Lietuvoje šiuo metu yra apie 6 tūkst. vaikų iš Ukrainos, mokyklose jau registravosi apie 1,5 tūkst (Kauno mieste apie 250). Kiek priėmė Kauno rajonas? Kaip vietos gyventojai pabėgėlius priima? Tuo domėjosi portalas „kaunieciams.lt“.
Kaip nurodė savivaldybės viešųjų ryšių skyriaus vadovas Edmundas Mališauskas, Kauno rajone sparčiai daugėja karo pabėgėlių iš Ukrainos, daugiausiai moterų ir vaikų.
„Galiu mnėti konkrečius pavyzdžius. L. Ir S. Sadauskų kaimo turizmo sodyboje Antalkių kaime (Vilkijos apyl. sen.) apsigyveno daugiau kaip 30 ukrainiečių motinų su vaikais. Buvusioje Kulautuvos tuberkuliozinės ligoninės pastate įsikūrė daugiau kaip šimtas Vynicos vaikų namų auklėtinių. Dešimtys karo pabėgėlių glaudžiasi Batniavos, Neveronių, Karmėlavos, Vilkijos apylinkių, Garliavos ir kitose seniūnijose.
Ruošiantis didesniems pabėgėlių srautams, Domeikavos laisvalaikio salėje šį savaitgalį buvo įrengtas paskirstymo centras, iš kurio žmonės bus nukreipiami į informacinėje sistemoje užregistruotus gyventojų būstus, kaimo turizmo sodybas. Šiame centre parengta arti šimto lovų, dar beveik tiek yra sandėlyje.
Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Jonas Petkevičius sakė, kad šiuo metu Kauno rajono mokyklose ugdomi 175 vaikai, jiems skiriamas maitinimas tris kartus per dieną. Vyksta ir kultūrinis gyvenimas, rengiamos pramogos. Lietuvos valstybės Nepriklausomybės dienos išvakarėse Raudondvario dvaro oranžerijoje Kauno rajono muziejus kartu su Japonijos ambasada surengė „Taikos gervių dieną“, skirtą palaikyti Ukrainos vaikus. Japoniškas origamio gerveles lankstė moksleiviai, Vilkijos apylinkių seniūnijoje apsigyvenusių nuo karo pabėgusių ukrainiečių šeimų vaikai. Koncertavo Garliavos meno mokyklos auklėtiniai. Į renginį atvyko jo globėjai – Japonijos ambasadorius Tetsu Ozakis su ponia Harumi Ozaki, – pasakojo E. Mališauskas.
Ukrainiečius rajone, pasak merijos atstovų, priima šiltai. Raudondvario dvaro parke dvi dienas buvo renkamos aukas Ukrainai, o paaukoję pinigų asmenys buvo kviečiami pasivaišinti arbata, kava ir šiltomis spurgomis, kurias iškepė Raudondvaryje veikianti įmonė „Močiutės tortai“. Lėšos, surinktos už spurgas, atiteks už laisvę kovojantiems Ukrainos žmonėms. Kauno rajono gyventojai pabėgėliams padeda ir drabužiais, daiktais, daugybė žmonių dirba savanoriais.
Esu dėkingas Kauno rajono žmonėms, kad jie neabejingi ukrainiečių nelaimei ir nė akimirkos nedvejodami atveria duris karo pabėgėlių šeimoms, jas su meile priglaudžia savo namuose, maitina“-kalbėjo Kauno rajono savivaldybės administracijos direktorius Šarūnas Šukevičius.
Kauno rajono savivaldybė, kaip primena jos vadovai, septintus metus bendradarbiauja su Ukrainos Užkarpatės sritimi. Šį trečiadienį Užkarpatę pasiekė du Kauno rajono savivaldybės mikrautobusai su Kauno rajono savivaldybės parama. Juose – maisto produktai, medikamentai, echoskopas ir kita humanitarinė parama.
Užkarpatė yra vakarinėje Ukrainos dalyje, per kurią vyksta tranzitas, čia patys didžiausi karo pabėgėlių srautai. „Parama renkama ir bus teikiama tol, kol jos reikės“, – tvirtino Kauno rajono meras Valerijus Makūnas.
Portalas domėjosi – ar skiriasi ir kaip valdžios ir žmonių požiūris į Ukrainos žmones nuo nusistatymo dėl nelegalių migrantų, bruktų per Baltarusiją?
Anot E. Mališausko, tai nelabai lygintini dalykai. „Nelegalių migrantų iš Azijos ir Afrikos srautas labai margas. Didžioji jų dalis – ekonominiaimigrantai, dalis karo pabėgėlių (daugiausiai iš Sirijos, Afganistano). Visą tą srautą išrūšiuoti Lietuvos pasienio tarnyboms – labai nelengvas uždavinys. Ukrainos karo pabėgėliai neieško lengvesnio gyvenimo, jie bėga nuo bombų ir okupantųteroro. Tarp šių pabėgėlių praktiškai nėra vyrų, tik moterys, vaikai, neįgalieji. Vyrai kaunasi už savo tėvynę. Visą šią situaciją Lietuvos žmonės ir visas demokratinis pasaulis mato kaip ant delno. Čia nėra vietos veidmainiavimui,“ skirtumus vardijo jis.
Ukrainos karas ne tik patvirtino imperinę Rusijos prigimtį, bet ir, kaip nurodė E. Mališauskas, atskleidė Vakarų dviveidiškumą, vertybių krizę.
„Vyksta drama, kuri turėtų pakeisti ir pasaulio geopolitinę situaciją, ir žmonijos moralinį vektorių. Ir tą moralinį vektorių rodo Ukrainos žmonės. Aiškiai suprasdami, kad ukrainiečiai gina ne tik savo tėvynę, bet ir visą Europą, kaimyninių valstybių žmonės svetingai atveria pabėgėliams savo namų duris, dalijasi maistu, noriai aukoja lėšų Ukrainos laisvės kovotojams,“ – sakė savivaldybės atstovas.

Kauno raj. savivaldybės nuotr.

Kauno rajono savivaldybės nuotr.
Tomas Čyvas