Skip to content
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Menu
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Redakcija
  • Kaunas, Kauno rajonas
  • Lietuva
  • Pasaulis
  • Politika
  • Finansai
  • Kriminalai
  • Gyvenimas
  • Sportas
  • Video
  • Apklausos
Menu Close
  • Naujienos 
    • Redakcija
    • Kaunas, Kauno rajonas
    • Lietuva
    • Pasaulis
    • Politika
    • Finansai
    • Kriminalai
    • Gyvenimas
    • Sportas
    • Video
    • Apklausos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Search for:

Prisijungti

Priminti slaptažodį

Neturite paskyros? Užsiregistruoti

Recover Password

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Registruotis

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Ramūnas Aušrotas. Kokios švietimo politikos reikia savivaldai?

  • 2021-09-22
  • Kaunieciams.lt
  • Lietuva


Švietimo organizavimo decentralizacija

Rugsėjo 1 d. Seime atstovaujamos partijos pasirašė Nacionalinį susitarimą dėl Lietuvos švietimo politikos iki 2030 metų. Dokumentas apima aštuoniolika įsipareigojimų švietimo srityje, vienas iš jų – „suteikti savivaldybėms daugiau savarankiškumo ir atsakomybės už racionalų švietimo lėšų panaudojimą, tinklo efektyvumą bei ugdymo(si) rezultatus.“

Jei savivaldai teks didesnė atsakomybė už švietimo kokybę, bet nebus suteikta pakankama veikimo laisvė, pokyčių, vargu, ar galima tikėtis. Juos gali sąlygoti tik reali autonomija švietimo srityje, o ji yra įmanoma tik keičiant Vietos savivaldos įstatymą ir numatant, kad bendrojo lavinimo švietimo organizavimas yra savarankiška savivaldos funkcija. Kitaip tariant decentralizuojant švietimo sistemą.

Po valdančiųjų siūlomos mokyklų tinklo pertvarkos rajone greičiausiai liks tik trys gimnazijos. Uždarius gimnazijas, didės atstumai iki mokyklų, mokiniams reikės keltis dar anksčiau. Būreliai ir popamokinė veikla taps neįmanoma. Švietimo organizavimo decentralizacija gali padėti to išvengti. Jos sėkmė priklauso nuo tinkamos vadybos. Trakams ji leistų planuoti švietimo organizavimą atsižvelgiant į rajono specifiką ir galvoti apie tolygesnę švietimo įstaigų plėtrą. O taip pat atliepti socialinius, ekonominius ir kultūrinus vietos gyventojų poreikius.

Švietimo organizavimo decentralizacija gali sudaryti sąlygas lankstesniam požiūriui į švietimo organizavimą. Šiuo metu Trakuose bei Lentvaryje trūksta darželių ir ikimokyklinio ugdymo grupių. Tai galima spręsti pritaikant nenaudojamą savivaldybės infrastruktūrą, padedant bendruomenei lengvatinėmis sąlygomis naudotis privačia. Būtina tarpininkauti, kad nacionaliniu lygmeniu būtų įteisinta namų darželių idėja, taip sudarant galimybę tėvams derinti darbą, karjerą ir vaikų auginimą.

Norint išspręsti rajono švietimo problemas, o taip pat gerinant ugdymo kokybę, reikia skatinti nevalstybinio ugdymo plėtrą. Patirtis rodo, kad nevalstybinės mokyklos kur kas lanksčiau prisitaiko prie demografinės kaitos ir socialinių pokyčių, negu didelę infrastruktūrą ir personalą turinti valstybinė mokykla. Alternatyvus ugdymas užtikrina ugdymo įvairovę ir lankstumą. Viena iš priežasčių, kodėl ją renkasi tėvai – ji suteikia visiems vaikams saugią ugdymo aplinką, užkertančią kelią patyčių ir smurto apraiškoms, sisteminei mūsų švietimo sistemos bėdai.

Investicijos į žmogų

Vilniaus regiono plėtros 2014–2020 metų plane nėra nė vieno Trakų administracijos projekto, kuriame būtų siekiama tiesiogiai investuoti į ugdymo kokybę. Investuoti į infrastruktūrą yra svarbu, bet kur kas svarbiau yra investuoti į žmogų.

