Skip to content
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Menu
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Redakcija
  • Kaunas, Kauno rajonas
  • Lietuva
  • Pasaulis
  • Politika
  • Finansai
  • Kriminalai
  • Gyvenimas
  • Sportas
  • Video
  • Apklausos
Menu Close
  • Naujienos 
    • Redakcija
    • Kaunas, Kauno rajonas
    • Lietuva
    • Pasaulis
    • Politika
    • Finansai
    • Kriminalai
    • Gyvenimas
    • Sportas
    • Video
    • Apklausos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Search for:

Prisijungti

Priminti slaptažodį

Neturite paskyros? Užsiregistruoti

Recover Password

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Registruotis

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Svajūnas Plungė: Paprastas būdas išgelbėti pasaulį, arba kodėl svarbu atsisakyti „teršėjas nemoka“ principo?

  • 2021-11-09
  • Kaunieciams.lt
  • Politika

Škotijos Glazgo mieste vykstanti klimato konferencija COP26 artėja prie finišo tiesiosios. Nors joje buvo priimti įvairūs pažadai, pavyzdžiui, mažinti miškų nykimą ir metano emisijas bei didinti pagalbą besivystančioms šalims, aplinkosauginių organizacijų ji buvo įvertinta kaip 26 nesėkmė. Nes panašių pažadų buvo ir anksčiau, bet jie nebuvo įgyvendinti. Žiniasklaidoje apie šią konferenciją mirgėjo milijonas žinučių. Išskyrus vieną. O tos vienos žinutės užtektų, kad visos problemos pradėtų spręstis. Nereikėtų nieko gėdyti, reikalauti ar važiuoti į dar 26 nesėkmingas konferencijas. 

Tai koks tas vienas dalykas? Paprasčiausiai, kad jūsų matoma ir mokama kaina parduotuvėje atspindėtų realius prekės ar paslaugos kaštus. Ne tik tai, kiek įmonei reikėjo sumokėti gaminant prekes ar paslaugas, bet ir kiek visuomenei jos kainuos. Juk paprasta, ar ne?!

Daryti gera turi būti pigiau ir patogiau negu bloga. Už visą savo blogą turime kompensuoti. Tai sako mūsų aplinkosauginėje teisėje visur įrašytas principas „teršėjas moka“. Tik problema ta, kad iki šiol gyvename ekonominėje sistemoje, kurioje šis principas negalioja.

Norėdami daryti gera esame baudžiami kiekviename žingsnyje. Pavyzdžiui, norite pirkti ekologišką produktą, jums reikia mokėti žymiai didesnę kainą ir gaišti savo laiką ieškant tų prekių, norint suprasti ženklinimus ir t.t. Norite išvengti atliekų, jums vėlgi reikia mokėti daugiau ir gaišti laiką ieškant, kaip ir kur galima rasti nesupakuotas prekes, kokios pakuotės ar produktai yra perdirbami, kurie ne. Tokių pavyzdžių galima minėti begales. Esmė paprasta – daryti gera dabar yra mazochizmas.

O kodėl taip yra? Turbūt todėl, kad laimėtojai ne tik rašo istoriją, bet ir kuria taisykles visiems. Šiandienos taisyklės yra tokios, kad jose laimėtojo receptas yra labai paprastas – kuo daugiau savo veiklos kaštų perkelti į išorę ir kuo daugiau išsireikalauti subsidijų bei lengvatų sau. Suprantama, tada su tavim konkuruoti negali niekas. Juk vartotojas mato tik tavo kainą, o visuomenės išorės kaštai lieka nematomi. 

Nematoma kaina

Išorės kaštai – tai klimatinis pragaras, šeštasis masinis išmirimas, plastiko salos vandenynuose, pavojingi toksinai motinos piene ir t.t. Visas aplinkos niokojimas, žmonių sveikata, gyvybės, gamtos naikinimas – tai išorės kaštai, kurie, pasak ekonomistų, yra tik mažytė kapitalizmo problema. Tokia pat mažytė problema būtų, jei jūs kasdien gautumėte gražiausius, puikiai kvepiančius ir gardžiausius pyragus, tik su viena smulkmena – jie radioaktyvūs. Suprantame, kad juos valgant viskas jūsų kūne suserga ir pradeda irti. Ar valgytumėte? Turbūt ne, o mes, kaip visuomenė, „valgome“ tokius ekonominės sistemos „pyragus“ neklausdami savęs.   

