Opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė sako, kad valdantieji konservatoriai ir liberalai bei jų Vyriausybė yra netekę žmonių pasitikėjimo. Prezidento rinkimuose ji rekomenduoja palaikyti G. Nausėdą.
Įvardijo tris problemas
LSDP pirmininkė šeštadienį, kalbėdama partijos konferencijoje, įvardijo tris didžiausius iššūkius, kuriems atremti reikia kaip niekad darniai ir sklandžiai veikiančios aukščiausios šalies valdžios.
Taip pat ji paskelbė, kad Prezidento rinkimuose nedalyvaus, rekomenduoja palaikyti Prezidentą Gitaną Nausėdą.
„Lietuva yra patekusi į rimtą aklavietę. Sumaištis ir rietenos, įtampa ir susiskaldymas tarp valdžios šakų – Prezidento, Seimo valdančiosios daugumos ir Vyriausybės – pasiekė kulminaciją. Nėra prielaidų manyti, kad artimiausiu metu situacija gerės. Dalis mūsų žmonių yra pagrįstai nusivylę arogantiška, tarpusavyje besivaidijančia ir nuolat besiblaškančia valdančiąja dauguma“, – šeštadienį kalbėjo ji.
Pasak V. Blinkevičiūtės, tai rodo, kad valdantys dešinieji yra nebepajėgūs spręsti susikaupusių problemų, neturi ir neranda sutarimo dėl aiškios politinės krypties.
„Visa tai mažina valstybės gebėjimą greitai reaguoti į besikeičiančią tarptautinę aplinką ir mūsų šalies gyventojų skaudulius. Visa tai mažina galimybes veiksmingai užtikrinti mūsų šalies piliečių visokeriopą saugumą“, – sakė ji.
Ji atkreipė dėmesį ir į tarptautinę padėtį pabrėždama, kad „jautrioje geopolitinėje situacijoje esančiai šaliai Lietuvai šiuo laikotarpiu tiesiog gyvybiškai būtinas politinių jėgų susitelkimas“.
„Žmonės pagrįstai laukia visų valdžios šakų bendro darbo. Ne meilės ar nemeilės, o bendro darbo“, – teigė ji.
Pasak V. Blinkevičiūtės, nuo būsimų Prezidento ir Seimo rinkimų bei vykdomosios valdžios pasikeitimo, taip pat Europos Parlamento sudėties, priklausys, kokia kryptimi mūsų šalis ir Europa žengs toliau.
„Lietuvos socialdemokratų partija aktyviai dalyvaus visuose šių metų rinkimuose – Prezidento, Europos Parlamento ir Seimo“, – teigė ji.
V. Blinkevičiūtė nurodė, kad Prezidento Gitano Nausėdos lyderystė ir vokiečių brigados klausimu, ir NATO viršūnių susitikimo metu bei vykdoma diplomatija karo akivaizdoje „kelia pasitikėjimą“.
„Prezidento nuoseklus veikimas atsveria dabartinės valdančiosios daugumos klaidas ir blaškymąsi užsienio ir gynybos politikoje“, – konferencijoje kalbėjo LSDP pirmininkė.
„Šiandien sutelktas darbas yra tiesiog gyvybiškai būtinas mūsų valstybei. Taigi įvertinusi šių metų rinkimų svarbą ir siekdama sutelkti Lietuvos Respublikos piliečius visuotinių iššūkių akivaizdoje, kviečiu ir rekomenduoju palaikyti Prezidento G. Nausėdos kandidatūrą artėjančiuose Prezidento rinkimuose“, – konferencijoje kalbėjo V. Blinkevičiūtė.
„Esu tikra, kad šis sprendimas yra geriausias ir Lietuvai, ir Lietuvos žmonėms, ir socialdemokratams siekiant saugesnės ir socialiai teisingesnės valstybės“, – pridūrė ji.
Valdantieji neteko pasitikėjimo
.Pasak V. Blinkevičiūtės, „valdantieji negirdi pasiūlymų, net savęs nebegirdi ir nebesusišneka tarpusavyje, skaldo visuomenę net visuotinių iššūkių akivaizdoje“.
