Daugelis pravažiuoja pagrindine Petrašiūnų gatve, tačiau mažai kas yra girdėjęs Petrašiūnų istoriją. Dar mažiau – vaikščiojęs Petrašiūnų kapinėse, kuriose, lyg muziejuje po atviru dangumi – išsirikiavę dailės paminklai ir Lietuvos valstybingumo šauklių gyvenimo istorijos. Aktyvėjant istorinėms nuotaikoms, vis dažniau kviečiama pažinti savo miesto, rajono istoriją. Petrašiūnai, šiuo metu keičiantys savo veidą, dar mena „didžiosios pramonės“ laikus, o bendruomenės centras kviečia net į dvi ekskursijas.
Pėsčiųjų žygis po Petrašiūnų kapines
Petrašiūnų bendruomenės centras jau daugiau nei dešimtį metų, kiekvieną Vasario 16-ąją kviečia į trumpą ekskursiją po Petrašiūnų kapines. Bendruomenės savanoriai aplanko ir pagerbia Nepriklausomybės akto Signatarus bei įvairių laikų Lietuvos valstybingumo šauklius. Šiais metais, vykdant Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamą projektą, pagaliau atsirado galimybė šias ekskursijas padaryti dar patrauklesnėmis. Išleistas lankstinukas su 10 pagrindinių ekskursijos metu aplankomų Lietuvos valstybės kūrėjų kapų. Kiekvienais metais, degdami žvakutes ant Vasario 16-osios akto signatarų – Petro Klimo, Stepono Kairio ir Saliamono Banaičio kapų, bendruomenės centro savanoriai aplanko ir prisimena tokius iškilius bei svarbius mūsų valstybei asmenis kaip Stasys Lozoraitis, Juozas Urbšys, Titas Masiulis, Gabrielius Landsbergis – Žemkalnis, Bernardas Brazdžionis ir kt.
Didžiosios pramonės laikmetis – Petrašiūnų aukso amžius
Dar daugiau, Petrašiūnų bendruomenės centras, vykdydamas minėtą projektą, kurį finansavo Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, kviečia gyventojus į ekskursiją po Petrašiūnus – sužinoti čia veikusių didžiųjų pramonės įmonių istoriją, pažinti kitus pagrindinius mikrorajono objektus, sužinoti kuo svarbios čia įsikūrusios ugdymo įstaigos. Kodėl jos yra tokios, kokios yra. Iš projekto lėšų taip pat išleistas lankstinukas, primenantis Petrašiūnų pramonės laikmečio istoriją ir nurodantis ekskursijos maršrutą. Taigi, norint, į ekskursiją galima leistis ir savarankiškai. Beje, nepratusius didelių atstumų vaikščioti pėsčiomis, organizatoriai kviečia į šią ekskursiją leistis dviračiu. Patogus dviračių takas, jau sujungęs Petrašiūnus su VI – ojo forto rajonu leidžia ekskursantams patogiai atkeliauti ir iš kitų mikrorajonų.
Todėl jei norite sužinoti kuo svarbi Petrašiūnams buvo Šiluminės elektrinės statyba, kokiomis aplinkybėmis buvo pastatytas Popieriaus fabrikas, kodėl ketaus liejykla vadinta „Bituku“, kurioje vietoje veikė Pažaislio valsčiaus administracija, pamatyti kur į Nemuną įteka po visais Petrašiūnais vamzdžiu tekanti Amalė ar sužinoti Jachtklubo įsikūrimo istoriją – kviečiame, sekite Petrašiūnų bendruomenės centro informaciją socialiniame tinkle facebook.com/petrasiunai arba susisiekite tiesiogiai petrasiunu.bc@gmail.com.