Tai ir yra tai, ko iš mūsų nori tie esamos sistemos laimėtojai. Per savo lobistines organizacijas, žiniasklaidą, influencerius, mes nukreipiami diskutuoti apie viską, tik ne tai, kaip garantuoti, kad jų produktų kainos apimtų išorės kaštus. Politikams irgi labai patinka kalbėti apie mažas konkrečias naudas, kai milžiniški visuomenės kaštai yra paslėpti. Lobistinės grupės tuo puikiai naudojasi.  

Pavyzdžiui, Lietuvos žemės ūkis, kurio lobistinės organizacijos pastarosiomis savaitėmis kelia didelį triukšmą norėdamos nuversti žemės ūkio ministrą, nes jis (jų nuomone) per mažai  aprūpina įvairiomis išmokomis ir lengvatomis. Tiesą pasakius, nėra nei vieno privataus verslo sektoriaus Lietuvoje, kuris būtų tiek remiamas. Per metus šis sektorius iš valstybės įvairių subsidijų, lengvatų ir kompensacijų susirenka apie vieną milijardą eurų. T.y. maždaug tiek, kiek Lietuvoje yra skiriama švietimui. 

Ką už tuos pinigus žemės ūkis sukuria? Ekonomikoje – mažiau negu 3% BVP ir blogiausias darbo vietas Lietuvoje (kur mokama tik pusė šalies vidutinio atlyginimo). Tačiau aplinkos atžvilgiu žemės ūkis yra pagrindinis vandens teršėjas (42% vandens telkinių yra blogos būklės dėl žemės ūkio taršos), trečias pagal didumą ir didėjantis šiltnamio dujų šaltinis, pagrindinis faktorius dirvos nualinime ir užteršime cheminėmis medžiagomis. 

Ši situacija susidaro todėl, kad Lietuvoje dominuoja intensyvios pramoninės augalininkystės modelis, kuriame auginami daugiausiai tik javai ir rapsai, gausiai naudojant mineralines trąšas ir pesticidus. Blogiausia tai, kad gavę didelę valstybės paramą ir užteršę šalies aplinką, šio sektoriaus atstovai 75% savo produkcijos eksportuoja. Tai tie paslėpti išoriniai kaštai ir sąskaitos už subsidijas lieka apmokėti mums, o kažkas kitur džiaugiasi pigiais žemės ūkio produktais. 

Kitas pavyzdys yra akmens anglis – pats taršiausias ir pigiausias kuras Lietuvoje. Šiuo metu akcizas už 1 toną anglies yra 7,53 eurai. Kadangi anglis Lietuvoje nekasama, šis mokestis turėtų būti paremtas principu „teršėjas moka“ ir apimti išorinius kaštus, kad prekės vartojimas atitiktų jos socialinę naudą. Tačiau Global Energy Monitor organizacijos pateikiamuose 2008 m. vertinimuose išoriniai sudegintos anglies kaštai yra apie 600 eurų už toną. Taigi gaunasi, kad tas, kas pasirinko deginti anglis ir teršti, sumoka tik apie 1% išorės kaštų, visi kiti turi susimokėti 99%. 

Tiesa, Aplinkos ministras pateikė Seimui svarstyti projektą, kuriame akcizas angliai būtų padidintas iki 21,8 eurų 2025 m. (pasibaigus dabartinės daugumos kadencijai). Tai kažkiek geriau, bet vėlgi – po pakėlimo principas „teršėjas moka“ veiks tik 3,5%. 

Kada mokės teršėjas? 

