Rusija ketvirtadienį vėl apkaltino Ukrainą daug kartų pažeidus 2015 metų susitarimus, turėjusius užbaigti konfliktą tarp Kijevo vyriausybės ir šalies rytuose įsitvirtinusių prokremliškų separatistų.
Tačiau per Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdį Rusija pareiškė, kad Vakarų šalių kaltinimai, esą Maskva ruošiasi pasiųsti savo pajėgas į Ukrainą, yra „nepagrįsti“.
„Ukraina atkakliai atsisako įgyvendinti Minsko susitarimų sąlygas“, – Saugumo Tarybai sakė Rusijos užsienio reikalų ministro pavaduotojas Sergejus Veršininas.
Jis apkaltino Kijevą rengus atakas prieš Donbaso regioną, pareikalavusias „tūkstančių aukų“.
„Ukrainos atstovai kaskart rasdavo vis naujų dingsčių nevykdyti savo susitarimų“, – kalbėjo S. Veršininas.
Jis pridūrė, kad „mėginimai suversti kaltę Rusijai yra bergždi ir nepagrįsti“ ir kad jais siekiama „nukreipti kaltę nuo Ukrainos“.
S. Veršininas atmetė Jungtinių Valstijų ir jų sąjungininkių Europoje „nepagrįstus kaltinimus“, kad Maskva mėgina sufabrikuoti pretekstą įsiveržimui į Ukrainą.
„Manau, mums jau gana spekuliacijų apie tai“, – sakė jis.
Tiek Kijevas, tiek prorusiški, Kremliaus remiami separatistai ketvirtadienį apsikeitė kaltinimais subombardavę vaikų darželį nuo Ukrainos jėga atplėštoje Lugansko srityje.
Pastarosiomis savaitėmis Vakarų šalys, tame tarpe ir Lietuva, stengėsi diplomatiškai išspręsti krizę, kuri kilo dėl Kremliaus itin didelio karinio aktyvumo Ukrainos pasienyje. Vakarai ir oficialusis Kijevas tai vertino kaip rimtą grėsmę. Skelbtos netgi naktys kada gali vykti invazija.
Maskva sakė, kad tai tik kariniai mokymai ir ji išvis (kaip vakar skelbta) jau traukia karines pajėgas nuo kaimyninės šalies sienos jiems pasibaigus.
Ukraina nėra NATO narė ir jai Vakarų šalys nėra suteikusios jokių oficialių karinių garantijų, tačiau Rusija buvo perspėta dėl rimtų politinių ir ekonominių padarinių agresijos atveju.
Rytų Europos, tame tarpe Baltijos šalių ir Lenkijos saugumui užtikrinti JAV, Jungtinė karalystė ir kitos NATO šalys dislokuoja regione papildomas karines pajėgas.
Prieš aštuonerius metus Rusija, nepatenkinta valdžios pasikeitimu neutralioje, niekada niekam negrasinusioje Ukrainoje, pasiuntė savo neformalią kariuomenę, kuri padėjo organizuoti dalies teritorijos atplėšimą. Apžvalgininkai pastebi, kad panašią taktiką Kremlius naudojo ir Kaukaze, ir Moldovoje, kur iki šiol tebesmilksta įšaldyti konfliktai.
BNS, kaunieciams.lt