Kauno teritorinės ligonių kasos (Kauno TLK) specialistė pristatė vėžio prevencines programas Lietuvos medicinos studentų asociacijos (LiMSA) organizuotoje konferencijoje, skirtoje Pasaulinei vėžio dienai paminėti. Šių metų konferencijos tema „Teisinga reakcija – sėkmingas gydymas?“
Vėžys – viena iš pagrindinių mirties priežasčių nuo neinfekcinių ligų visame pasaulyje. Lietuvoje 2015 m. duomenimis, jis užėmė antrą vietą mirties priežasčių statistikoje. Lietuvoje vėžiu kasmet suserga apie 18 tūkst. žmonių, ir apie 8 tūkst. žmonių nuo jo miršta.
Konferencijoje norėta atkreipti dėmesį į vėžio problemą, informuoti medicinos studentus, pacientus ir visuomenę kaip galima išvengti ligos, kaip reikia elgtis ja susirgus, kaip galima padėti sau, ar kur ieškoti pagalbos.
„Kai kada žmonės nežino, o jeigu ir žino, neskuba dalyvauti prevencinėse programose. UAB „Baltijos tyrimai“ atliktos apklausos duomenimis, apie 46 proc. šalies gyventojų, galinčių dalyvauti sveikatos programose, jose nedalyvavo. Mažiausiai apie programas žino 18 – 24 metų žmonės. Tačiau domėtis programomis reikia, juolab, kad gimdos kaklelio programa vykdoma nuo 25 metų, -teigė Kauno TLK Kontrolės skyriaus vedėja Nijolė Bijanskienė. – Geriausi gydymo rezultatai pasiekiami, kai liga nustatoma ankstyvojoje stadijoje iki pasireiškiant simptomams, todėl labai svarbu nebijoti ir laiku kreiptis į medikus“.
N. Bijanskienė pranešimo metu pristatė Lietuvoje vykdomas 4 vėžio prevencines programas, jų rezultatus. Gimdos kaklelio prevencinėje programoje dalyvauti kviečiamos 25–59 metų moterys, joms sveikatą pasitikrinti reikėtų kas 3 metus. Krūties vėžio prevencinėje programoje dalyvauti gali 50–69 metų moterys, joms tikrintis sveikatą reikia kas 2 metus.
Prostatos vėžio prevencinė programa skirta 50–69 metų vyrams, ir vyrams nuo 45 metų, jei jų tėvai ar broliai sirgo priešinės liaukos vėžiu; sveikatą pagal šią prevencinę programą, priklausomai nuo tyrimų rezultatų, reikėtų pasitikrinti kas 2 ar 5 metus.
Storosios žarnos vėžio prevencinė programa yra skirta 50–74 vyrams ir moterims, pastariesiems kartą per 2 metus gali būti atliekamas slapto kraujavimo testas.
Konferencijoje gydytoja onkologė chemoterapeutė S. Tulytė ir medicinos psichologė I. Banienė pasidalino bendravimo su pacientu patirtimi, pabrėžė, koks yra svarbus gydytojo ir paciento kontaktas bei pasitikėjimas, apžvelgė sergančio žmogaus psichologiją ir baimes, pateikė praktinių patarimų, kaip sergančiajam gali padėti artimieji.
Savo gydymo patirtis, jausmus įvardijo onkologine liga serganti pacientė.
Konferencijoje dalyvavo apie 80 žmonių.
Vasarį prasidėjo Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) ir Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) inicijuotas socialinis projektas „Kylame į kovą su vėžiu“. Projekto partneriais tapusios telekomunikacijų bendrovės „Bitė Lietuva“, „Tele2“ ir „Telia Lietuva“ iki balandžio pabaigos kiekvienam Lietuvos gyventojui išsiųs trumpąją SMS žinutę, raginančią pasitikrinti pagal vėžio prevencines programas. Prie projekto prisijungė ir naujienų portalas „Delfi“, televizija „TV3“, lauko reklamos bendrovė „JcDecaux“, savaitraštis „Lietuvos sveikata“.
Kauno teritorinės ligonių kasos informacija