Kauno rajone galės kurtis saulės ir vėjo jėgainės. Rajono savivaldybė praneša pradėsianti rengti šios rūšies elektrinių savivaldybės teritorijoje inžinerinės infrastruktūros vystymo specialųjį planą.
Iki šiol savivaldybė tokio plano neturėjo, o paskutiniu metu rajono valdžia sulaukia daug prašymų pakaunėje statyti saulės ar vėjo elektrines.
Sprendimui rengti specialųjį planą antradienį vienbalsiai pritarė Kauno rajono savivaldybės taryba.
„Klimato kaita ir energijos tvarumas – vieni svarbiausių ES politikos klausimų. Mes irgi turime įgyvendinti įvairias priemones bei prisidėti prie švarios energijos gamybos plėtros“, – teigė tarybos narė Violeta Boreikienė.
Kaimo vietovėse statant pavienes ne didesnės kaip 500 kW galios elektrines, nereikalaujama keisti pagrindinės žemės naudojimo paskirties, rengti detaliųjų planų ir keisti bendrojo plano sprendinių.
„Gaunamuose prašymuose dėl elektrinių statybų numatomi ypač dideli elektrinių plotai, kurie kartais užima šimtus hektarų, o įrengiamoji galia viršija 100 MW. Dažnu atveju žemės sklypai patenka į gamtinį karkasą. Norint įvertinti vietovės aplinkybes, reikalinga didesnė teritorijų analizė, parinkti tinkamas vietas elektrinių statybai Kauno rajono savivaldybės teritorijoje, išanalizuoti ir pritaikyti Nacionalinio kraštovaizdžio plano nuostatas“, – aiškino Kauno rajono savivaldybės Urbanistikos skyriaus vedėjas Mindaugas Kruopis.
Be to, vadovaujantis Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo įstatymu, atsinaujinančių išteklių energetikos objektų statyba turi būti numatyta savivaldybės lygmens bendrajame plane ar inžinerinės infrastruktūros vystymo planuose.
Anot vedėjo, iki tol, kol bus paruoštas ir patvirtintas specialusis planas, Kauno rajone bus leidžiama statyti pavienes ne didesnės kaip 500 kW galios vėjo ir (ar) saulės šviesos energijos elektrines.
Specialiajame plane bus numatytos saulės šviesos energijos elektrinių ir vėjo elektrinių statybai tinkamos vietos savivaldybės teritorijoje, įvertinant šios teritorijos naudojimo, tvarkymo, apsaugos aspektus ir kitus reikalavimus. Be to, tai leis užtikrinti darnią alternatyvios energijos šaltinių plėtrą – suformuoti ilgalaikes savivaldybės saulės šviesos energijos elektrinių ir vėjo elektrinių plėtros prioritetines kryptis.
„Plane numatysime priemones, užtikrinančias gamtos išteklių racionalų naudojimą, kraštovaizdžio tvarkymą, ekologinę pusiausvyrą, gamtinio karkaso formavimą, gamtos ir kultūros paveldo objektų išsaugojimą ir visuomenės sveikatos apsaugą“, – būsimus darbus vardijo M. Kruopis.
Kauno rajonas vienas pirmaujančių
Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos vadovas Martynas Nagevičius giria tokį Kauno rajono savivaldybės veiksmą.
„Kauno rajono savivaldybės sprendimas yra sveikintinas. Pagal Aplinkos ministerijos aplinkraštį, savivaldybės turi duoti leidimą atsinaujinančios energijos jėgainių statybai, jei jų galia viršija 500 KW. Arba tai turi būti numatyta specialiuosiuose planuose. Dauguma savivaldybių tokių specialiųjų planų neturi. Įdomu tai, kad turėdamas pramoninės infrastruktūros paskirties žemės sklypą tu gali statyti kokios nori galios anglimi kuriamą jėgainę (aišku, reikia Poveikio aplinkai vertinimo), o štai Saulės ar vėjo energijos jėgainei reikia specialių planų ir leidimų. Šia prasme Kauno rajono savivaldybė išties yra supratinga,” – portalui „kaunieciams.lt sakė jis.
M. Nagevičius be kita ko šmaikštavo, kalbėdamas apie neva ekologinius atsinaujinančių energijos šaltinių priešininkų motyvus. Esama mat pasisakymų, kad vėjo jėgainės naikina paukščius, net ir ožiai kartais nuo jų miršta.
„Didžiausias šių idėjų pasakorius yra ne kas kitas, o Vladimiras Putinas. Kas labiausiai turbūt pasaulyje suinteresuotas iškastinio kuro ateitimi, tas staiga susirūpina paukščiais ir sliekais bei kurmiais. Apie sliekus ir kurmius Putinas tikrai yra šnekėjęs (jo kalinamas dabar Navalnas yra tai citavęs) oponuodamas tam, kas trukdo jo valdomam iškastinių išteklių energetiniam verslui. Tokios čia tos ūmios meilės gamtai šaknys. Tad pasakoriai apie nuo vėjo energijos arba fejerverkų mirštančius paukščius ir ožius nėra originbalūs, o tik kartoja tą patį naratyvą. Žinoma, gamtą saugoti reikia ir niekas nesikėsina statyti jėgainių paukščių migravimo takuose bei draustiniuose. Tiems tariamiems gamtos mylėtojams ne tai rūpi,”- ironizavo M. Nagevičius.