Kaip žinia, pagrindinė švietimo sistemos problema yra mokytojų trūkumas. Nutylima tai, kad pedagogai pasitraukia iš švietimo sistemos, nes neatlaiko su darbu susijusios emocinės ir psichologinės įtampos, išvarginti nepagrįstų tėvų reikalavimų, per didelio mokyklos administracijos ant jų pečių uždedamo krūvio. Jie pasitraukia perdegę, emociškai ir psichologiškai išsekę bei daugiau į ją negrįžta. Kad mokytojo profesija būtų patraukli, būtina ne tik sudaryti aiškias karjeros galimybes ir sukurti patrauklias darbo sąlygas, bet ir suteikti pedagogams psichologinę pagalbą.

Svarbu palaikyti švietimo įstaigų projektus, iš tiesų skirtus ugdymo kokybei gerinti: kurie investuotų į mokytojų kvalifikacijos kėlimą, naujų mokymo metodų diegimą; mokytojų psichologinę sveikatą, darbinių santykių mokyklos bendruomenėje kūrimą, organizacijos kultūrą. Viena iš inovacijų, reikalingų Trakuose, yra mokyklinė mediacija, kaip būdas spręsti tarp tėvų ir mokytojų iškylančius konfliktus (jie dažnai lemia mokytojų pasitraukimą iš švietimo sistemos).

Tėvai – mokyklos partneriai

Nacionaliniame susitarime tėvai, kaip strateginiai švietimo sistemos partneriai (skirtingai nuo NVO, meno ir kultūros kūrėjų), net nepaminėti. Apie šeimą kalbama tik neigiamuose kontekstuose, kurios sukeltas vaiko raidos ir ugdymo problemas švietimo sistema turi išspręsti. Tai, kad tėvų įtraukimas į švietimo procesą sisteminėms partijoms nėra prioritetas, tik reiškia, kad iš esmės grįžtame prie sovietinio modelio, kai vaiką ugdė valstybė.

Tėvų atsakomybė už vaikus nepasibaigia vaikams peržengiant mokyklos slenkstį ir neapsiriboja tik žinojimu, kaip vaikui sekasi mokykloje. Švietimas turi būti suprantamas kaip sistema, kurioje tėvai ir valstybė glaudžiai bendradarbiauja, siekdami suteikti asmeniui visaverčio savarankiško gyvenimo pagrindus ir padėti jam nuolat tobulinti savo gebėjimus.

Ne paslaptis, kad į mokyklą vis stipriau veržiasi daugybės lyčių tikėjimą išpažįstantys genderizmo apologetai, siūlantys vaikus mokyti LGBT istorijos ir propaguoti abejotiną lytinę moralę. Toks raginimas jau skambėjo Kauno „Gay Pride“ parade. Trojos arkliu gali virsti naujai parengtos gyvenimo įgūdžių ir pilietiškumo programos.

Sveikatos, lytiškumo ugdymo ir rengimo šeimai programą (SLURŠ) pakeisiančioje privalomoje Gyvenimo įgūdžių programoje (GIP) nebeliko rengimo šeimai dalies, o lytiškumo ugdymas, atsietas nuo rengimo šeimai tikslo, įgijo lytinio švietimo bruožų. GĮP apie vyro ir moters lyčių skirtingumą kalbama tik biologine (kūno) prasme, o apie vyro ir moters lyčių papildomumą nekalbama visai. GIP, tokią, kokia ji yra dabar, galima drąsiai vadinti lyčiai neutralia programa. O tai atveria duris į švietimo sistemą lyčių tapatybių politikai.

Nacionalinis susitarimas kaip ugdomos vertybės niekur nemini patriotizmo. Ir tai dėsninga – tokį – globalistinį – kursą švietimo sistemai nubrėžė dar 2011 m. priimta Lietuvos ateities strategija 2030. Pilietiškumo programoje į pilietiškumą žiūri ne per patriotizmo ar artimo meilės, bet per globalistinę ir žmogaus teisių aktyvizmo prizmę.

Matant šiuos ugdymo turinio pokyčius, akivaizdu, kad bendruomenės vertybes apsaugoti gali tik toks ugdymo turinio įgyvendinimas, kuriame aktyviai dalyvauja tėvai. Todėl reikia stiprinti mokyklų savivaldą, sistemiškai palaikant tėvų įsitraukimą į ugdymo turinio įgyvendinimą per mokyklų tarybas. Tik tokiu būdu bus užtikrinama, jog ugdymo procese yra gerbiama tėvų teisė ugdyti vaikus pagal savo dorovinius ir vertybinius įsitikinimus.

Ramūnas AUŠROTAS

Politinė reklama, parengta kandidato.

Užsiprenumeruok naujienas tiesiai į savo el. paštą

Taip nepraleisi svarbiausių naujienų!


