Ekologinė katastrofa Lenkijos regione – Silezijoje. Tonos negyvų žuvų, „neįsivaizduojama smarvė“ ir kova su laiku
Nuotraukos iš Dzieržno Duže ežero primena nuotraukas, darytas pačią blogiausią Oderio katastrofos akimirką. Per pastarąsias dvi savaites ten nugaišo dešimtys tūkstančių žuvų, o dar tonos ištraukiamos iš vandens. Tarnybos stengiasi apsaugoti Oderį, tačiau žvejai sako, kad pats ežeras „miršta“ bwei kaltina valdžios institucijas, kad jos dvejus metus „nieko nedarė” idant išvengtų nelaimės.
Klodnicos upė, įtekanti į Glivicų kanalą. Į upę pumpuojamas vandenilio peroksidas – eksperimentas turėtų išvalyti upę ir Glivicų kanalą nuo auksinių dumblių.
Apie tai praneša Gazeta.pl
***
Leidinys rašo:
“Tragedija – taip galima apibūdinti tai, kas vyksta Dzieržno Duže ežere. Tvenkinyje, kuris per Glivicų kanalą jungiasi su Oderio upe, jau dvi savaites bręsta ekologinė katastrofa. Situacija kasdien vis blogėja. Vien rugpjūčio 15 d. iš vandens buvo ištraukta 16 tonų negyvų žuvų.
Negyvos žuvys ežere pradėjo rastis pirmosiomis rugpjūčio dienomis. Taip pat buvo aptikta labai daug auksinių dumblių – tai dumbliai, išskiriantys žuvims ir vėžiagyviams nuodingą medžiagą. Dumblių žydėjimas prie Oderio prijungtuose telkiniuose buvo didelės ekologinės katastrofos upėje priežastis 2022 m. vasarą. Nuo to laiko ekspertai perspėjo, kad nepašalinus problemos priežasčių (taršos, druskingo vandens iš kasyklų, dėl kurio dumbliai gali klestėti) nelaimė pasikartos. Šis niūrus scenarijus dabar įgyvendinamas ne pačioje upėje, o Dzieržno Duže.
Kai penktadienio rytą bandėme susisiekti su vietos žvejų klubu, niekas neturėjo laiko kalbėtis – visi, su kuriais reikia pokalbio, jau buvo prie vandens ir šalino negyvas žuvis. Užduotis milžiniška, nes gyvūnų vis daugėja. Rugpjūčio 13 d. jų buvo ištraukta 2,5 tonos, po dienos – 4,5 tonos, o ketvirtadienį – net 16 tonų. Iš viso nuo rugpjūčio 3 d. iki ketvirtadienio (iki vidurdienio) iš ežero buvo ištraukta 55 tonos negyvų žuvų, dar tūkstančiai kilogramų buvo ištraukti iš Glivicės kanalo dalies.”