Dažnai tenka išgirsti, kad spręsti aplinkos problemas yra žmonijai per brangu. Bet iš tiesų pasaulyje trūksta ne pinigų, o noro pakeisti esamą ekonominę sistemą. Pavyzdžiui, Tarptautinio Valiutos Fondo vertinimais, tik prasidėjus pandemijai pasaulio šalys metė 9 trilijardus JAV dolerių gelbėti savo ekonomikas. 2 trilijardai JAV dolerių yra kasmet išleidžiami karo reikmėms. Net naminiams gyvūnėliams vien JAV kasmet yra išleidžiama 103,6 milijardai JAV dolerių. O klimato fondui, skirtam padėti besivystančioms šalims transformuotis į netaršias ekonomikas ir adaptuotis prie klimato pokyčių, išsivysčiusios šalys sukrapštė tik 20 milijardų (iš 2009 m. pažadėtų 100 mlrd. kasmet). 

Akivaizdu, kad moralizavimas ir gėdinimas tiek šalims, tiek individams neveikia. Jie daro tai, kas jiems apsimoka esamoje sistemoje. Todėl vienintelis sprendimas yra tai, kad pati sistema būtų tokia, kurioje daryti visuomenei gerą pasirinkimą būtų pigiau ir patogiau. Išrasti nieko nereikia, užtenka pilnai įgyvendinti principą „teršėjas moka“. Ne 1%, bet 100%. Tada nereikės stebuklingų konferencijų, deklaracijų, planų, programų ir strategijų. Tiesiog užtenka, kad pradėtų veikti šis principas ir pasaulis pradės keistis. 

Komentaro autorius: Svajūnas Plungė, aplinkos duomenų analitikas, Lietuvos žaliųjų partijos narys

The post Svajūnas Plungė: Paprastas būdas išgelbėti pasaulį, arba kodėl svarbu atsisakyti „teršėjas nemoka“ principo? appeared first on Lietuvos žaliųjų partija | Lithuanian Greens Party.

Užsiprenumeruok naujienas tiesiai į savo el. paštą

Taip nepraleisi svarbiausių naujienų!


Panašūs straipsniai:

Vaikystės traumos: kaip smurtas ir nepriežiūra veikia vaiko psichiką, kūną ir ateitį

Ryškus Lietuvos akordas „EXPO 2025 Osakoje“: M. K. Čiurlionio kūryba pakerėjo japonus

Žinomi žmonės karinių pramogų poligone – mūšio taktikos mokėsi ir moterys

V. Gapšys į laisvę siekia išeiti skundais

2030-ieji bus Vytauto Didžiojo metai

Valstybės vadovai sveikina Mindaugo karūnavimo dienos proga

„Štai aš siunčiu jus“ (Lk 10, 3) 14 eilinis sekmadienis

Seimo narys siūlo pasirūpinti sukčių aukomis

Ieškomi geriausi Lietuvos STEAM mokytojai – prasidėjo „Ateities kūrėjų 2025“ apdovanojimai

Baltarusų šnipas inicijuoja mainus: nori būti iškeistas į įkalintus lietuvius

Valstybės dienos renginiai Kaune

Ką manote apie naująją Rotušės aikštės dangą? Išsakykite savo nuomonę apklausoje

Sukčiai nesnaudžia: atranda vis naujas žmonių mulkinimo schemas

Jau greitai dirbtinis intelektas pats norės kalbėtis su jumis

D. Trumpas žada surengti mišrių kovos menų turnyrą prie Baltųjų rūmų

Skaitmeninis šlamštas telefone: štai kaip sumažinti netvarką

Uogų sezonas: kas stiprina organizmą, o kas – sukelia audrą pilve?

