Kiekvienais metais, artėjant rugsėjo pirmajai dienai, būsimų ir esamų moksleivių tėvai nejučiomis pradeda galvoti apie tai, kaip jų atžaloms seksis mokykloje ir kokius rezultatus jiems pavyks pasiekti. Nieko keisto, jog visi norime, kad mums artimiems vaikams sektųsi, kad mokslai taptų įpročiu, kurio naudą supranta ne tik suaugę, bet ir pats mokinys. Puikiai žinome, kad mokymosi skatinimui yra sukurta begalės įvairių technikų – kai kurie už gerus pažymius sukuria visą motyvacinę sistemą, kiti skatina moksleivius mokytis drausminėmis nuobaudomis, o treti leidžia vaikams jaustis laisvai ir siekti savo rezultatų patogiausiu tempu. Vis dėlto, kiekvienas iš mūsų galime prisidėti prie žingeidumo auginimo ir jaunų žmonių lengvos integracijos į mokslo pasaulį. Ką turėtume daryti? Vienas iš būdų prie to prisidėti – tai vaikams skirtos knygos, kurių skaitymas daro be galo didelę įtaką ateities požiūriui į mokslą, informacijos suvokimui ir sugebėjimui sisteminti bei interpretuoti.
Enciklopedijos ir žinynai nuo mažų dienų
Jei jūsų atžalai iki mokyklos dar likę nemažai laiko, tai tikrai nereiškia, jog turite laukti priešmokyklinės grupės ar atvirkščiai reikalauti mokėti skaičiuoti iki 1000, kol vaikas dar nėra tam psichologiškai pasiruošęs. Tačiau, jau nuo pačių mažiausių dienų, galime integruoti į kasdieninę rutiną knygas, kuriose gausu įdomių faktų, iliustruotų ryškiais, tikroviškais paveikslėliais. Šiais laikais, enciklopedijų pasirinkimas tikrai didelis, o jų turinys yra pritaikytas skirtingo amžiaus vaikams, turintiems pačius įvairiausius pomėgius. Atraskite, kas vaikui yra įdomu ir kartu pasinerkite į pasaulio pažinimą.
Pasakos ir išgalvoti herojai skatina vaizduotę
Tikri faktai iš tiesų yra svarbūs ir su jais supažindinti būtina. Visgi, tam, kad būtų lavinamos visos vaiko kompetencijos, labai svarbu nepamiršti ir pasakų bei fantastinių istorijų, kuriose gausu išgalvotų herojų, o kiekvienas jas skaitantis vaikas ar paauglys, gali išgyventi savo istoriją, pasinerti į fantazijų pasaulį ir bent kelioms akimirkoms patikėti, jog viskas yra įmanoma. Be to, tokia literatūra tikrai yra daug lengviau į skaitymą įtraukti vaikus, kuriems knygos nėra pats mėgstamiausias užsiėmimas. Pavyzdžiui, Haris Poteris ir visos apie jį parašytos knygos – puikiausias to įrodymas. Net iki tol nei vienos knygos neperskaitę vaikai, greitai ir su dideliu užsidegimu perskaito visas dalis ir ima ieškoti panašaus pobūdžio knygų ateities skaitiniams.
Užduotys ir užduotėlės
Noras mokytis prasideda nuo suvokimo, jog tai gali būti smagus ir džiaugsmą teikiantis užsiėmimas. Kaip gi sukurti būtent tokią emociją mažamečiam vaikui, kuris vis dar nori žaisti ir išdykauti? Paieškokite užduočių knygelių, kurios sukurtos taip, jog vaikas gautų kuo daugiau skirtingo pobūdžio užduotėlių. Viename puslapyje spalvinimui skirtas piešinėlis, kitame matematinis uždavinys, trečiame painus labirintas, o dar tolimesniame raidžių siluetai ir galimybė išmokti jas rašyti. Vaikams iki 7 metų labai svarbu nejausti monotonijos, tad jei tokio amžiaus vaikui rinksimės tik vienos krypties užduotis, šis užsiėmimas gali labai greitai pabosti.
