Vasarą turime skirti itin daug dėmesio tiek veido, tiek kūno odos apsaugai nuo žalingo ultravioletinių spindulių poveikio. Nuo saulės sauganti kosmetika yra viena perkamiausių, o gamintojai klientams gali pasiūlyti vis daugiau ir vis įvairesnių produktų. Kaip nepasiklysti tokioje produkcijos įvairovėje ir išsiaiškinti, kokios priemonės jums tinka labiausiai?
Fizikiniai ir cheminiai filtrai – kaip jie veikia?
Nuo žalingo ultravioletinių spindulių poveikio saugančios priemonės įprastai skirstomos į dvi dideles grupes pagal tai, kokie pavojingus spindulius neutralizuojantys filtrai naudojami jų sudėtyje. Kosmetikoje tam naudojami fizikiniai ir cheminiai filtrai. Kaip ir sufleruoja jų pavadinimai, šie filtrai veikia skirtingu principu.
Cheminiai, dar vadinami sintetiniais, filtrai įsiskverbia į viršutinį odos sluoksnį, ir čia sugerdami ultravioletinę spinduliuotę cheminių reakcijų metu paverčia ją sveikatai nepavojinga šilumos energija. Kitaip tariat, ant mūsų odos vyksta cheminė reakcija, kurios metu ultravioletiniai spinduliai yra nukenksminami. Tačiau verta paminėti, kad cheminiai filtrai geriau apsaugo nuo UVB tipo ultravioletinių spindulių. O štai UVA tipo spinduliuotės, kuri įsiskverbia į gilesnius odos sluoksnius ir skatina fotosenėjimą, tokios kosmetikos priemonės gali ir nesulaikyti.
Fizikiniai, arba mineraliniai filtrai, veikia lyg veidrodis: jų dalelės yra gana didelės, todėl negali prasiskverbti į odą ir lieka jos paviršiuje. Tokie filtrai pasižymi savybe tiesiog atspindėti ant odos patekusius UV spindulius, taip neleisdami jiems padaryti žalos mūsų odai.
Fizikiniai filtrai gerai apsaugo tiek nuo UVA, tiek nuo UVB tipo spinduliuotės.
Kokias priemones rinktis?
Didžiausiais klausimas vartotojui: kurias gi priemones – su cheminiais ar fizikiniais filtrais – labiau verta rinktis ir kodėl?
Grožio namų „Esteskin“ įkūrėja Laura Los sako, jog vienareikšmiško atsakymo į šį klausimą nėra, nes produkto pasirinkimas – labai individualus dalykas, priklausantis tiek nuo odos tipo, tiek nuo kliento poreikių.
„Cheminiai filtrai mažiau matomi ant odos, greičiau įsigeria, netepa rūbų. Tačiau jie visiškai netinka jautresnės odos žmonėms, nes gali sukelti dirginimą, alergines reakcijas. Taip pat tokios priemonės nerekomenduotinos riebią ar mišrią odą turintiems asmenims, mat kemša poras ir skatina odą išskirti dar daugiau riebalų“, – sako specialistė.
Fizikiniai filtrai tokių nemalonumų nesukelia, šio tipo priemonės yra hipoalerginės ir tinka net mažiems vaikams. Vienintelis jų trūkumas – sunkiau geriasi į odą ir gali palikti ant jos baltą plėvelę. Tačiau Laura Los teigia, kad kosmetikos pramonė pastaruosius kelerius metus smarkiai tobulėja ir šiuo metu rinkoje jau galima rasti apsauginių priemonių nuo saulės su fizikiniais filtrais, kurios gerai susigeria į odą ir nepalieka žymių.
Pasak grožio specialistės Lauros Los, pastebima tendencija, jog tokie naujos kartos produktai su būtent fizikiniais filtrais tampa vis populiaresni, mat yra gerokai saugesni, tinka kiekvienam odos tipui ir pakartotinai reikia teptis gerokai rečiau, nei priemones su cheminiais filtrais.
Šiais laikais itin populiarios yra ir keletą funkcijų vienu metu atliekančios priemonės, tuo pačiu apsaugančios ir nuo UV spindulių poveikio.
„Tikras atradimas yra pudros-kremai, atliekantys „trys viename“ funkciją. Toks produktas vienu metu yra ir dieninis kremas, turintis drėkinamųjų savybių, antioksidantų, taip pat tai yra apsauga nuo saulės su porų nekemšančiais fizikiniais filtrais ir dar tie patys mineralai, kurie atspindi saulės šviesą, suteikia odai gražų, tolygų atspalvį. Paskutinius porą metų tai tikras hitas, nes viskam užtenka vienos priemonės vietoj skirtingų trijų. Taip sutaupoma ir laiko, ir pinigų“, – pasakoja Laura Los.
Kosmetikos priemonės – ekranų keliamai žalai mažinti
Vis dažniau prabylama ir apie odą žalojantį veiksnį, kuris prieš keliasdešimt metų dar buvo negirdėtas dalykas. Tai – mėlynoji šviesa, kurią skleidžia įvairūs ekranai. Iš tiesų šiais laikais daugelis mūsų visą darbo dieną praleidžia prie kompiuterio ekrano, grįžus namo sėdame prie televizoriaus, išmaniojo telefono ir kitų mėlynąją šviesą skleidžiančių įrenginių. Taigi, jei viską suskaičiuotume, kartais prie ekranų praleidžiame daugiau kaip pusę visos paros laiko.
Mėlynoji šviesa kenkia mūsų odai ne ką mažiau, nei UVA spinduliai: ji taip pat skatina fotosenėjimą, pigmentinių dėmių atsiradimą. Todėl atsižvelgdami į šiuolaikinio gyvenimo ritmą, kosmetikos gamintojai siūlo vis daugiau priemonių, kurios turi ne tik UV spindulių, bet ir mėlynosios šviesos filtrus.