Rusijai tęsiant 2022 metų vasario 24 d. pradėtą karą prieš Ukrainą, greit nepavykus jos okupuoti – tikslai lieku du: užgrobti šalies rytus ir atkirsti ją nuo jūros pietuose. Tai, kaip pabrėžia analitikai, programa minimum.
Pastarąją parą Ukrainos ginkluotosios pajėgos grupės (UGP) Lukhansko ir Donecko srityse atrėmė 13 priešo išpuolių, o dviejose vietovėse kovos vis dar tęsiasi. Apie tai praneša Jungtinių pajėgų grupuotė 21.00 val. pateiktoje suvestinėje.
“Visoje sąlyčio linijoje priešas naudoja kovinę aviaciją, daugkartinius raketų paleidimo įrenginius, stambaus kalibro artileriją, tankus, įvairių sistemų minosvaidžius, raketų ir bombų smūgius į civilinę infrastruktūrą ir taikius gyvenamuosius rajonus”, – rašoma ataskaitoje.
Pažymima, kad okupantai apšaudė bent 25 Donecko ir Luhansko sričių gyvenvietes, sunaikino ir apgadino 73 civilinius objektus, įskaitant: 67 gyvenamuosius namus, piliečių saugumo centrus, įmonę AZOT, baldų ir centrinio perdirbimo gamyklą bei policijos nuovadą.
“Šiandien Ukrainos kariai ir kovotojai iš Jungtinių pajėgų grupuotės atrėmė 13 priešo atakų. Dviejose vietose vis dar vyksta kovos. Mūsų drąsūs kariai patiria nuostolių dėl gyvosios jėgos ir technikos, – pridūrė grupuotė savo pranešime. (UNIAN.ua)
***
Pranešama, kad sėkmingos Ukrainos artilerijos atakos metu Donecko srities Limano mieste, kurį užėmę okupantai, buvo likviduotas “kažkas iš Rusijos kariuomenės vadovybės”. Taip žiniasklaidai pareiškė Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovo patarėjas Oleksijus Arestovičius.
Pasak jo, Rusijai ištikimos okupuotos Donecko srities dalies vadovas Pušilinas į Limaną atvyko kažko inspektuoti, idant “paženklintų Pergalės vietą”. Arestovičius gana miglotai pakomentavo informaciją apie Pušilino sužeidimą. Jis sakė nežiną, kokios būklės yra minėtas asmuo, tačiau teigė, kad žuvo keliolika jo palydos žmonių. Šių žinių nėra patvirtinę nepriklausomi šaltiniai. (UNIAN.ua)
***
Ukrainos prokremliški separatistai trečiadienį pareiškė, kad jau beveik visiškai apsupo rytinį Avdijivkos miestą, atkirtę vieną iš dviejų į jį vedančių pagrindinių kelių.
Rusijos kariuomenė, padedama separatistų pajėgų, intensyvina atakas Ukrainos rytiniame Donbaso regione, kur nuo pat Rusijos invazijos pradžios vyksta įnirtingos kautynės.
Avdijivkos pakraštyje esantis 2-osios Novoselivkos kaimas „yra išvaduotas“, o separatistai „perėmė dalį“ netoliese esančio greitkelio kontrolę, platformoje „Telegram“ paskelbė apsisaukėliškos „Donecko liaudies respublikos“ (DLR) sukarintos pajėgos.
Jos pareiškė „galutinai atkirtusios Avdijivkos karinę įgulą nuo vieno iš dviejų naudojamų aprūpinimo maršrutų“.
Naujienų agentūrai AFP nepavyko nepriklausomai patikrinti šių teiginių.
Avdijivka yra pramonės miestas, esantis šiauriau separatistų kontroliuojamo Donecko miesto, faktinės DLR sostinės.