Ką daryti, kad noras mokytis augtų ir klestėtų
Jau išsiaiškinome, jog kiekvienas iš mūsų galime prisidėti prie vaikų tobulėjimo ir augimo – skatindami juos pažinti knygas, suteikdami galimybę piešti, rašyti, žaisti ir žinoma, tam suteikdami atsakingai ekspertų paruoštas priemones. Vis dėlto, norėdami auginti vaikų smalsumą, turime nepamiršti, jog kartais patys smalsumą stabdome savo asmeniniu elgesiu. Todėl pirmiausia atsigręžkite į save ir paanalizuokite ar savo elgesiu skatiname vaiko kūrybiškumą, ar leidžiame jam augti savarankiškam ir atsakingam?
Kūrybiškumo temą labai paprastai ir aiškiai nagrinėja žinoma, jau 35 metus konsultuojanti psichologė psichoterapeutė Aušra Kurienė knygoje „Kaip užauginti žmogų?“. Šiame vaikų auklėjimo „žemėlapyje“ psichoterapeutė padeda suprasti skirtingus vaiko augimo periodus ir skatina leisti jam išgyventi kiekvieną etapą be spaudimo, primestų visuomenės nuomonių ir įtampos. Nemaža dalis knygos yra skiriama būtent mokslų temai – kada geriausia pradėti mokyti matematikos, kaip padėti adaptuotis mokykloje ir kokią įtaką santykiai šeimoje gali padaryti vaiko emocinio intelekto augimui. Palaikymas, poreikių atliepimas ir moralinis pasiruošimas – tai didžiausi tėvų tikslai, norint padėti vaikui mokytis ir užaugti stipria asmenybe.
Tėvų tikslas – visokeriopas palaikymas ir moralinis pasiruošimas
Vaikui pradėjus eiti į mokyklą, iš esmės keičiasi jo kasdieninis gyvenimas. Linksmybes papildo atsakomybė, o nerūpestingi žaidimai pamažu virsta į rimtas, ateitį nulemiančias pamokas. Pačioje pradžioje tėvams labai svarbu pažinti mokymosi įstaigą, rasti bendrą kalbą su mokytoju ir parodyti, jog esate nusiteikę ne tik atvesti vaiką iki mokymo įstaigos, bet ir investuoti asmeninį laiką, kai jis reikalingas pagalbai. Vertėtų suprasti, jog įgimtą norą mokytis turi ne kiekvienas vaikas, todėl skatinimo būdai gali skirtis. Vis dėlto, kiekvieną vaiką galima įkvėpti mokytis ir tobulėti tam parenkant pačias palankiausias priemones.
Pirmiausia, kuo tėvai turi pasirūpinti – tai saugi, patogi ir emociškai laisva mokymosi aplinka. Ypatingai pradinėse klasėse, svarbu atkreipti dėmesį į malonumo faktorių – vaikams turi būti linksma, jų idėjos, net ir pačios keisčiausios, turi sulaukti palaikymo, o pasiekimai – atitinkamo jūsų dėmesio. Džiaukitės kiekvienu išmoktu žodžiu, kiekviena nauja draugyste ir nepamirškite, jog mokykla – tai ne tik matematika ir literatūra, bet visų pirma socialinių įgūdžių lavininimo įstaiga. Vyresnėse klasėse, kuomet informacijos kiekiai ir spaudimas iš aplinkos didėja, padėkite vaikui išmokti mokytis. Svarbiausias pasiekimas šiame etape – tai informacijos sisteminimas ir jos suvokimas. Todėl čia svarbi ne vien tik disciplina, bet visos šeimos įsitraukimas, smalsumas ir žingeidumas. Kuomet vaikai nuo mažų dienų bus įpratę, jog tėvai yra jų mokymosi ir tobulėjimo dalimi – net ir suaugus galite tikėtis jų susidomėjimo asmeniniu augimu. Be to, nereikėtų pamiršti, jog augdami vaikai, augina ir mus pačius – tad mūsų, kaip tėvų įsitraukimas, tai dar vienas būdas geriau pažinti pasaulį kartu su jais.