Daugiau naujienų:

Socialdemokratai nusprendė: į ministro pirmininko pareigas teiks I. Ruginienę

Žinomas šokėjas A. Kandelis bus teisiamas dėl išpuolio Kauno kelyje

Legendinis Kauno kino teatras „Daina“ netrukus atvers duris

Blogos žinios telefoniniams sukčiams: „Telia“ blokuos kelis kartus daugiau skambučių

Tvarių inovacijų plėtrai Lietuvos įmonėse – 8,7 mln. eurų finansavimas

Dosni lietuvių auka „Ankstukams“ pavirs gyvybę gelbstinčia įranga ir reikalingu inventoriumi

NVSC: šiemet šalyje erkiniu encefalitu užsikrėtė 176 žmonės

Senjorė tapo romantinių sukčių auka

Įskridęs dronas buvo skirtas žudyti: Lietuva prašo NATO pagalbos

Santaros klinikos: V. Landsbergis vis dar ligoninėje

Lietuvoje blogėja pramonės lūkesčiai

Mirė Lietuvos pilotė, kaunietė I. Liekytė

Į Petrašiūnų elektrinę grįžta „Transformacijos“: industrinėse erdvėse – Lietuvos menininkų vizijos

KAM pradeda vystyti šaudyklą Rūdninkų poligone

Paskelbtas konkursas rekonstruoti paskutinįjį Kleboniškio tiltą ir viaduką ties Kaunu

Treneris pataria, kaip nepasiklysti keliaujant po nežinomas vietoves

Kaune nuteisti kanapes laikę ir platinę vyrai

Karo technikos ekspozicijoje bus minimos Rusijos kariuomenės išvedimo metines

Vandens malonumais pataria mėgautis atsargiai: drėgmė ir šiluma gali sukelti itin nemalonią infekciją

NASA planuose – branduolinis reaktorius Mėnulyje

Traukiantis premjerui atsistatydino visas Ministrų kabinetas

Žodžių galia ir klientų pasitikėjimas – draudimo ekspertės kelias

Darbymetis Romainiuose: darželio statyba – arti pusiaukelės, čia pat projektuojama mokykla

Įtariamasis paauglio nužudymu uždarytas į areštinę

Kaune neblaivus vyras žmonėms grasino pistoletu

Nemune paskendo vyras

Ir vėl auksas! Rūtos Meilutytės triumfas pasaulio čempionate

R. Pocius: VSD turėtų pasidomėti A. Bilotaitės ir LKT vadovo M. Kairio ryšiais

Ukraina ginasi, Rusija toliau puola

Nauja erdvė vaikų ugdymui: atgaivinimas istorinis Vytauto parko Kurhauzas

„Saugokitės bet kokio godumo“ (Lk 12, 15) 18 eilinis sekmadienis

Sostinės arkikatedros požemių radiniai įrašyti į Kultūros vertybių registrą

Tomas Čyvas

Premjerai keičiasi, o problema lieka?

Policija rugpjūtį tikrins dviratininkų blaivumą, vykdys greičio kontrolę

Į Tarptautinę kosminę stotį pakilo keturi astronautai

Skelbiamas Kauno valstybinio muzikinio teatro vadovo konkursas

Rastas į Lietuvos teritoriją įskridęs dronas

E. Paulavičiaus advokatas: D. Šakalienė, atleisdama pulkininką iš pareigų, piktnaudžiauja įgaliojimais

Garsi bendrovė ir toliau rems MKL 3×3 krepšinį

VSAT: vykti į Lenkiją rekomenduojama per Lazdijus ir kitus alternatyvius kelius

„ConTempo“ festivalis grįžta į Kauno rajoną

Kauno Taikos prospekte kuriasi naujas prekybos parkas: tarp pirmųjų parduotuvių – „Lidl“

Iš kur nuomotis automobilį Kauno oro uoste?

Kaune vyras pro buto langą šaudė iš pneumatinio pistoleto

Kauno viešajame transporte jau galima atsiskaityti bekontaktėmis kortelėmis

Kauno rajono gyventojas kaltinamas išprievartavęs nepilnametę

FNTT atlieka tyrimą dėl G. Palucko brolienės įmonės veiklos, sulaikytas jos direktorius

Dėl viaduko statybos Kaune pusei paros uždarys atkarpą A1 magistralėje: numatytos laikinos apylankos

Politologė apie pamainą G. Paluckui: I. Ruginienė būtų logiškas pasirinkimas

Gintautas Paluckas atsistatydina iš premjero pareigų

Ministerija įpareigojo ligonines užtikrinti artimųjų atsisveikinimą su mirštančiuoju