Avdijivkos užėmimas reikštų simbolinę Rusijos pergalę ir atvertų kelią į Ukrainos kontroliuojamą Kramatorsko miestą, esantį maždaug už 100 kilometrų. (BNS)
***
Anksčiau pranešta apie aršias kovas dėl Severodonecko, kurios vyko pačiame mieste, o Rusijos federacijos pajėgos kontroliavo jau didžiąją jo dalį.
***
Vokietija perduos Ukrainai oro gynybos sistemą, pajėgią apsaugoti „didelį miestą nuo Rusijos antskrydžių“, trečiadienį pareiškė kancleris Olafas Scholzas (Olafas Šolcas) ir atmetė kaltinimus, kad jo vyriausybė delsia apginkluoti Kyjivą.
Berlynas „siųs Ukrainai daugiau ginklų“, parlamentui sakė O. Scholzas.
„Vyriausybė nusprendė, kad mes nusiųsime IRIS-T sistemą – moderniausią sistemą, kurią šiuo metu turi Vokietija“, – pridūrė kancleris.
Pasak jo, ši ginkluotė „leistų Ukrainai apsaugoti visą didelį miestą nuo Rusijos antskrydžių“.
Vokietija taip pat pristatys radiolokatorių sistemą, galinčią aptikti priešo raketinę artileriją, pranešė O. Scholzas.
Tačiau užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock (Analena Bėrbok) pripažino, kad oro erdvės gynybos sistema Ukrainą pasiektų tik per kelis mėnesius.
Anot jos, Kyjivui planuojami perduoti „Iris T“ elementai iš pradžių buvo skirti „kitai šaliai“, bet gamintoja „Diehl“ sutiko juos nukreipti Ukrainai. Ši raketų sistema anksčiau buvo numatyta Egiptui.
Vokietijos kariuomenė turi „Iris T“ raketų, bet tik paleidžiamų iš naikintuvų „Tornado“ arba „Eurofighter“, o ne visaverčių sistemų „žemė–oras“.
Kalbėdamas apie JAV prezidento Joe Bideno (Džo Baideno) pareiškimą, kad Vašingtonas pasiųs Ukrainai daugiau modernių raketų sistemų, O. Scholzas pareiškė, kad Berlynas „prisidės pagal savo techninius pajėgumus“.
Jo vyriausybė, pastarosiomis savaitėmis susidurianti su didžiuliu spaudimu, sutiko siųsti Ukrainai sunkiąją ginkluotę, įskaitant savaeiges haubicas ir tankus „Leopard“.
Antradienį Briuselyje O. Scholz’as pareiškė, jog sutarė su Graikija, kad Atėnai nusiųs Ukrainai sovietinių laikų karinės technikos mainais į modernesnę ginkluotę iš Berlyno.
Vokietija jau yra pasirašiusi su Čekija panašią sutartį, skirtą padėti tiekti ginkluotę Ukrainai, o šiuo metu derasi dėl susitarimo su Lenkija.
Šiomis pastangomis siekiama aprūpinti Ukrainą gyvybiškai reikalingais ginklais iš senų sovietmečio atsargų, kuriuos su Rusijos invazija kovojanti šalis galėtų greitai panaudoti mūšyje.
Vokietija ketina pristatyti 14 kovinių tankų „Leopard“ ir vieną inžinerinę mašiną šio tanko pagrindu, o Prahą prašo mainais nusiųsti Ukrainai tankų T-72.
Tačiau pristatymo data dar nenustatyta. Kaip parlamentui sakė O. Scholzas, derybos šiuo klausimu tebevyksta.
Be to, analogišką schemą tikimasi įgyvendinti su Lenkija.
Kyjivo sąjungininkės siekia aprūpinti su įsiveržusiomis Rusijos pajėgomis kovojančią Ukrainą gyvybiškai svarbia ginkluote. Pirmumas teikiamas Vakarų šalių turimoms senos sovietinės gamybos ginkluotės atsargoms, nes ukrainiečiai yra įgudę naudoti tokius ginklus, be to, laikomasi nuomonės, kad tai mažiau provokuotų Kremlių. (BNS)