2021 11 30
Susisiekimo ministerija, siekdama padidinti viešųjų pirkimų proceso efektyvumą ir skaidrumą, atkreipia dėmesį į būtinybę plėsti nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių ketinamų sudaryti sandorių patikrą ir numatyti galimybę patikrinti ne tik sandorio šalį, bet ir subrangovus.
„Vykdant ministerijos valdomų įmonių ketinamų sudaryti sandorių patikrą, pasitaiko situacijų, kai riziką nacionalinio saugumo interesams kelia ne kita sandorio šalis, o jos pasitelkiami subrangovai. Matydami tam tikrą teisinį neapibrėžtumą, siūlome apsvarstyti galimus Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos įstatymo pakeitimus. Galimybė patikrinti ir subrangovus padėtų geriau užtikrinti nacionalinio saugumo interesus, taip pat padidinti viešųjų pirkimų proceso skaidrumą“, – sako Susisiekimo ministerijos kancleris Ramūnas Dilba.
Vadovaudamosi Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos įstatymo nuostatomis, nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbios įmonės privalo kreiptis į Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisiją dėl ketinamų sudaryti sandorių ar esminių jau sudarytų sandorių pakeitimų atitikties nacionalinio saugumo interesams patikros, kai sandorio vertė viršija 10 proc. praėjusių finansinių metų metinių įmonės pajamų, kai sandorius sudaro ypatingos svarbos informacinės infrastruktūros valdytojai pagal Viešųjų pirkimų įstatymą ar Pirkimų, atliekamų vandentvarkos, energetikos, transporto ar pašto paslaugų srities perkančiųjų subjektų, įstatymą ir kitais įstatyme nustatytais atvejais.
Komisijos atliekamos sandorio patikros metu vertinamos aplinkybės, susijusios su kita sandorio šalimi, tačiau šiuo metu nėra aiškių nuostatų dėl galimybės tikrinti subrangovus.
Kanclerio teigimu, Susisiekimo ministerija yra pasirengusi bendradarbiauti tobulinant teisinį reglamentavimą.
Esminė transporto infrastruktūra yra priskirta prie nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų, o susisiekimo srityje veikiančios penkios valstybės įmonės – Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija, „Oro navigacija“, Vidaus vandens kelių direkcija, Lietuvos oro uostai, Lietuvos automobilių kelių direkcija – ir septynios akcinės bendrovės – „Lietuvos geležinkeliai“, „LTG Infra“, Lietuvos radijo ir televizijos centras, Lietuvos paštas, „Detonas“, „Viamatika“, „Kelių priežiūra“ – įtrauktos į nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių sąrašus.