Apie mūsų šalies keliuose įvykstančius autoįvykius girdime kiekvieną dieną. Nors vieni jų baigiasi tik nedideliais transporto priemonių apgadinimais, kitų metu nusinešamos ir žmonių gyvybės. Todėl prieš sėdant už automobilio vairo, ypatingai svarbu žinoti, kokios yra dažniausios avarijas sukeliančios priežastys.
- Vairavimas išsiblaškius
Skirtingai nei dalis vairuotojų mano, dažniausia autoįvykių priežastis nėra vairavimas išgėrus, greičio viršijimas ar važiavimas degant raudonam šviesoforo signalui. Dažniausia priežastis yra vairavimas išsiblaškius.
Prie vairavimo išsiblaškius priskiriama viskas, kas nukreipia jūsų dėmesį nuo kelio. Pavyzdžiui, naudodamiesi visomis išmaniuosiuose telefonuose esančiomis programėlėmis, rašydami SMS žinutes, keisdami dainas ir kalbėdami telefonu, sumažiname savo susitelkimą į kelią ir išblaškome dėmesį.
- Greičio viršijimas
Greitį ribojantys atitinkamose kelio atkarpose matomi ženklai ten yra pastatyti ne veltui. Jie informuoja mus, kokiu greičiu saugiausia važiuoti konkrečiame kelyje. Tai gali lemti didesnis eismas, staigūs posūkiai, nelygus kelias ir didesnis avaringumas.
Kuo greičiau važiuosite savo automobiliu, tuo lėtesnė bus jūsų reakcija, jei staiga prireiktų imtis veiksmų, kad išvengtumėte galimo autoįvykio. Be to, tokiu atveju gerokai ilgiau užtruks automobilio sustabdymas.
- Automobilio gedimai
Kiekviena transporto priemonė yra skirtinga ir gali pasižymėti nevienodais defektais. Net jei manote, jog tinkamai rūpinatės savo automobiliu, tai tikrai nereiškia, jog negalite kelyje susidurti su automobilio gedimais.
Deja, bet automobilio gedimai yra dar viena priežastis, dėl kurios kyla dalis avarijų. Neveikiantys ar prastai veikiantys automobilio stabdžiai, neveikiantys žibintai ar kitos techninės problemos gali padidinti avarijų riziką. Todėl jei jau senokai tikrinote savo automobilio techninę būklę, turėtumėte nepraleisti progos pasinaudoti https://carone.app mobiliąja programėle ir pasirinkti artimiausią autoservisą.
- Vairavimas išgėrus
Kiekvienas puikiai žinome, kad išgėrę prarandate gebėjimą sutelkti dėmesį ir tinkamai funkcionuoti. Todėl tai yra ypatingai pavojinga vairuojant transporto priemonę. Nors šiomis dienomis taikoma vis didesnė atsakomybė už vairavimą išgėrus, ir toliau kasdien neblaivūs vairuotojai sukelia daugybę avarijų. Taigi, jei planuojate išgerti mieste ar apsilankę svečiuose, visuomet naudokitės taksi paslaugomis arba viešuoju transportu.
- Vairavimas apsvaigus nuo narkotikų
Akivaizdu, kad šiomis dienomis alkoholis nėra vienintelė medžiaga, dėl kurios gali sutrikti sprendimų priėmimas ir dėl kurios vairuotojai praranda transporto priemonės kontrolę. Narkotinės medžiagos gali reikšmingai susilpninti vairuotojo gebėjimą tinkamai funkcionuoti. Todėl už transporto priemonės vairo apsvaigus nuo narkotinių medžiagų sėsti yra griežtai draudžiama.
- Neatsargus vairavimas
Jei vairuojate neatsargiai, galite patekti į ne vieną autoavariją. Taip dažnai tenka susidurti neatsargiems vairuotojams, kurie viršija greitį, pernelyg greitai ir staiga keičia eismo juostas, nenaudoja posūkių signalų arba važiuoja per daug arti priešais esančios transporto priemonės. Paprastai neatsargiai besielgiantys vairuotojai taip pat būna ir labai nekantrūs, todėl būtinai saugokitės kelyje agresyviai besielgiančių vairuotojų.
