Rugsėjo 25 d. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paskelbė nei netikėtas, nei radikalias Rusijos branduolinės doktrinos pataisas. Jis įsipareigojo peržiūrėti neaiškų vyriausybės dokumentą dar birželio mėn. Vėlesniais mėnesiais daugelis “patriotiškų” žinovų pasisakė už įvairius drastiškus pokyčius, pradedant nuo pasiūlymo “eskaluoti siekiant eskalacijos” formalizavimo ir baigiant branduolinio ginklo neplatinimo režimo sulaužymu.
V. Putinas pasirinko labai kuklius pakeitimus ir šį nuosaikumą bandė kompensuoti suvaidintu rimtumu savo Saugumo Tarybos vadinamojoje “nuolatinėje konferencijoje branduolinio atgrasymo klausimais”. Anksčiau apie šią konferenciją nebuvo žinoma, tačiau šį kartą ji buvo nušviesta geriausiu televizijos eterio laiku. Skelbiami pokyčiai, kuriais buvo grindžiamas Rusijos hipotetinis sprendimas panaudoti savo didžiulį branduolinį arsenalą, jau buvo kruopščiai išnagrinėti, tačiau V. Putino rimtų užuominų ir tiesioginių grasinimų laikas rodo tikruosius jo ketinimus.
Paprastai V. Putinas bando daryti įtaką JAV vadovaujamos koalicijos pagrindiniams sprendimams dėl paramos Ukrainai išplėtimo ir didesnio galingumo ginkluotės sistemų, pavyzdžiui, pagrindinių kovinių tankų “Leopard” ar daugkartinių raketų paleidimo įrenginių M142 HIMARS, tiekimo. Fizinis šios ginkluotės atvežimas, pavyzdžiui, pirmosios naikintuvų F-16 eskadrilės dislokavimas rugpjūčio pradžioje, visada ignoruojamas, net ir tada, kai jie aprūpinti skraidančiomis bombomis JSOW.
Ankstesnė Putino branduolinės retorikos banga sutapo su JAV prezidento Joe Bideno ir Jungtinės Karalystės ministro pirmininko Keiro Starmerio susitikimu, kuriame daugiausia dėmesio buvo skiriama klausimui, ar suteikti Ukrainai leidimą naudoti iš oro paleidžiamas raketas “Storm Shadow” smogti taikiniams Rusijos teritorijos gilumoje. Apie doktrinos pakeitimus buvo paskelbta tuo metu, kai Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis susitiko su J. Bidenu, viceprezidente Kamala Harris ir, galbūt Maskvai svarbiausia, buvusiu JAV prezidentu Donaldu Trumpu. Artėjantis Baideno, Starmerio, Vokietijos kanclerio Olafo Scholzo ir Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono susitikimas tikriausiai sulauks naujų Putino grasinimų.
Maskva retai atsakydavo į Ukrainos smūgius dideliais atstumais sustiprintu branduoliniu smogimu, net ir į tokius įspūdingus smūgius, kaip Toropeco mieste Tverės srityje, kai buvo sunaikintas didelis artilerijos arsenalas. Į šokiruojantį Ukrainos kariuomenės puolimą Kursko srityje, kuris vis dar tęsiasi, nepaisant V. Putino įsakymo išstumti “banditus” iš Rusijos teritorijos, branduolinė reakcija taip pat nebuvo pastebėta. Kijevas noriai naudojasi Rusijos savitvarda, kad pademonstruotų tuščią Putino “raudonųjų linijų” simboliką, o tai kelia didelį Maskvos gudruolių nusistebėjimą. Peržiūrėtoje Rusijos branduolinėje doktrinoje nubrėžtos naujos ribos neabejotinai bus nedelsiant pažeistos būdais ir priemonėmis, kurios dar kartą nustebintų Generalinį štabą.
