Pastaraisiais metais populiarėjanti minimalizmo idėja, skatinanti žmones atsikratyti visų nereikalingų daiktų, iš pažiūros šiek tiek kertasi su ekologiška ir tvaria pasaulėžiūra, raginančia kuo mažiau vartoti. Suderinti šiuos du gyvenimo būdus galima laikantis nuostatos ne nuolat pirkti vis naujus daiktus, o bandyti suteikti jiems antrą gyvenimą. Kartais net nepagalvotumėte, kiek daug įvairiausių daiktų laukia jūsų rankų, kurios gali suteikti jiems naują gyvenimą, užuot išmetusios į šiukšlių konteinerį.
Seni peiliai
Turbūt kiekvienas iš mūsų savo virtuvės stalčiuje turime tuos kelis senus, atšipusius peilius, kurių niekas nenori naudoti. Dažnai juos išmetame ir ieškome naujų, tačiau yra kita išeitis – juos gerai pagaląsti kokybiškais peilių galąstuvais. Peilių galąstuvai – nepamainomas virtuvės įrankis, galintis antram gyvenimui prikelti net ir patį seniausią peilį. Be to, profesionalius peilių galąstuvus galima naudoti ne tik virtuviniams peiliams, bet ir kaltams ir stambesniems įrankiams.
Seni arba sulūžę baldai
Nereikia daug žinių ir labai įmantrių įrankių, kad senus baldus, pavyzdžiui, močiutės spintą ar vaikystės fotelį pavyktų atnaujinti namų sąlygomis. Pavyzdžiui, iš senos vaikiškos lovelės, kuri jau nebeatlieka savo funkcijos, galite padaryti puikų lauko suoliuką kiemui. Seni baldai su istorija visada turės daugiau vertės nei tie, kurie į namus atkeliavo iš masinės gamybos vietų, todėl neskubėkite vos tik pakrypus kėdės kojai ar sulūžus spintos durims užsisakinėti naujų. Nors baldų restauravimas užima daug laiko – jis vertas galutinio rezultato, o baldai džiugina dar ilgai.
Susidėvėjusios užuolaidos
Senas vonios užuolaidas, kurios nepraleidžia drėgmės, galite naudoti kaip pledą per iškylas arba paklotą naminiams gyvūnams. Kitų kambarių užuolaidas, pasiūtas iš įprastos tekstilės, galite panaudoti daugkartinių medžiaginių maišelių siuvimui, į kuriuos bus patogu susidėti prekes iš parduotuvės.
Drabužiai
Tekstilė – viena iš labiausiai pasaulį teršiančių pramonės sričių, todėl lengva ranka išmesti pabodusius ar suplyšusius rūbus būtų labai neekologiška. Šiais laikais egzistuoja daugybė būdų, kaip drabužiai gali pradėti naują gyvenimą, net jeigu yra nebenešiojami. Vienas iš jų – persiūti juos į kitokius gaminius.
Pavyzdžiui, iš senų marškinių pasiūkite pagalvėlių užvalkalus, iš didelių vyriškų marškinių, nukirpus jų rankoves, išeis puiki suknelė. Iš tvirtesnės medžiagos drabužių galite sukurti mažas pinigines monetoms arba vizitinėms kortelėms ir t.t. Na, o jeigu nesugalvojate, ką galite sukurti iš senų ir pabodusių rūbų, daugybė greitosios mados parduotuvių vykdo įvairias akcijas, kurių metu kviečia į parduotuves atnešti senus rūbus perdirbimui. Klientai, atnešę rūbų, gauna nuolaidą kitam apsipirkimui toje parduotuvėje.
Sudužę indai
Šukės namuose gali atnešti jums ne tik laimę, bet ir idėjų, kaip iš jų sukurti kažką naujo. Pavyzdžiui, puodeliai su nuskilusia ąsele gali puikiai funkcionuoti kaip vazonai arba žvakidės. Šiek tiek įskilusi desertinė lėkštelė, su trupučiu klijų ir darbo – kaip gertuvė paukščiams, atskrendantiems pavasarį į inkilus. Iš visai smulkių šukių galite kurti mozaikas ir paveikslus, kurie puoš jūsų namo kiemą ar balkoną. Beje, tuščius stiklainius nuo uogienių ir kitų konservų galite išpaišyti specialiais dažais ir paversti originaliomis, spalvingomis žvakidėmis.
Maisto atliekos
Galbūt nustebsite, tačiau ne tik daiktai gali būti naudojami ilgiau nei atrodo iš pirmo žvilgsnio. Maisto produktai taip pat. Maisto atliekos Jungtinėje Karalystėje ir JAV sudaro maždaug 19 proc. visų atliekų, išmetamų į sąvartynus. Sumaniai panaudoję įvairius maisto likučius galime tą procentą šiek tiek sumažinti.
Bulvių žievelės – nors ir atrodo negražiai, jose yra daug vitaminų ir mineralų. Bulvių žievelėse yra vitamino C, polisacharidų, magnio, kalcio, vario, geležies ir daug kitų naudingų medžiagų. Jos puikiai nuramina nudegusią odą, padeda sergant artritu ir netgi tinka tręšti gėles – tereikia jas išdžiovinti orkaitėje.
Kavos tirščiai – jie puikiai neutralizuoja kvapus, atbaido vabzdžius bei kenkėjus. Taip pat iš jų galima pasigaminti šveitiklį, nupoliruojantį įbrėžimus ant medinių baldų.
Braškių ir morkų koteliai – lengviausias būdas juos panaudoti – į bet kokią verdamą arbatą įdėti kelis žalumynus. Pridėję braškių ir morkų kotelių gausite tikrą priešuždegiminį gėrimą. Beje, ar žinojote, kad tuos pačius svogūnų laiškus galite atsiauginti vėl ir vėl? Kiekvieną kartą nusipirkę laiškinį svogūną didžiąją dalį jo nupjaukite ir laikykite šaldytuve. Tada šaknis įdėkite į puodelį su vandeniu. Per kelias jie turėtų ataugti iki buvusio ilgio ar netgi daugiau.
Citrusinių vaisių žievelės – jas tiesiog išdžiovinkite. Žievelės puikiausiai tinka dėti į arbatą kaip prieskonis arba kaip valymo priemonė – su jomis labai patogu šveisti įvairius paviršius.
Bananų žievelės – jas galima būtų pavadinti naujuoju universaliu liaudies medicinos stebuklu. Įvairiuose šaltiniuose rašoma, kad bananų žievelės turi daugybę teigiamų savybių – pašalina karpas, apsaugo nuo raukšlių ir balina dantis. Nepabandę – niekada nesužinosite.
Uogų sėklos – iš jų savo namuose galite pradėti auginti mažą sodą. Pasodinkite sėklas į senas kiaušinių dėžutes ir laukite rezultatų.