„Šitai valdžiai jau dėl nieko negėda, ji gal bijo tik traktorių Vilniaus centre. O jau maniau, atleiskit, kad nebijo nieko“, – sakė ji.
„Ir jau darosi nuoširdžiai gaila, kad mūsų mokytojai, medikai, pareigūnai, kurie pagrįstai nėra patenkinti situaciją bloginančiais valdžios sprendimais, neturi traktorių, kaip kad turi ūkininkai. Kad su tais traktoriais galėtų susirinkti prie Vyriausybės“, – pridūrė V. Blinkevičiūtė.
Pasak LSDP lyderės, per daugiau nei trejus metus Lietuva pamatė: daugelis visuomenės grupių, daugelis mūsų darbščių žmonių yra pasirengę bendradarbiauti.
„Bendradarbiauti ir kalbėtis, teikti pasiūlymus ir siekti geriausio sprendimo. Pradedant viešuoju sektoriumi, baigiant socialiai atsakingais verslininkais. Pasirodo, norint, kad prasidėtų kažkas panašaus į dialogą su Ingridos Šimonytės Vyriausybe, būtina suvažiuoti su traktoriais į Gedimino prospektą. Antraip nieko nebus“, – teigė ji.
V. Blinkevičiūtė akcentavo: „Lietuva, visų pirma, yra mūsų žmonės. Būtent mūsų žmonės yra didžiausias turtas. Žmonės sukūrė mūsų valstybę ir toliau ją kuria. Kuria ir gražina savo kasdieniu darbu“.
„Konservatorių ir liberalų valdžios galiojimo laikas baigiasi. Jau po devynių mėnesių Lietuvos žmonės rinks naują Seimą. Todėl mes, socialdemokratai, privalome Lietuvos žmonėms savo darbais ir sprendimais įrodyti, kad esame verti jų pasitikėjimo. Neabejoju, kad mes galime būti ta telkianti ir žmonės vienijanti jėga“, – šeštadienį kalbėjo V. Blinkevičiūtė.
Kreipėsi į verslininkus
V. Blinkevičiūtė kreipėsi į šalies verslą prašydama ženkliau prisidėti prie šalies gynybos finansavimo.
Apie tai ji užsiminė kalbėdama apie konservatorių Vyriausybės pavėluotus bandymus ieškoti papildomų lėšų gynybai.
„Trejus metus vėluojančiai Vyriausybei jau pateikėm savo siūlymus, iš kokių šaltinių būtų galima papildomai padidinti mūsų gynybos biudžetą. Vienas iš siūlymų liečia juridinių asmenų pelno mokestį. Verslo, šiandien mokančio 15 procentų pelno mokestį.
Ir čia noriu pasinaudoti proga ir kreiptis į sąmoningo, socialiai atsakingo verslo bendruomenę solidariai prisidėti prie Lietuvos gynybos. Gerbiami verslo atstovai, prašau jūsų ir kviečiu papildomai prisidėti prie krašto gynybos finansavimo. Dabar, kai to gyvybiškai reikia mūsų visų valstybei. Ir džiaugiuosi, kad kai kurie iš jūsų jau pareiškė: ir galime, ir norime, ir prisidėsime“, – šeštadienį kalbėjo V. Blinkevičiūtė.
„Jei ne jūs, tada kas? Žmonės, kurie gyvena nuo algos iki algos, nuo pensijos iki pensijos? Taip, be jokios abejonės, turėsime prisidėti visi. Suprantu tenkančią ir teksiančią naštą. Bet jūsų parama yra gyvybiškai būtina.
Taip pat labai tikiuosi ir prašau piliečių palaikyti kitą socialdemokratų siūlymą – išleisti gynybos obligacijas. Mes tikime – neabejojame – mūsų piliečių sąmoningumu ir patriotiškumu“, – tęsė ji.