Kristijonas Bartoševičius

K. Bartoševičius į kalėjimą nenori: apskundė teismo nuosprendį

Kaune, bare, neblaivus vyras grasino žaisliniu pistoletu

LKT vadovui M. Kairiui suteiktas pranešėjo statusas, jo pateikta informacija perduota STT

Saulius Skvernelis: demokratai išeis iš koalicijos, jeigu Gintautas Paluckas liks premjeru

Tyrimas: mokykloje pakankamai žinių apie finansus įgyja mažiau nei penktadalis lietuvių

Lietuvos jaunimo bokso rinktinė varžysis pajėgiame „Brandenburg Cup“ turnyre

Rusijai nemažinant GPS signalų ir mobiliojo ryšio trukdžių, ryšiui užtikrinti ėmėsi atsako

Žemės drebėjimo prie Kamčiatkos sukeltas cunamis: pavojaus sirenos Kalifornijoje, masinė evakuacija Japonijoje, žala Rusijoje

Kauno rajone rastas medyje užstrigęs balionas, kuriuo gabenta kontrabanda

Kaune iš namo galimai pavogti 14,5 tūkst. eurų

Buvęs G. Nausėdos patarėjas A. Zabarauskas apie prezidento leksiką: nusileido iki „Nemuno aušros“ lygio

O. Leiputė: gyvūnų gerovės neužtikrinsime, jeigu bijosime „nuskriausti” gyvūnų kankintojus

Seime aiškinsis įtartinus Vilniaus ir Kauno žemės grąžinimo atvejus

PAGD pradėjo patikrinimą galimai moterį išprievartavusio ugniagesio atžvilgiu, jam gresia atleidimas iš darbo

Pėsčiąjį automobiliu sužalojusiam V. Matijošaičiui pareikšti įtarimai

Uodų įkandimai: nepurškite repelento ant veido ir neignoruokite alerginės reakcijos simptomų

Sumenkus saulės ir vėjo energijos gamybai praėjusią savaitę elektra brango 7 proc.

Stanislovas Buškevičius. Kovai prieš dronus – grybautojų daliniai

Lietuvė – pasaulio čempionato finale

Nei į darbą, nei į sodą – remontuoti tenka „Škodą“ (papildyta)

Pagarsėjusiam mergaičių tvirkintojui skirta laisvės atėmimo bausmė

Žiniasklaida: V. Landsbergis atsidūrė ligoninėje

Šaolino vienuolyną purto tyrimas dėl lėšų pasisavinimo

SAM: Ukrainos karo medikas vedė mokymus Lietuvos specialistams

Vengrija prisideda prie nykstančių europinių žalvarnių populiacijos atkūrimo Lietuvoje

Crowdfunding investicijos į NT – pavojai ir potencialas

VRM: perspėjimo apie droną pranešimas buvo suderintas su kitomis institucijomis

Šri Lanka – ne Indija! Tai visai kitas pasaulis

Taip ir neradus iš traukinio iššokusio ruso, rengiamas integruotas Kaliningrado tranzito kontrolės algoritmas

Į Lietuvą iš Baltarusijos įskrido bepilotis orlaivis

Lietuvos vaikinų rinktinė iškovojo Europos jaunimo olimpinio festivalio 3×3 krepšinio auksą

Siūlys metams atidėti naujo cukraus mokesčio įsigaliojimą

Land Art festivalis Girionyse: klajonės po dykumas ir pasaulio muzika

„Prašykite ir jums bus duota“ (Mt 11, 9), – 17 eilinis sekmadienis

Grįžimas į biurus: kas iš tiesų veikia – nemokama kava, patogios kėdės ar atlyginimas?

Siūlo leisti patiems kelių valdytojams spręsti dėl žaliųjų rodyklių įrengimo

Virš Lietuvos užduotis vykdė iš JAV lėktuvnešio Viduržemio jūroje pakilę naikintuvai

Pažinčių programėlės: meilės medžioklė ar streso šaltinis?