Vykstančių į Lenkiją laukia sustiprintos patikros: kontrolė bus vykdoma 13-oje vietų

Mirė Q. Tarantino filmų žvaigždė, aktorius M. Madsenas

Astronomai Saulės sistemoje aptiko dideliu greičiu skriejančią kometą

Lietuvos kalėjimų tarnybos direktoriui – nemalonumai: tarnybinis patikrinimas gali būti tik pradžia

Siūlo bausti P. Gražulį 10 tūkst. eurų bauda

Lietuva vertins branduolinės energetikos plėtros galimybes – Ignalinos atominė elektrinė prisidės ekspertiškai

Lietuvos zoologijos sodui – 87-eri: kartu su gamta, bendruomene ir ateities planais

Tomas Čyvas

Nuo Vilniaus iki pat Manilos nieko naujo (video)

Sklinda nevilties šauksmas: šuniukus gelbėjančiai įstaigai pačiai reikia gerų žmonių pagalbos

Premjerui G. Paluckui neramios dienos: prieš jį ir valdančiuosius rengiamas protestas

IX forto pėdsakas Miuncheno „Bayern“ istorijoje: Oto Alberto Byro šeimos likimas

Vasariška sporto fiesta Birštone: danguje varžysis karšto oro balionų oreiviai, žemėje – galiūnai

Ką daryti, jei stogo santvaros pradėjo girgždėti?

Ar „ChatGPT“ gali padėti SEO optimizacijai?

Sportas ir klimato realybė: kaip aplinkos pokyčiai formuoja naują sportinę kasdienybę

Indijos pilietis Kaune stos prieš teismą dėl galimo kanapių platinimo nepilnametėms

Kauno zoologijos sode nulūžusi šaka nukrito ant ledų pardavėjos

V. Matijošaičio sužalotas pėsčiasis išleistas gydytis, policija pradeda administracinę teiseną

Planas vasarai: gražiausi Europos miesteliai, kurie atrodo lyg iš pasakos

Laikas pasilepinti: vasariški kavos receptai

Kauno meras V. Matijošaitis partrenkė per pėsčiųjų perėją ėjusį vyrą

Po gaisro „Kauno švara“ tęsia veiklą

Kaune sprogo granata: atliekamas ikiteisminis tyrimas

Lietuvos sparčiai auga skaitmeninis verslas: lenkiame ES vidurkį

Liepos 1 d. – ekskursija, ženklinanti Antanui Poškai ir Matui Šalčiui skirtos kelionės pradžią Kaune

Tomas Čyvas

Nusipirkai automobilį? Neskubėk džiaugtis

Kaune iš vyro plėšikas atėmė 30 tūkst. eurų

Švedijos karalienės slaugos konkursą laimėjusi Jurgita: turime keisti požiūrį į pacientą

Kuri sporto šaka gali padėti prailginti gyvenimo trukmę?

Dirbtinis intelektas jau sėdi prie personalo atrankų stalo

„Čekutininkams“ palankios BK pataisos Seime įveikė svarstymo stadiją

Plėšimu ir neatsargiu gyvybės atėmimu kaltinamas I. Molotkovas: labai gailiuosi

Atvira ar įstiklinta? Kaip išsirinkti tinkamiausią verandos tipą savo namams

Vaikas ant keturračio: kaip jį išmokyti važiuoti ir užtikrinti saugumą?

Seimas linkęs leisti savivaldybėms rinkti rinkliavą už eismo ribojimus

Pareigūnų piketas: policininkai kvietė G. Palucką į ekipažą

A. Kandrotas-Celofanas paleistas į laisvę

Teismas sujungė nuomonės formuotojos S. Lipnės įmonės ir buvusios darbuotojos bylas

A. Klišonis: savivalda gali priimti tikslesnius sprendimus nei desovietizacijos komisija

Liberalai siūlo kandidatus pirmininko rinkimams: daugiausiai palaikymo sulaukia V. Čmilytė-Nielsen

„Western Union“ pastatą sprogdinęs jaunuolis nuteistas už J. Juškaitės ir B. Sabatauskaitės niekinimą

Aukščiausio lygio sportininkus parengusiems treneriams siūloma mokėti rentas

Būti žmogumi ir internete: kaip mokytis skaitmeninio pilietiškumo

Vaikų žaidimų aikštelės: kokie pavojai jose slypi?

