Lygiai prieš 30 metų, tuometinio generalinio prokuroro 1993 m. balandžio 2 d. įsakymu Generalinėje prokuratūroje buvo įkurtas pirmasis Kovos su organizuotu nusikalstamumu skyrius, kuriam buvo pavesta pažaboti tuo metu mūsų šalyje bujojusį nusikalstamų grupuočių vykdytą verslininkų ir įmonių turto prievartavimą, vadintą reketu, kurį lydėjo nužudymai, sprogdinimai, padegimai ir kiti itin sunkūs nusikaltimai. Vėliau tokie padaliniai buvo įkurti Vilniaus ir Kauno prokuratūrose.

Per 30 veiklos metų organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo (ONKT) padalinių prokurorai išaiškino Panevėžio „Tulpinių“, „Vilniaus brigados“, Kauno „Daktarų“, „Ramaškės“, Žaliakalnio, Klaipėdos Sigito Gaidjurgio, Šiaulių „Princų“ arba Vladų, Panevėžio „Kavioro“, Alytaus Baublių, Kauno „Agurkinių“, „Kamuolinių“ ir daugelio kitų miestų bei rajonų susivienijimų ar organizuotų nusikalstamų grupuočių veiklos padarytus nusikaltimus. Atskleidė daugybę korupcinių nusikaltimų, kuriais kaltinami ne tik verslininkai, bet ir aukštas pareigas ėję teisininkai – teisėjai, advokatai, prokurorai.
Šiandien kovojant su organizuotu nusikalstamumu prokurorams ir pareigūnams daugiausia dėmesio tenka skirti išaiškinat neteisėtą narkotinių ir psichotropinių medžiagų apyvartą ir kontrabandą, akcizais apmokestinamų prekių kontrabandą, vagystes užsienyje, prekybą žmonėmis, neteisėtą disponavimą ginklais ir šaudmenimis.
Nors labai aukšto pavojingumo lygio nusikalstamų grupių Lietuvoje mažėja, pastebima, kad jos integruojasi į tarptautinius kriminalinius tinklus bei siekia investuoti į legalų verslą – prekybą nekilnojamuoju turtu, įvairias tarpininkavimo paslaugas, krovinių pervežimo įmones.
Keletas įdomių faktų apie organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo padalinius:







„Vilniaus brigados“ vadeivos B. Dekanidzės ir šio susivienijimo nario I. Achremovo akistata.
B. Dekanidzės tardymas. 1994 m.
B. Dekanidzės tardymas. 1994 m.


Atkastos Klaipėdos Sigito Gaidjurgio gaujos nužudytos aukos. 2003 m

Gerai organizuota labai aukštos kokybės eurų banknotų gamyba vykdyta 2002-2004 m. Kauno mieste ir platinta Lietuvoje, Europos Sąjungoje bei kitose užsienio valstybėse. Buvo pagaminta ir išplatinta 12 mln. eurų vertės netikrų 100 eurų banknotų, 700 tūkst. eurų vertės netikrų 50 eurų banknotų, 150 tūkst. eurų vertės netikrų 50 JAV dolerių banknotų, kurie vėliau buvo surasti ir išimti iš apyvartos.

Teismui perduodama „Tulpinių“ grupuotės baudžiamoji byla. 2004 m.

Prokuroras S. Verseckas teismui perduoda baudžiamąją bylą dėl apgaulingos Darbo partijos buhalterinės apskaitos, ją sudarė apie 150 tomų medžiagos. 2008 m.

Prokurorai J. Laucius ir I. Mikelionis prie V. Karaliaus organizuotos tuo metu didžiausios Lietuvoje kontrabandos baudžiamosios bylos. 2014 m.
prokuraturos.lt informacija