2022 01 17
Vidaus reikalų ministerijos surengtoje spaudos konferencijoje apžvelgtos naujausios migracijos aktualijos ir tendencijos – situacija pasienyje su Baltarusija, teisinio režimo pasienyje pasikeitimai, neteisėtų migrantų apgyvendinimo ir grąžinimo klausimai.
Pasak vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės, Baltarusijos režimo organizuota hibridinė ataka sustabdyta, bet ji nesibaigė.
„Sąlyginė ramybė prie valstybės sienos kiek apgaulinga – nepaprastosios padėties režimas nepratęstas, bet valstybės lygio ekstremalioji situacija tebegalioja. Baltarusijos teritorijoje vis dar yra keli tūkstančiai nelegalių migrantų, kurie bet kada gali būti panaudoti kaip instrumentas naujai hibridinei atakai“, – sako ministrė A. Bilotaitė.
Anot ministrės, neteisėtos migracijos krizė neturi paralyžiuoti gyvenimo šalyje – reikia priimti šalies raidai ir demokratijai svarbius konstitucinius įstatymus. Vyriausybės lygiu sutarta, kad situacijai pasienyje pablogėjus, skubiai bus kreipiamasi į Seimą dėl nepaprastosios padėties įvedimo.
Šiuo metu penkiuose užsieniečių registracijos centruose apgyvendinta 3014 asmenų. Daugumai jų prieglobstis nesuteiktas. 97 užsieniečiai dėl jiems gresiančio pavojaus, Migracijos departamento sprendimu, gavo prieglobstį.
Pažymėtina, kad dėl kiekvieno migranto statuso Migracijos departamentas sprendžia individualiai – vertinamos rizikos dėl jų pabėgimo ir galimų grėsmių valstybės saugumui. Migracijos departamento duomenimis, dauguma sulaikytų užsieniečių neturi asmens tapatybės dokumentų ir nelinkę bendradarbiauti tapatybei nustatyti.
Negavusiems Lietuvoje prieglobsčio migrantams taikomi judėjimo apribojimai – šiuo metu ieškoma sprendimų dėl deportacijos. Lietuvoje įstrigę migrantai taip pat skatinami savo noru grįžti į kilmės šalis, suteikus jiems vienkartinę finansinę paramą ir parūpinus kelionės bilietus.
Iš viso savo noru į kilmės šalis grąžinti 529 užsieniečiai. Iš jų – 310 grąžinta savo noru, suteikus finansinę 300 eurų pagalbą; 11 – suteikus 500 eurų pagalbą; 172 – suteikus 1000 eurų išmoką; 36 migrantai grąžinti su Tarptautinės migracijos organizacijos pagalba.
Šiuo metu savo noru grįžti į kilmės šalis svarsto maždaug šimtas migrantų.
Visiems savanoriškai apsisprendusiems išvykti iš Lietuvos išmokamos vienkartinės 1 tūkst. eurų išmokos. Sprendimas dėl 1 tūkst. eurų paramos galios iki 2022 m. sausio 20 d. ir taikomas tik Lietuvoje apgyvendintiems neteisėtiems migrantams. Didžioji šių išmokų dalis finansuojama iš Europos Komisijos Lietuvai suteiktos paramos migracijos krizei suvaldyti. Vieno migranto išlaikymas Lietuvai per metus kainuoja 11 tūkst. eurų.
Lietuva kartu su kitomis ES narėmis siekia pokyčių ES migracijos ir sienos apsaugos politikoje ir ieško geriausių sprendimų migracijos krizei suvaldyti.
Šiuo tikslu sausio 21 d. Vilniuje įvyks tarptautinė „Sienų valdymo konferencija“, organizuojama Lietuvos, Lenkijos, Austrijos ir Graikijos vidaus reikalų ministrų. Konferencijoje dalyvaus 28 ES ir Šengeno šalys, 4 ES agentūros (Frontex, ES prieglobsčio agentūra, Europol ir Pamatinių teisių agentūra) ir 2 ES institucijos (Europos Komisija ir ES Tarybos Generalinis Sekretoriatas).