Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) patys sukūrė sau priešus Kaune. Ir, politologo Bernaro Ivanovo nuomone, kovos su jais ilgai, o naujai sukurtos Sauliaus Skvernelio partijos frakcijos atsiradimas miesto taryboje yra, politologo nuomone, dėsningas.
Interviu su Kauno procesus stebinčiu ekspertu.

Facebook nuotr.
- Ar gali būti stebuklų? Netikėtai ir nelauktai be rinkimų, be kažkokių naujų dalykų, naujai išperėta partija jau turi frakciją ir Kauno miesto Taryboj? Juk tai antra pagal dydį rinkėjų gaudyklė?
- Na turi. Taip turi ir tai nėra labai naujiena. Ir Seime juk turi dar Priešseiminę frakciją. Turi dar ir kitų turės dar irgi. Nieko naujo. Bet Bebrai gi turėjo kai, mes žinome, be jokių rinkimų Frakciją, net pinigų norėjo kaip partija gauti. Istorija žinoma.
- Bet štai dabar žiūrėkite kai pas S. Skvernelį perėjo 50 socialdemokratų, jūs sakėte kad tai vėl gali būti delegacija į pagalbą, galvojant apie būsimą koaliciją. O dabar kai perėjo iš Vieningo Kauno vienas žmogus, kurio kaip tyčia ir trūko, kad būtų galima frakciją įkurti. Ar tai nepanašu į delegavimą?
- Va, o taip, o „kaip kaip gis“. Ar geram žmogui galima nepadėti? Niekaip kitaip ir negali b9ti. Reikia padėti. Suprantate, šita istorija labai susijusi – o kodėl? Tam, kad sisteminių jėgų būtų daugiau. Vadinamajam „esteblišmentui“ bei bandymui minimalizuoti protestinį žmonių nusiteikimą. Aš taip pasakysiu. <..> ir mane tai dabar linksmina ten kai kurie prie valdžios sėdintys – kaip ten juos vadina influenceriai. Koks velnias, aiškina, va čia kas kritikuoja valdžią jie yra „antivalstybininkai,“ jie dar net yra su valstybe susitapatinantys.
- Prašau plačiau apie susitapatinimą su valstybe?
- Mes ir esame valstybė. Taip mano jie – „valstybininkai”. Jie iš esmės aš sakyčiau dar už visos tos istoriją dar stovi. Vienaip ar kitaip. Na kažkas tokio ir stovi. Tai yra tas „esteblišmentas“ mūsų. Tai, kas dabar susikūrė, kad ir Kaune, nėra jokia opozicija, iš principo jeigu dar na Uspaskicho laikais dar prieš kiek čia jau metų ar ne ten buvo? 2003- iais metais ar ne ten buvo? Plius minus ar ne ten, kada Paksius (per apkaltą nušalintas prezidentas Rolandas Paksas, – red.past.) ar ne ten buvo, jie dar savo istoriją užkūrė. Tai dar atrodė tai na kažkas tokio, kai tu gali tikėtis, nu gal, vau, bus kažkas.
- O kodėl, Tamstos nuomone, valstybingumo nėra?
- Rodo mums kažkokius suprantat, triukus… Ir tikisi kad žmonės na tą suvalgys, ar ne? Ir iš viso kas sprendžia? Deja, bet jie suvalgys… Ji jie šitą partiją laikys opozicine ir net pasiruošę už ją prabalsuoti… O, iš principo, ponas Skvernelis yra 100 procentų sisteminis herojus, lygiai toks pats kaip ir Šimonytė ar tai ten visi kiti… Niekuo iš esmės nesiskiria, tiesiog kažką bando iš čia tiesiog suvaidinti, kažkokį ten „pasipiktinimą“, kažkokį ten daugiau ten „daugiau niekada“, „mes nesutinkame“.
- Bet štai – ateina neva nauja politinė jėga. S. Skvernelis viską darys kitaip, nors jau valdžioje buvo įvairiomis formomis. Kodėl jis galėtų būti laikomas kažkokia naujove? Kodėl žmonės tuo dar tiki?
