Nors vardadienius Balandžio 23 dieną švenčia ne tik Jurgis, Jurga ir Jurgita, Lietuvoje ši diena tradiciškai vadinama Jurginėmis.
Jurginės (Jorė, Jūrė) – lietuviška pavasario žalumos šventė, minima balandžio 23 dieną. Senovės Lietuvoje Jurginės būdavo reikšminga žemdirbių ir arkliaganių (nūnai Ganiklių, nes surasti kaime arklį nebėra lengva užduotis, – aut. past.) šventė. Iki šiol išsaugoma tradicija švęsti Šv. Jurgio atlaidus.
Mat Katalikų bažnyčia jas suderino su Šv. Jurgio – gyvulių globėjo diena. Tikėta, kad Šv. Jurgis gali nukreipti ir audros debesis, todėl jį garbino ne tik artojai, bet ir žvejai.
Šv. Jurgis Rytuose jau VII a. buvo labiausiai gerbiamas šventasis iš visų vad. kareivių kankinių. Viduramžiais Jurgis, dėl legendos, padariusios jį riteriu (jau X a. vaizduojamas karinėse vėliavose), tampa ne tik riterių globėju, bet taip pat raitelių, kareivių, šaulių ir pagaliau ūkininkų bei gyvulių (dėl vardo etimologinės reikšmės, iš gr. georgos – žemdirbys) globėju. (Literginis kalendorius – lk.katalikai.lt).
Jurginės, kaip teigia etnografija, buvo skirtos apeigoms, susijusioms su pirmaisiais pavasario darbais, žalumos atsigavimu, o ypatingai su pirmu, pavasariniu gyvulių išginimu laukan iš tvartų.
Teigiama, kad pirmą kartą išgenamus gyvulius apmušdavo arba paglostydavo jų nugaras žilvičio (gluosnio) šaka su „kačiukais“, idant jie būtų apvalūs, riebūs, sveiki ir saugūs nuo vilkų.
Taip pat tą dieną buvo aukojama apeiginė duona. Iškeptus mažus kepaliukus supjaustydavo ir, nuvežę prie bažnyčios, dalindavo skurdžiams, prašydami melstis už gyvulius.
***
Primintina: Balandžio 27 d. Pavasario šventė „Jurgi, rakink žemę“ sugrįžta į Vilkiją (Kauno rajonas). Renginys vyks Vilkijos Šv. Jurgio bažnyčios prieigose ir suburs bendruomenę puoselėti tradicijas, pasitikti gamtos atbudimą bei dalyvauti įvairiose kultūrinėse veiklose.
Nuo 11 val. lankytojus pasitiks Jurginių mugė Vilkijos Šv. Jurgio bažnyčios prieigose, 12 val. bus laikomi tituliniai Šv. Jurgio atlaidai, o 13 val. prasidės koncertinė programa. Pagrindinis akcentas – simbolinis žemės „atrakinimas“, iškilmingai kabinant vietos meistro Mindaugo Kačenausko sukurtą simbolinį Jurginių raktą, kuris šiemet skirtas įprasminti Kauno rajono 70-metį.
***
Daugiau apie Pakaunės kultūrinį gyvenimą artimiausiomis dienomis skaitykite čia.