Į Vilniaus universitetą Kaune kiekvieną semestrą atvyksta studijuoti nemažas būrys studentų iš užsienio universitetų. Kas jiems padeda įsikurti, įsilieti į VU Kauno fakulteto (VU KnF) studentų gretas ir pažinti mūsų šalies kultūrą? Pagal tarptautinių mainų programas į Lietuvą atvykusius studentus pirmieji pasitinka jų mentoriai.
Mentorius – tai studentas, kuris pasitinka kolegas iš užsienio, padeda jiems įsikurti bendrabutyje ar išsinuomoti būstą, suteikia visą reikalingą oficialią ir neoficialią informaciją apie studentų gyvenimą Lietuvoje, konsultuoja įvairiais gyvenimiškais klausimais, o kai prireikia, palydi ir pas odontologą.
Fakultete yra šaunių mentorių, kuriuos atrenka ir kuruoja ESN (angl. Erasmus Student Network) mentorė Ieva Staugaitytė, jai talkina ESN mentoriai Ieva Pečiulytė ir Tautvydas Utyra. Šią trijulę galima drąsiai vadinti supermentoriais, nes jiems niekada nestinga entuziazmo ir kūrybinės energijos, organizuojant įvairius renginius Erasmus studentams kartu su fakulteto Erasmus koordinatore Livija Grikietis. Metų pabaigoje už mentorystės tinklo VU Kauno fakultete stiprinimą ir užsienio studentų globą Ievai Staugaitytei, Ievai Pečiulytei (abi studijuoja anglų ir rusų kalbas) ir Tautvydui Utyrai (Audiovizualinio vertimo II k.) buvo įteiktos padėkos ir Vilniaus universiteto kepuraitės.
Supermentorius kalbina VU KnF Erasmus koordinatorė Livija Grikietis.
Kodėl tapote ESN mentoriais?
Tautvydas: Nusprendžiau tapti mentoriumi, nes norėjau įsitraukti į tarptautišką bendruomenę, susitikti ir bendrauti su žmonėmis, atvykstančiais iš užsienio.
Abi Ievos sako, kad mentorėmis tapo ne iš karto, bet už to slypi linksma istorija, kurią abi smagiai prisimena.
Ieva S.: Viskas prasidėjo, kai sužinojau, kad Studentų atstovybė ieško žmonių, kurie norėtų pagloboti Erasmus studentus. Iš pradžių pavėlavau parašyti, tačiau po kelių dienų man paskyrė pasirūpinti keliais atvykstančiais studentais. Tik išgirdau, kad jie atvyksta vasaros pabaigoje, ir supratau, jog negalėsiu jų pasitikti, todėl kreipiausi pagalbos į Ievą…
Ieva P.: Ieva man sako: „Ar galėtum paimti iš stoties turką ir nuvežti jį į bendrabutį?“. Vėliau paaiškėjo, kad autobusas atvyksta 00.00 val. (vidurnaktį). Padvejojusi sutikau. Nuvažiuoju į stotį ir laukiu to vieno turko. Bet atvažiavo ne vienas, o trys! Tiek ir turėjo jų būti, tačiau kiti mentoriai negalėjo pasitikti savo globotinių iš užsienio, todėl teko gelbėti situaciją man vienai. Tokia buvo mano mentorystės pradžia. Su nuotykiais (juokiasi).
Koks turi būti ESN mentorius?
Abi merginos tvirtina, kad svarbiausia – būti CRAZY…
Ieva S.: pirmiausia turi būti žingeidus, linksmo būdo ir norintis padėti bei tobulėti. Mentoriavimas – tai abipusė nauda. Ne tik padedi Erasmus studentui apsiprasti naujoje šalyje ir išgyventi, bet tuo pačiu pats tobulini savo anglų ar kitos kalbos gebėjimus, daug sužinai apie kitas kultūras.
Ieva P.: Pritariu Ievai. Be abejonės, mentorius turėtų bent kartą pamatyti savo studentą, tai svarbiausia (juokiasi). Jeigu rimtai, reikia būti visados pasirengusiu padėti, net jeigu to prireiktų ir vidury nakties (pirkti pelėkautus ar ieškoti banko, kuris pakeistų bankomato suplėšytą banknotą ir pan.), o kartais tiesiog kartu išgerti kavos.
Tautvydas: Tarptautinių studentų mentorius turėtų būti draugiškas, norintis sužinoti daugiau apie kitas kultūras ir pažinti žmones, o ne pasitikėti baimės perpildytais stereotipais, platinamais žmonių, kurie net nėra matę tos tautybės asmens.
Ką jums davė mentorystė, ko išmokote?
Ieva S.: Ši patirtis man suteikė įvairių žinių. Pavyzdžiui, daug sužinojau apie skirtingas kultūras, išmokau tinkamai bendrauti, todėl nebenustembu, kai pirmą kartą sutiktas ispanas bando pabučiuoti į skruostą (juokiasi). Tiesiog sunku visas patirtis apsakyti, nes daugiausia tai yra įspūdžiai ir akimirkos, kurias patyrėme kartu. Kiekvieno semestro metu atvykę studentai man tampa tarsi šeima.
Ieva P.: Sutikau nuostabių žmonių! Tiek lietuvių, tiek užsieniečių. Niekada nemaniau, kad bus taip linksma, kad pačiai išvykus studijuoti į užsienį pagal Erasmus programą būsiu taip šiltai priimta. Visa mentorystė yra tarsi sniego kamuolys. Pradžioje esi toks žioplas ir nieko nesupranti, bijai, o paskui išdrąsėji, plečiasi akiratis ir tiesiog mėgaujiesi (šypsosi).
Tautvydas: Man mentorystė dovanojo daug draugų visose Europos šalyse. Pasaulis tapo mažesnis. Nebeatrodo, jog esame uždaryti pasaulio kampelyje, retai matančiame saulę. Sužinojau apie įvairius kultūrinius skirtumus, bendravimo ir elgesio ypatumus. Mentorystė man suteikė pasaulietinį suvokimą, kuris reikalingas visiems XXI-o amžiaus žmonėms.
Didžiuojamės šauniais mentoriais ir jų lyderiais Vilniaus universitete Kaune!
Daugiau informacijos apie ESN Vilnius University KnF mentorių veiklą:
http://www.knf.vu.lt/apie-fakulteta/studentu-organizacijos/esn-vilnius-university-knf
https://www.facebook.com/esnvuknf/
Tarptautinių ryšių skyriaus informacija