Atskirti nuo mūšių kinetiniame kare, Rusijos ginkluotės pakilimai ir nuosmukiai aiškiai koreliuoja su Ukrainos taikos puolimais. Per pirmąjį Zelenskio taikos aukščiausiojo lygio susitikimą 2024 m. birželio 15-16 d. Bürgenstoke (Šveicarija) vyko ne tik įnirtinga Rusijos diplomatinė sabotažo kampanija, bet ir branduolinės retorikos eskalavimas, ypač Sankt Peterburgo ekonomikos forume. Šį kartą V. Putino laikysena buvo siekiama sužlugdyti V. Zelenskio kalbą JT Generalinėje Asamblėjoje, kurios centre buvo pasiūlymas dėl antrojo taikos aukščiausiojo lygio susitikimo. Maskva ryžtingai atmeta bet kokią galimybę dalyvauti šiame aukščiausiojo lygio susitikime, tačiau jai gali būti sunku jį sužlugdyti, nes Indija pradėjo atsargiai reikšti susidomėjimą aukščiausiojo lygio susitikimo rengimu.
Branduolinę grėsmę smerkiančios retorikos atgarsiai pasaulio pietų šalyse neabejotinai kelia didelį susirūpinimą Kremliui, nes jis nuolat ieško galimybių plėsti savo įtaką kitose pasaulio dalyse. Oficialus Šiaurės Korėjos branduolinio statuso pripažinimas, kurio prireikė dėl Pchenjano pasirengimo palaikyti artilerijos sviedinių tiekimą į senkančias Rusijos atsargas, nuliūdino daugelį pasaulinio branduolinio ginklo neplatinimo režimo dalyvių. Rusijos vadovybė teikia ypatingą reikšmę sėkmingam BRICS (laisva politinė ir ekonominė grupė, kurią iš pradžių sudarė Brazilija, Rusija, Indija, Kinija ir Pietų Afrikos Respublika) aukščiausiojo lygio susitikimui, numatytam spalio 22-24 d. Kazanėje, Tatarstane. Šie strateginiai apskaičiavimai gali priversti V. Putiną porą savaičių iki susitikimo sušvelninti savo branduolinį žvanginimą.
Raktas į BRICS aukščiausiojo lygio susitikimo sėkmę priklauso Kinijos prezidentui Xi Jinpingui, kuris patvirtino ketinantis jame dalyvauti, tačiau įvairiais subtiliais būdais išreiškė nepritarimą lengvabūdiškam V. Putino požiūriui į branduolinius klausimus. Pekinas skatina siūlymą sudaryti tarptautinę sutartį, draudžiančią pirmam panaudoti branduolinį ginklą. Rusijos branduolinės doktrinos pakeitimai neatitinka šios iniciatyvos.
Maskvos ekspertai Kinijos nepasitenkinimą vertina itin atidžiai ir linkę daryti išvadą, kad jis išliks paviršutiniškas, todėl neigiamų pasekmių besivystančiai strateginei partnerystei tikėtis neverta. Tokias nuomones pagrindžia vertinimai, susiję su nuolatinėmis Kinijos pastangomis stiprinti savo branduolinius pajėgumus, įskaitant neseniai atliktą bandomąjį tarpžemyninės balistinės raketos paleidimą. Rusijos tokių bandymų programa buvo gerokai apribota, o raketos RS-28 “Sarmat” sprogimas bunkeryje Plesecko kosmodrome Archangelsko srityje yra didelė nesėkmė, kurią Kremlius ir toliau neigia.
V. Putino branduolinės kovos veiksmai yra nepastovūs.Skelbimas apie branduolinės doktrinos pakeitimus turėtų reikšti Rusijos branduolinės prievartos bandymų suaktyvėjimą.Kremlius tikisi, kad šios peržiūros sustiprins Vakarų baimę dėl Rusijos branduolinių pajėgumų ir taip paveiks Ramšteino formato susitikimo eigą. Taip pat pagrįstai galima numatyti po to įvyksiančią branduolinės retorikos pauzę, skirtą atsakingam valstybingumui pademonstruoti BRICS aukščiausiojo lygio susitikimo išvakarėse.
Ukrainos tolimųjų smūgių seka tęsis, tačiau šie vis įspūdingesni smūgiai – nesvarbu, ar jie būtų suduoti šalyje pagamintais, ar Vakarų tiekiamais ginklais – mažai pakeis Rusijos branduolinį manevravimą ilgojo karo politinėje erdvėje.Kaip ir kiekvienas senstantis autokratas, V. Putinas yra labai egocentriškas ir negali suvokti, kad dėl jo akivaizdaus šantažo Vakarų lyderiams neįmanoma nusileisti.
Eurasia Daily Monitor