Europos Sąjunga oficialiai pradėjo įgyvendinti savo dirbtinio intelekto įstatymą, kuris atveria kelią griežtiems apribojimams ir galimoms didelėms baudoms už pažeidimus.
ES dirbtinio intelekto įstatymas – pirmoji tokio pobūdžio šios technologijos reguliavimo sistema – oficialiai įsigaliojo 2024 m. rugpjūčio mėn. Bet šį sekmadienį oficialiai baigėsi terminas, iki kurio buvo leidžiama naudoti naudoti tam tikras dirbtinio intelekto sistemas ir nustatyti reikalavimai užtikrinti pakankamą darbuotojų technologinį raštingumą.
Tai reiškia, kad dabar įmonės privalo laikytis apribojimų, o jų nesilaikydamos gali būti nubaustos. Įstatymu dėl dirbtinio intelekto draudžiami tam tikri dirbtinio intelekto taikymai, kurie, jo nuomone, kelia „nepriimtiną riziką“ piliečiams.
Tai socialinės vertinimo sistemos, veido atpažinimo realiuoju laiku ir kitos biometrinio identifikavimo formos, pagal kurias žmonės skirstomi į kategorijas pagal rasę, lytinį gyvenimą, seksualinę orientaciją ir kitus požymius, taip pat „manipuliacinės“ dirbtinio intelekto priemonės.
Už ES dirbtinio intelekto akto pažeidimus įmonėms gresia baudos iki 35 mln. eurų arba 7 proc. jų pasaulinių metinių pajamų – priklausomai nuo to, kuri suma yra didesnė. Nuobaudų dydis priklausys nuo pažeidimo ir nubaustos įmonės dydžio.
Tai didesnės baudos nei galimos baudos pagal BDAR – griežtą Europos skaitmeninio privatumo įstatymą. Už BDAR pažeidimus įmonėms gresia baudos iki 20 mln. eurų arba 4 proc. metinės pasaulinės apyvartos.
Nėra tobulas, bet reikalingas
Verta pabrėžti, kad įstatymas dėl dirbtinio intelekto vis dar nėra visiškai įsigaliojęs – tai tik pirmas žingsnis iš daugelio būsimų pokyčių. Anksčiau „Mozilla“ ES viešosios politikos ir ryšių su vyriausybėmis vadovas Tasosas Stampelosas sakė, kad nors jis „nėra tobulas“, ES dirbtinio intelekto aktas yra „labai reikalingas“.
„Gana svarbu pripažinti, kad dirbtinio intelekto aktas daugiausia yra produktų saugos teisės aktas“, – lapkričio mėn. sakė Stampelosas .
„Kalbant apie produktų saugos taisykles, tą pačią akimirką, kai jas priimate, tai nėra baigtas dalykas. Priėmus teisės aktą atsiranda ir po jo seka daugybė dalykų“, – sakė jis.
„Šiuo metu atitiktis priklausys nuo to, kaip bus laikomasi standartų, gairių, antrinių teisės aktų ar išvestinių priemonių, kurios bus priimtos po AI akto ir kuriose iš tikrųjų bus nustatyta, kaip atrodo atitiktis“, – pridūrė Stampelosas.
Gruodį ES dirbtinio intelekto biuras, naujai sukurta institucija, reglamentuojanti modelių naudojimą pagal dirbtinio intelekto aktą, paskelbė antrąjį bendrosios paskirties dirbtinio intelekto (GPAI) modelių praktikos kodekso projektą, kuriame nurodomos tokios sistemos kaip „OpenAI“ GPT šeimos didžiųjų kalbos modelių arba LLM.
Antrajame projekte numatytos išimtys tam tikrų atvirojo kodo AI modelių teikėjams, o „sisteminių“ GPAI modelių kūrėjams nustatytas reikalavimas atlikti griežtą rizikos vertinimą.
Nustatyti pasaulinį standartą?
Keletas technologijų vadovų ir investuotojų yra nepatenkinti kai kuriais labiau apsunkinančiais AI įstatymo aspektais ir nerimauja, kad jis gali dusinti inovacijas. 2024 m. birželio mėnesį viename interviu Nyderlandų princas Konstantijnas sakė, kad jam „labai neramu“ dėl to, kad Europa daug dėmesio skiria dirbtinio intelekto reguliavimui.
„Atrodo, kad mūsų siekiai apsiriboja tuo, kad esame geri reguliuotojai“, – sakė Constantijn. „Gerai, kad turime apsauginius turėklus. Mes norime įnešti į rinką aiškumo, nuspėjamumo ir visa kita. Tačiau tai padaryti tokioje greitai besikeičiančioje erdvėje yra labai sunku.“
Vis dėlto kai kurie mano, kad aiškios dirbtinio intelekto taisyklės galėtų suteikti Europai lyderystės pranašumą.
„Kol JAV ir Kinija varžosi dėl didžiausių dirbtinio intelekto modelių sukūrimo, Europa rodo lyderystę kuriant patikimiausius modelius“, – sakė Bulgarijos fintech įmonės ‚Payhawk‘ inžinerinio intelekto ir augimo direktorius Dijanas Bogdanovas.
„ES dirbtinio intelekto akto reikalavimai, susiję su šališkumo nustatymu, reguliariu rizikos vertinimu ir žmogiškąja priežiūra, neriboja inovacijų – jie apibrėžia, kaip atrodo gera“, – pridūrė jis.