Dar prieš skandalingą – korupcinį įvykį Lietuvos Respublikos Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje ( toliau SADM), kuriame ministrė M. Navickienė buvo priversta pasitraukti, Lietuvos profesinė sąjunga ,,Sandrauga“ ( toliau ,,Sandrauga“) stebėjosi kaip politikai viceministrą, asmenį iš artimiausios aplinkos – V.Šilinską pristatė Prezidentui kaip tinkamą kandidatą ministerijai vadovauti.
SADM iki 2025 metų sausio 1 dienos buvo Kalvarijos socialinės globos namų steigėja.
2024 rugsėjo 3 dieną Kalvarijos socialinės globos namuose ( Kalvarijos SGN), Lietuvos profesinė sąjunga ,,Sandrauga“ visuotiniame susirinkime vadovaujantis LR Konstitucijos 50 straipsniu, įstatymais ir savo centralizuotais įstatais įsteigė darbdavio lygmens profesinę sąjungą, raštu informavo darbdavį – globos namų direktorę, pateikdama išrinktų asmenų sąrašą. Įstatai nėra kaip nors užginčyti ar suvaržyti. ,,Sandrauga“ parengė Kolektyvinės sutarties projektą ir pradėjo kolektyvines derybas. 2024 metų spalio 09 dieną šalys pasirašė įmonės lygmens Kolektyvinę sutartį ir ją nustatyta tvarka užregistravo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje ( SADM). Priminsime, kad steigėjas SADM nusprendė reorganizuoti Kalvarijos SGN juos prijungiant prie keletą kartų mažesnių Marijampolės specialiųjų globos namų ( toliau Marijampolės SSGN). Tuo būdu Kalvarijos SGN neteko juridinio asmens statuso ir tapo Marijampolės SSGN padaliniu ( filialu). Tačiau pasirašyta ir galiojanti Kolektyvinė sutartis niekur nedingo, ir tai gal būt tapo didžiulė kliūtimi buvusiam ministrui V.Šilinskui ir jo supančiai aplinkai : ministerijos prevencijos skyriaus vedėjai Stasei Kazlauskienei, Vidaus audito skyriaus vedėjai V. Norkienei, Socialinių globos įstaigų skyriaus vedėjui Dariui Pauliukoniui, kurie išgirdę apie pasirašytą Kolektyvinę sutartį Kalvarijos socialinės globos įstaigoje taip apstulbo, kad su visa kariauna metėsi į Kalvariją – ,,galabyti“ buvusios direktorės.
Paprastas žmogui telefone ,,google‘‘ paskyroje įvedęs nuorodą – Kalvarijos socialinių globos namų kolektyvinė sutartis, įsitikins, kad visos aptartos socialinės garantijos dirbantiesiems išlieka ir įvykus reorganizacijai ir , kad jokios sensacijos nėra. Todėl natūraliai kyla klausimas koks turi būti didžiulis, nešvarus ir užslėptas interesas , kad taip jautriai reagavo buvęs ministras ir jo aplinka.
Tik įsikūrus profesinei sąjungai ,,Sandrauga“ ministro V. Šilinsko sukurta grupė inicijavo ir atliko Kalvarijos globos socialinių globos namų auditą, kurio svarbiausia užduotis paskelbti kontraversišką, svaičiojimais ir akivaizdžiais prieštaravimais paremtą išvadą, kad LPS ,,Sandrauga“ neturėjo teisės pasirašyti darbdavio lygmens Kolektyvinės sutarties ! Iš šalies atrodytų, kad Kolektyvinei sutarčiai pasirašyti ,,reikėtų“ gauti SADM sutikimą ! Ši kvailystė dar papildoma išvedžiojimais, jeigu vis dėl to ir pasirašė ,,Sandrauga“ kolektyvinę sutartį, tai pagal ministerijos buhalterių ir auditorių nuomonę ji yra netinkama, negera ir negaliojanti ! Su tokiu įžūliu melu sutikti negalima.
Lietuvos profesinė sąjunga ,,Sandrauga“ yra pasirašiusi Švietimo šakos , Sveikatos apsaugos šakos, bei darbdavio lygmens kolektyvines sutartis ir per 27 egzistavimo metus tokio kuriozo, kad prašytų SADM leidimo dar nebuvo. Ministerijos tarnautojai prisidengę Teismo vardu pradėjo meluoti ir aiškinti net mindžiodami pagrindinio Lietuvos Respublikos įstatymo 50 straipsnį. Darytina išvada, kad ministerijos tarnautojai, nejausdami absoliučiai jokios atsakomybės, aklai pakluso vieno žmogaus ambicijoms ir dėjo parašus kur tik reikėjo. Stebina ministerijos tarnautojų įžūlumo lygis, nes ministerijos buhalterės ir auditorės atvažiavusios į Kalvarijos globos namus, sušaukė susirinkimą ir pasakoja, kad ir profsąjunga ,,Sandrauga“ ir Kalvarijos direktorė neturėjo teisės pasirašyti įmonės lygmens kolektyvinės sutarties. Jos žinoma nepaaiškino, kas tokią teisę turėjo, nes tikslas buvo vienas – kiek įmanoma greičiau iš Kalvarijos socialinės globos įstaigos atimti juridinio asmens statusą.
Kalvarijos globos namus pavertus padaliniu, kuris dabar jau priklauso Marijampolės specialiesiems globos namams direktorė Viduta Bačkerienė inicijavo naujų darbo sutarčių darbuotojams pasirašymą, kur be skrupulų įrašė, kad ,, funkcija darbdavio nurodymu, Darbuotojas vykdo ir kitose darbo vietose, nesutampančiose su Darbuotojo darboviete, kad įvedamas suminės darbo laiko apskaitos režimas, kad Kolektyvinė sutartis negalioja ir, kad darbuotojui nutraukus darbo sutartį ,,darbuotojo pareiškimu be svarbios priežasties, tai darbuotojas Darbdaviui pareikalavus, įsipareigoja atlyginti Darbdaviui mokymo, kvalifikacijos tobulinimo išlaidas“ ir t.t.
Nauja SADM vadovybė gal dar turės galimybių ir resursų įsigilinti kam visa ta socialinio globos įstaigų reorganizacija naudingiausia ir kiek ji pagrįsta. Tačiau vargu ar politikai, valstybinė darbo inspekcija, kontroliuojančios įstaigos įvertins kiek neatitaisomos žalos atnešė buvusi SADM vadovybė ne tik su visomis nemokamomis kelionėmis į Dubajų, bet ir imituodama reorganizacijas bei atskirų, ilgai ir gerai veikusių įstaigų uždarymus.