- Žmonės trumpą atmintį turi. Jie pamiršo ką išdarinėjo S. Skvernelis savo laiku, kokią politiką įgyvendino, ką kalbėjo apie verslininkus, smulkius ir kitokius, uždarydamas juos keliems mėnesiams. Aroganciją, na tokį, aš sakyčiau, sisteminį elgesį jis demonstravo ne ką blogiau negu I. Šimonytė. taip na šitie (valdantieji, – red.past) jau aišku, visiškai „krantus pametė“. <…> Bet vis dėlto ir ponas Skvernelis yra anokia ten alternatyva. Jisai vyras yra – plikas, kalba kitaip, o kas daugiau, na, daugiau nieko, tas pats Šimonytės irgi tos sisteminės valdžios „avataras“. Na tai ir „avatarai“ dabartinio „establishmento“… . Beje, S. Skvernelis yra už policinę valstybę. Kas tame naujo?
- Šįkart S. Skverneliui „sekasi“ būtent antram pagal dydį mieste, šiaip ar taip, antroje pagal dydį ten kaip toje svarbioje vietoje, kur bus renkami balsai. Sutapimas?
- Tai mechanika. Ji mums ir pasako apie tai kaip veikia ta politinė sistema, ir jos tą postmodernią prigimtį <…> Tai bendras „establišmentas, kuris vaidina, tai yra vaidmenys. Vieni vaidina poziciją, kiti vaidina opoziciją. O iš tikrųjų aišku yra ten aišku viduje interesai, ekonominiai interesai, tų kurie resursus Lietuvoje kontroliuoja. Yra jie, konkuruoja, jie tarpusavyje konkuruoja net ir dėl Europos Sąjungos pinigų. Dėl kažkokių konkursų. Yra giminaičių, artimieji, ten meilužės… Ten dar kažkas… Mes matėme ten visokių istorijų. Tai nebūtinai ten vaikai, anūkai ir dar kas nors…Gali būti tiesiog meilužės… Na, su džipais, kurios ten…Čia nėra taip kad būtinai ten taip…
- Norite – nebūtinai kriminalas? Pakanka kažko nemalonaus?
- Kriminalas kažkada buvo svarbus. Bet dabar jisai kaip mes žinome, na kažkokiais pavidalais, tai sporto organizacijos tai dar kažkur. Suprantate jie tiesiog persiformatavo. Jis pakeitė tas kriminalas savo pavidalą, jis tapo rerspektabiliu. Užsidėjo baltus marškinius, kostiumą…Ir atrodo ne taip kaip kad buvo savo laiku, kada buvome ten visokie „Agoros kapitalai ar karas dėl Laros pinigų”. Bus tų pinigų, kaip Sekundės bankai sakė? Tas laikotarpis aišku praėjo, kada tokiu būdu žmonių pinigai tiesiog perskirstyti… O va dabar kita istorija.
- Ir visgi grįžkime prie dabartinės Kauno situacijos, kai nei šio nei iš to be jokių rinkimų, frakcija ir partija kuri susikuria tą pačią dieną, gauna frakciją antroje pagal dydį savivaldybės Taryboje. Čia viskas gerai?
- Tai iliustracija tų bendrų procesų. Tiesiog to paties projekcija Kaune. Kaip kuriasi tos „partijos“, kaip jos ima valdžią. Kaip tarkim sistema veikia. Tiesiog atrodo tu eini į rinkimus (balsuoti), bet pasirinkimo nelabai turi… <…> Šiaip aišku tai yra skambutis gal būt vienai iš tų biurokratinių grupių Kaune, tai yra konservatoriams. Nes pas mus – Lietuvoje – yra dvi biurokratinės partijos: tai koservatorių ir socdemų. Šaknys yra ten, ta sistema yra taip veikia. Jiems čia akivaizdžiai čia jau vietos mažoka. Čia jiems tai yra skambutis socdemams ir konservatoriams. <…> Pabaigai pasakysiu, kad ir Matijošaitį, ir Skvernelio sėkmę Kaune sukūrė patys konservatoriai. Jiems nereikėjo priešų ieškoti – tiesiog savo veikla jie sau juos sukūrė. Dabar tenka kovoti su savo kūryba, o tai sunku.