Pasaulio mokslininkams paskelbus, kad Pietų Afrikoje atrasta nauja Covid-19 atmaina yra labai pavojinga ir vadinasi „Omicron“ – daugeliui kilo keli klausimai: kodėl parinkta būtent ši graikiškos abėcėlės raidė ir kas dabar bus naujo? Kiek veiksmingos ligšiolinės vakcinos? Ar baus naujų apribojimų?
Lietuvoje – kontroliuojama panika?
Geriausiai žinoma atmaina yra „Delta“, o kitos mutacijos buvo pavadintos „Alfa“, „Beta“, „Gama“, „Lambda“ ir „Mu“, tačiau „Nu“ ir „Xi“ buvo vienintelės praleistos raidės. Dėl raidžių PSO paaiškinimas buvo paprastas. „Nu“ pernelyg lengvai painiojamas su „nauju“(angl. new)“, – paaiškino PSO, o „Xi“ nebuvo naudojamas, nes tai yra įprasta pavardė. Tiesa, ne tiek jau ir paprasta, nes tai atitinka konijos vadovo pavardę, tad ir čia ne be politikos.
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) iškart perspėjo, kad omikron variantas visame pasaulyje kelia „labai didelę“ riziką. JAV prezidentas Joe Bidenas pareiškė, kad panikos dėl to nereikia kelti, Izraelis, sau būdingu ryžtu, uždarė šalį visiems užsieniečiams, Australija paskelbė stabdanti sienų atvėrimą po ankstesnių apribojimų. Pasaulio žiniasklaida, įskaitant autoritetingą leidinį The Telegraph, pastebi, kad daugelį epidemiologų, o ypoač politikų ši žinia bloškė į isteriją. Ypač sunku toms vyriausybėms, kurios prieš šv. kalėdų laikotarpį žadėjo pergalę prieš pandemiją, jei tik paklusnios visuomenės jų klausys ir darys, kas liepta. Dabar štai, ir vėl nauja baimių sėjimo banga. Nueinanti Voekitijos federalinė kanclerė Angela Merkel nutarė įvesti fajtinį karantiną neskiepytas asmenims. Jie, anot pranešimų, bus “išimti” iš nebūtinų apsipirkimų, paslaugų ir pramogų sferos.
Lietuvos duomenų mokslininkas Vaidotas Zemlys-Balevičius sako, kad reikia imtis kontroliuojamos panikos. Sveikatos ministras Arūnas Dulkys viešai duriasi trečią skiepą ir ragina tai daryti kitus. Vilniaus meras Remigijus Šimašius baugina abejojančius mirtimi ir lygina delsimą skiepytis trečią kartą su rusiška rulete.
Žiniasklaida skelbia, esą nebesvarbu, kiek antikūnų turi, po 6 mėnesių nuo antro skiepo turi skiepytis trečią kartą, nes kitaip sirgsi labai sunkiai. Žodžiu – paskiepytųjų, t.y. imunizuotųjų skaičius auga, o atmainos keičia atmainas ir bauginimai bauginimus. Apribojimai taip pat plečiami patyliukais, neskelbiant karantino. Porą metų tikusios medžiaginės kaukės nebetinka, antikūnų testai (net mokami tampa nebesvarbūs), Galimybių pasas tiems, kas neskiepija pagal vis kintantį algoritmą – branginamas.
Naujų apribojimų dar sulauksime
Apžvalgininkė, viruso Covid-19 “Tėvynėje” Kinijoje daug laiko praleidusi Goda Juocevičiūtė mano, kad naujų apribojimų dar bus, o klausytis, ką dabar šneka politikai ir nuomonių lyderiai – vis mažiau įdomu.
„Reikia jau įprasti, kad kalbos apie vis naujas atmainas arba pseudoatmainas bus skleidžiamos ir toliau, spaudimas visuomenei tik didės, nes tame esama kai kam naudos. Šiandien J. Bidenas pasakė taip, rytoj gal pasakys kitaip. Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen, antai, sako, kad reikia bendros privalomos vakcinacijos visoje ES. Nenoriu čia skleisti vadinamųjų sąmokslo teorijų (nebūtų sąmokslų praktikos, nebūtų ir teorijų), bet politikai linkę pasiduoti tų pačių farmacijos interesų reikalams. <…> Lietuva čia elgsis mažiausiai savarankiškai, nes yra žinomai bestuburė šalis. . Nei premjerė Ingrida Šimonytė, nei sveikatos ministras Arūnas Dulkys ar kas jį bepakeistų – neturi ir neturės nieko daugiau, negu norą prisitaikyti prie konjunktūros,“ – sakė ji.
Kas bus, kai vakcinacija arba imunizacija – galima įvairiai vadinti – pasieks 100 proc., jei bus paskiepyti net naujagimiai, o atmainos vis rasis ir rasis – priemonės bus nepakankamos? Koks toliau valdžios veiksmų algoritmas? Skiepyti nėščiąsias ir vaikus įsčiose? O gal sterilizuoti vadinamuosius „antivakserius“? Tokie pasvarstymai gali atrodyti pertekliniai, tačiau politikų ir viešosios erdvės žvaigždžių raginimų atsiriboti nuo draugų ir net artimų giminių, jei jie nepateiks galimybių paso.
G. Juocevičiūtė sako nebūtų niekuo nustebusi. „Man sunku spėlioti kokie būtų ar bus tie tolesni nesąmonių algoritmai. Faktas tas, kad visuomenės jau sėkmingai pripratintos prie vis naujų kontrolės, prievartos formų. Visas pasaulis dabar yra eksperimentų laukas. Nuo kaukių iki karantinų, nuo galimybių pasų iki viešosios erdvės cenzūros. Ir naujų sumanymų mes dar tikrai matysime,“ – sakė ji portalui „kaunieciams.lt“.
****
Kokių naujų apribojimų sugalvos Lietuvos valdžia – sunku pasakyti. Ir jų įvedimo logiką atsekti taip pat beviltiška. Dar praėjusios vyriausybės įvestų karantininių apribojimų metu nuostabą kėlę sprendimai buvo primetami viešai raginant neieškoti logikos, tiesiog tikėti! Antai, kokį nors vienišą asmenį miško takelyje budrūs pasitelkti šauliai galėjo sulaikyti tarp dviejų kaimų, jei jie skirtingose savivaldybėse. Tuo tarpu didmiesčių gyventojai laisvai migravo tarp šimtus kartų gausesnių mikrorajonų, nes savivaldybės teritorija juk formaliai viena.
Pradžioje fetišizuotas buvo masinis testavimas, kuris dabar apmokestinamas. Paskui sakyta, jog viskas bus gerai, kai vakcinuosis 70 proc. suaugusiųjų populiacijos. Toliau galima kelti dar aukštesnius tikslus ir raginti visuomenę dar truputį atsakingai bei sąmoningai pakentėti. Nes pergalė jau čia pat, tik ją pavagia ka-žkokia saujelė nesiskiepijančiųjų arba melagienų skleidėjų.
Po ankstesnių suvaržymų fazių, kurios atlėgdavo atšilus orams, kai žmonės ir šiaip mažiau kosti, čiaudo bei kuo nors užsikrečia, valdžia paskelbdavo, kad tai tik jos genialių sprendimų rezultatas. Panaši pozicija gali būti palydėta ir anekdotu apie beprotį, kuris eidamas gatve garsiai ploja delnais ir rėkauja. Praeiviams pasiteiravus kam jis tai daro, jis atkerta vaikąs krokodilus. Į pastabą, kad krokodilų čia nesama, atsako triumfuodamas: todėl ir nėra, kad visus išvijau.