V. Blinkevičiūtė atkreipė dėmesį, kad ir kitos politinės partijos palaiko gynybos obligacijų išleidimo idėją.
„Dabar reikia Vyriausybės politinės valios tai įgyvendinti. Tai tik keli mūsų pasiūlymai dėl lėšų gynybai. Esame atviri dialogui. Visi kartu, bendromis jėgomis, galime užtikrinti krašto gynybą. Jei nebūsime saugūs – visa kita neturi prasmės“, – šeštadienį kalbėjo V. Blinkevičiūtė.
Patvirtino programą
Konferencija taip pat patvirtino partijos Europos Parlamento (EP) rinkimų programą „Pirmaujanti Europa“.
Programą sudaro 12 pagrindinių tikslų, kurių paskirtis – „sukurti tokią Europos Sąjungą (ES), kuri gebėtų efektyviai ir greitai priimti savarankiškus sprendimus ją sudarančių valstybių narių ir piliečių labui“.
Pasak vieno iš programos rengėjų, socialdemokrato Tado Vinokuro, tarp svarbiausių programos krypčių – ES piliečių socialinės gerovės stiprinimas ir atskirties tarp ES šalių mažinimas, žaliojo kurso įgyvendinimas, didesnis ES šalių narių bendradarbiavimas sveikatos srityje, NATO ir Europos partnerystės stiprinimas ir parama Ukrainai, kokybiškų viešųjų paslaugų kokybės gyventojams užtikrinimas ir griežtesnė didžiųjų korporacijų kontrolė dėl piktnaudžiavimo savo padėtimi rinkoje.
Šie ir kiti programos tikslai, kaip teigiama dokumente, leis užtikrinti gyventojų saugumo jausmą bei skatins pasitikėjimą institucijomis.
„Gyventojų saugumo jausmo ir jų ateities galimybių užtikrinimas – tiek socialine, tiek ekonomine ir gynybine prasme – turėtų tapti pačiu svarbiausiu ES politikos prioritetu“, – rašoma programoje.
Dokumente konstatuojama, kad dėl Rusijos karo prieš Ukrainą sukelto kainų šuolio Lietuvos žmonės kentėjo labiau nei kitų ES šalių piliečiai.
„COVID-19 pandemija bei nusikalstamas Rusijos karas prieš Ukrainą sutrikdė žaliavų ir prekių tiekimo grandines ir lėmė pragyvenimo kaštų augimą Europoje, sukėlė ilgalaikę, gilią krizę. Tačiau, nors kainų pasiutpolkė paveikė visus europiečius, – Lietuvos žmonėms šios krizės padariniai buvo sunkiausi. Antai 2022 m. Lietuvoje fiksuotas rekordinis, didžiausias ES metinis kainų augimo lygis: 23 proc.“, – teigiama dokumente.
Maža to, sakoma programoje, Lietuvos gyventojai pastaraisiais metais turėjo susitaikyti su siaurėjančiu viešųjų paslaugų tinklu.
„Viešųjų paslaugų privatizavimo ir brangimo tendenciją stebime sveikatos, švietimo, susisiekimo ir socialinių paslaugų srityse. Taigi Lietuvos gyventojai buvo ne tik priversti kentėti dėl sparčiausiai Europoje augančių kainų, bet taip pat turėjo susitaikyti ir su skurdesnėmis viešosiomis paslaugomis bei prastai finansuojamu socialinės paramos tinklu“, – teigiama dokumente.
Dėl šių priežasčių, programos rengėjai siūlo didinti ES biudžetą apmokestinant didžiąsias korporacijas, o surinktas lėšas skirti nelygybės tarp ES šalių narių mažinimui.
„ES valstybės turi kovoti už tolygesnę ES šalių narių sanglaudą. Turi būti sukurta tokia šalių narių mokesčių mokėjimo ir apmokestinimo sistema bei ją papildanti ES mokestinė sistema, kuri leistų priversti turtingiausius ir galingiausius ekonomikos veikėjus tinkamai prisidėti prie bendrojo gėrio“, – vardijama dokumente.