- Nepalankios oro sąlygos
Oro sąlygos neretai yra svarbus veiksnys, dėl kurio kyla autoįvykiai. Tuo tarpu lietus yra viena dažniausių priežasčių, todėl vairuojant tokiomis oro sąlygomis rekomenduojama būti ypatingai atsargiems. Dėl lietaus kelio danga tampa slidi ir pavojinga, todėl transporto priemonės dažnai tampa nevaldomos arba slysta stabdant.
Žinoma, ne ką mažiau pavojinga transporto priemonę eksploatuoti ir žiemiškų orų sąlygomis, kuomet sninga arba kelias yra padengtas ledu. Todėl jei tenka važiuoti tokiomis oro sąlygomis, pasistenkite laikytis papildomo atstumo tarp savęs ir priekyje važiuojančios transporto priemonės, taip pat sumažinkite greitį ir stabdykite iš lėto.
- Važiavimas degant raudonam šviesoforo signalui ir per „Stop“ ženklą
Nesvarbu, ar tai būtų „Stop“ ženklas, ar raudonas šviesoforo signalas, visa tai vairuotojams rodo, jog jie privalo sustoti. Priešingu atveju yra rizikuojama sukelti autoįvykį, kuris gali baigtis netgi mirtimi. Siekdami išvengti avarijos, visuomet sustokite prie degančio raudono šviesoforo signalo ir taip pat sustokite prie „Stop“ ženklo, atidžiai apsidairydami į abi puses.
- Pradedantieji vairuotojai
Pradedantieji vairuotojai dažnai būna pakankamai išsiblaškę ir jiems trūksta atidumo. Kuomet trūksta vairavimo patirties, daliai vairuotojų tokie dalykai kaip aklųjų zonų tikrinimas, kelių eismo taisyklių laikymasis ar savalaikis posūkių rodymas gali būti antraeiliu dalyku. Būtent todėl labai svarbu kelyje elgtis atsakingai, neskubėti ir vadovautis visomis kelių eismo taisyklėmis, tokiu būdu sumažinant autoįvykių kylimo riziką.
- Vairavimas tamsiuoju paros metu
Net ir vairuojant dienos metu, galima patekti į autoįvykį. Tačiau vairavimas naktį autoįvykių riziką gali padidinti net du kartus. Kai vairuodami transporto priemonę gerai nematote, kas yra jūsų priešakyje, negalite žinoti, ko tikėtis važiuojant pirmyn. Todėl jei turite važiuoti tamsiuoju paros metu, nepamirškite būti itin atidūs, budrūs ir susikaupę.
- Nesaugus eismo juostų keitimas
Visiškai suprantama, kad dalyvaujant eisme tenka reguliariai pakeisti eismo juostą. Tačiau tuomet, kai tai yra daroma nesaugiai, reikšmingai padidėja autoįvykių rizika. Siekiant išvengti dėl minėtos priežasties kylančių avarijų, visuomet naudokite posūkių signalus ir prieš persirikiuodami į kitą eismo juostą – patikrinkite akląsias zonas.
- Vairavimas pavargus ar esant mieguistiems
Nors mažai girdime apie vairavimą pavargus ar esant mieguistiems, vis dėlto, tai yra dažna autoįvykių priežastis. Be to, tai yra ne ką mažiau pavojinga nei vairuoti apsvaigus nuo alkoholio ar narkotinių medžiagų. Daugiausia autoįvykių dėl mieguistumo ir nuovargio įvyksta naktį. Todėl jei vairuodami jaučiate, kad galite užmigti, nebandykite su savimi kovoti – sustokite ir pailsėkite.
- Įniršis kelyje
Turbūt ne kartą esate susidūrę su jums kylančiu pykčiu, kuomet vienas ar kitas vairuotojas pasielgė neteisingai ar aplaidžiai. Tačiau tuomet, kai vairuotojai pasiduoda pykčiui, dažnai priimami neteisingi ir pavojingi sprendimai, galintys sukelti avarijas.
Dėl juntamo pykčio važiuodami pernelyg arti priešais esančios transporto priemonės arba viršydami leistiną greitį, kad kuo skubiau aplenktumėte kitą automobilį, padidinate autoįvykių riziką, kartu sukeldami pavojų tiek sau, tiek ir kitiems eismo dalyviams. Todėl sėdus už vairo būtina išlikti ramiems ir elgtis atsakingai.