Lenkija rengia meno vertybių išvežimo planus, jei Rusija užpultų

Laukia dar vienas protestas: pareigūnai reikalaus didesnių algų

Šauliai su Vokietijos brigados medikais dalyvavo pratybose „Elektrėnų skydas 2025“.

Vis dar nepasimoko: Kauno autoserviso vadovas ir darbuotojas nuteisti dėl atlyginimų išmokėjimo „vokeliuose“

Joninių renginiai Kaune

Skaitmeninio matomumo didinimas: ar verta rinktis marketingo agentūrą?

Prienų rajone nukrito sklandytuvas, du vyrai gydomi ligoninėje

Nuo pirmadienio vairuotojai susidurs su laikinais sunkumais: bus draudžiamas eismas Sargėnų estakada

JAV jungiasi į karą: sudavė triuškinantį smūgį Irano branduolinei infrastruktūrai

Kauno regiono forumas atskleidė ES investicijų galią

Pagaliau susiprotėjo: pasienyje dingus Rusijos piliečiui, sprendžiama, kaip sustiprinti tranzitinių traukinių kontrolę

Policija per Jonines rengs reidus ir tikrins vairuotojų blaivumą

Kaune pradedamos dar vieno tilto statybos: jungtis tarp Senamiesčio ir Vilijampolės pasitarnaus pėstiesiems ir dviratininkams

Dėl kapitalinio remonto laikinai keisis eismas Birželio 23-iosios gatvėje

Kad švenčių neaptemdytų nelaimė: ekspertų įžvalgos apie pavojingus dūmus

„AquaSpot“ vakarėlyje prie Kauno marių – garsenybės, dievinančios vandens bei saulės pramogas

Seimo narys K. Podolskis teigia nežinąs kaip jo kuro čekiai atsirado pas merą P. Isodą

Skrydis aplink Lietuvą: oreiviai kyla į pažintinę aviacijos kelionę

Ypatinga Vytauto Didžiojo karo muziejaus rinkinių vertybė – brg. gen. Kaziui Skučui dovanota dėžutė cigarams

Joninės su LRT: nuo šventinio koncerto Nidoje iki specialios filmų programos

Nepastebimas pavojus iškylos metu: kada padažai ir prieskoniai gali pakenkti sveikatai

Seimas nepritarė Laisvės gynėjų dienos įtraukimui į švenčių sąrašą

Buvusį Seimo narį T. V. Raskevičių „į laužą“ komentaru siuntęs vyras lieka išteisintas

Tomas Čyvas

STT, čekiukai ir niekdara

Vilties šventei artėjant

Pabėgimas į gamtą: ką pasiimti, kad žvejyba taptų malonumu, o ne iššūkiu?

Kauno teismas ėmėsi pacienčių slaptu filmavimu kaltinamo ginekologo V. Abraičio bylos

Etikos sargų prašys išsiaiškinti, kiek BK pataisas inicijavusių Seimo narių gali turėti interesų konfliktą

Kur rasti stilingų rūbų už prieinamą kainą?

Nosies korekcija vasarą: ar tai – geras metas operacijai?

Apie „Žalgirio“ sunkumus kalbėjęs L.Kleiza: Trinchieri rotacijas yra sunku suprasti

Saulė ir sveikata: kaip suderinti malonumą su saugumu

„Teka loftai“ – šiuolaikiška erdvė jūsų gyvenimui ar verslui

VRM ministras: rudenį bus skelbiamas antras etapas priedangoms savivaldybėse finansuoti

Ieškomas iš tranzitinio traukinio pabėgęs Rusijos pilietis

Pradėtas tyrimas dėl chuliganiškai besielgusio vairuotojo

COVID-19 testų byloje liudijęs S. Skvernelis: nesuprantu, ką L. Jaruševičienė veikia teisme

Kaip apsaugoti dvirates transporto priemones nuo ilgapirščių?