Garliavoje iškils nauja kultūrinė erdvė

Socialdemokratai kirto L. Kasčiūnui: priminė ekstremistinę praeitį ir ryšius su MG Baltic

„Creditinfo“: klientų Lietuvoje duomenys yra saugūs

Sukaktis: prieš 90 m. Kaune įvyko pirmasis Pasaulio lietuvių kongresas

Ukrainą remiančias sporto organizacijas pasieks 100 tūkst. eurų parama

NT investicijoms susiklostė retas derinys sąlygų – trys faktoriai, keičiantys situaciją

Atsisveikinkite su pinigine: kasdienybę užkariauja nauja mada, prie kurios prisitaiko net skeptikai

Plauksite baidarėmis šį savaitgalį? Ekspertė primena, kaip apsaugoti įrenginius

Minima skendimo prevencijos diena: vasarą įvyksta daugiausia tragedijų vandenyje

A. Valotka apgailestauja dėl savo siūlymo uždaryti rusiškas ir lenkiškas mokyklas

LSU profesorius: tarnyba kariuomenėje gerina širdies-kvėpavimo sistemos ir raumenų ištvermę

Rusija įrenginėja elektroninės kovos sistemas prie NATO sienų

Interneto trikdžiai dėl Starlink gedimo: pranešama apie visuotinius sutrikimus

Socialdemokratai nusprendė: į ministro pirmininko pareigas teiks I. Ruginienę

2025-08-06

Žinomas šokėjas A. Kandelis bus teisiamas dėl išpuolio Kauno kelyje

2025-08-06

Legendinis Kauno kino teatras „Daina“ netrukus atvers duris

2025-08-06

Blogos žinios telefoniniams sukčiams: „Telia“ blokuos kelis kartus daugiau skambučių

2025-08-06

Tvarių inovacijų plėtrai Lietuvos įmonėse – 8,7 mln. eurų finansavimas

2025-08-06

Dosni lietuvių auka „Ankstukams“ pavirs gyvybę gelbstinčia įranga ir reikalingu inventoriumi

2025-08-06

NVSC: šiemet šalyje erkiniu encefalitu užsikrėtė 176 žmonės

2025-08-06

Senjorė tapo romantinių sukčių auka

2025-08-06

Įskridęs dronas buvo skirtas žudyti: Lietuva prašo NATO pagalbos

2025-08-05

Santaros klinikos: V. Landsbergis vis dar ligoninėje

2025-08-05

Lietuvoje blogėja pramonės lūkesčiai

2025-08-05

Mirė Lietuvos pilotė, kaunietė I. Liekytė

2025-08-05

Į Petrašiūnų elektrinę grįžta „Transformacijos“: industrinėse erdvėse – Lietuvos menininkų vizijos

2025-08-05

KAM pradeda vystyti šaudyklą Rūdninkų poligone

2025-08-05

Paskelbtas konkursas rekonstruoti paskutinįjį Kleboniškio tiltą ir viaduką ties Kaunu

2025-08-05

Treneris pataria, kaip nepasiklysti keliaujant po nežinomas vietoves

2025-08-05

Kaune nuteisti kanapes laikę ir platinę vyrai

2025-08-05

Karo technikos ekspozicijoje bus minimos Rusijos kariuomenės išvedimo metines

2025-08-05

Vandens malonumais pataria mėgautis atsargiai: drėgmė ir šiluma gali sukelti itin nemalonią infekciją

2025-08-05

NASA planuose – branduolinis reaktorius Mėnulyje

2025-08-05

Traukiantis premjerui atsistatydino visas Ministrų kabinetas

2025-08-04

Žodžių galia ir klientų pasitikėjimas – draudimo ekspertės kelias

2025-08-04

Darbymetis Romainiuose: darželio statyba – arti pusiaukelės, čia pat projektuojama mokykla

2025-08-04

Įtariamasis paauglio nužudymu uždarytas į areštinę

2025-08-04

Kaune neblaivus vyras žmonėms grasino pistoletu

2025-08-04

Nemune paskendo vyras

2025-08-04

Ir vėl auksas! Rūtos Meilutytės triumfas pasaulio čempionate

2025-08-03

R. Pocius: VSD turėtų pasidomėti A. Bilotaitės ir LKT vadovo M. Kairio ryšiais

2025-08-03

Ukraina ginasi, Rusija toliau puola

2025-08-03

Nauja erdvė vaikų ugdymui: atgaivinimas istorinis Vytauto parko Kurhauzas

2025-08-03

UAB “Kauniečiams”
Įmonės kodas: 307072731
PVM mokėtojo kodas: LT100017557011
Banko sąskaitos nr.: LT717044090113506715

info@kaunieciams.lt
Privatumo politika

Pranešk naujieną!

Pamatėte ar nugirdote kažką įdomaus ar šokiruojančio?
Pasidalinkite šia žinia su portalo skaitytojais.

Pasidalinti žinia

Copyright © 2025 Kauniečiams kasdienės naujienos