Norintiems pradėti verslą? Jums reikia žinoti 3 būtinus žingsnius

Kauno miesto savivaldybė apjungs dalį seniūnijų

Teismas atmetė kalinčio R. Kurlianskio ieškinį STT pareigūnui

Vaikystės traumos: kaip smurtas ir nepriežiūra veikia vaiko psichiką, kūną ir ateitį

2025-07-06

Ryškus Lietuvos akordas „EXPO 2025 Osakoje“: M. K. Čiurlionio kūryba pakerėjo japonus

2025-07-06

Žinomi žmonės karinių pramogų poligone – mūšio taktikos mokėsi ir moterys

2025-07-06

V. Gapšys į laisvę siekia išeiti skundais

2025-07-06

2030-ieji bus Vytauto Didžiojo metai

2025-07-06

Valstybės vadovai sveikina Mindaugo karūnavimo dienos proga

2025-07-06

„Štai aš siunčiu jus“ (Lk 10, 3) 14 eilinis sekmadienis

2025-07-05

Seimo narys siūlo pasirūpinti sukčių aukomis

2025-07-05

Ieškomi geriausi Lietuvos STEAM mokytojai – prasidėjo „Ateities kūrėjų 2025“ apdovanojimai

2025-07-05

Baltarusų šnipas inicijuoja mainus: nori būti iškeistas į įkalintus lietuvius

2025-07-05

Valstybės dienos renginiai Kaune

2025-07-05

Ką manote apie naująją Rotušės aikštės dangą? Išsakykite savo nuomonę apklausoje

2025-07-05

Sukčiai nesnaudžia: atranda vis naujas žmonių mulkinimo schemas

2025-07-04

Jau greitai dirbtinis intelektas pats norės kalbėtis su jumis

2025-07-04

D. Trumpas žada surengti mišrių kovos menų turnyrą prie Baltųjų rūmų

2025-07-04

Skaitmeninis šlamštas telefone: štai kaip sumažinti netvarką

2025-07-04

Uogų sezonas: kas stiprina organizmą, o kas – sukelia audrą pilve?

2025-07-04

Vykstančių į Lenkiją laukia sustiprintos patikros: kontrolė bus vykdoma 13-oje vietų

2025-07-04

Mirė Q. Tarantino filmų žvaigždė, aktorius M. Madsenas

2025-07-03

Astronomai Saulės sistemoje aptiko dideliu greičiu skriejančią kometą

2025-07-03

Lietuvos kalėjimų tarnybos direktoriui – nemalonumai: tarnybinis patikrinimas gali būti tik pradžia

2025-07-03

Siūlo bausti P. Gražulį 10 tūkst. eurų bauda

2025-07-03

Lietuva vertins branduolinės energetikos plėtros galimybes – Ignalinos atominė elektrinė prisidės ekspertiškai

2025-07-02

Lietuvos zoologijos sodui – 87-eri: kartu su gamta, bendruomene ir ateities planais

2025-07-02
Tomas Čyvas

Nuo Vilniaus iki pat Manilos nieko naujo (video)

2025-07-02

Sklinda nevilties šauksmas: šuniukus gelbėjančiai įstaigai pačiai reikia gerų žmonių pagalbos

2025-07-02

Premjerui G. Paluckui neramios dienos: prieš jį ir valdančiuosius rengiamas protestas

2025-07-02

IX forto pėdsakas Miuncheno „Bayern“ istorijoje: Oto Alberto Byro šeimos likimas

2025-07-01

Vasariška sporto fiesta Birštone: danguje varžysis karšto oro balionų oreiviai, žemėje – galiūnai

2025-07-01

Ką daryti, jei stogo santvaros pradėjo girgždėti?

2025-07-01

UAB “Kauniečiams”
Įmonės kodas: 307072731
PVM mokėtojo kodas: LT100017557011
Banko sąskaitos nr.: LT717044090113506715

info@kaunieciams.lt
Privatumo politika

Pranešk naujieną!

Pamatėte ar nugirdote kažką įdomaus ar šokiruojančio?
Pasidalinkite šia žinia su portalo skaitytojais.

Pasidalinti žinia

Copyright © 2025 Kauniečiams kasdienės naujienos