Kauno LEZ miestiečių dažnai vertinamas prieštaringai – vieni džiaugiasi perspektyviomis darbo vietomis, kiti piktinasi tokiu besiplečiančiu ir ramybę drumsčiančiu kaimynu. Tačiau nepaisant skirtingų nuomonių, tai miesto ir jo apylinkių verslo variklis, kuris vedamas pilietiškos ir išsilavinusios kauniečių bendruomenės pritraukia vis daugiau užsienio verslo gigantų. Išskirtiniame interviu su Kauno laisvosios ekonominės zonos valdymo generaliniu direktoriumi Vytautu Petružiu siekėme išsiaiškinti, ko gyventojams tikėtis besiplečiant LEZ – naudos ar žalos?
Kokią reikšmę miestui turi LEZ? Kokios pridėtinės vertės kuriamos?
Visų pirma svarbu atkreipti dėmesį, kad kai kalbame apie Kauną, būtina kalbėti ir apie jį supančias teritorijas. Visuomet prisistatydami užsienio investuotojams naudojame 40 km spindulio imtį, nes maždaug iš tokio atstumo Kauno LEZ kasdien pasiekia čia dirbantys žmonės. Bendras tokio regiono potencialas taip pat ženklus – bemaž 300 tūkst. darbuotojų. Kauno, kaip ir kitų Lietuvos regionų LEZ‘ai buvo įkurti siekiant sudaryti palankias investavimo sąlygas specifinėse lokacijose. Nuo savo veiklos pradžios iki šiandien Kauno LEZ jau yra pritraukusi 33 Lietuvos ir užsienio investuotojus, kurie bendrai atnešė daugiau nei 660 milijonų eurų investicijas ir yra sukūrę ar artimiausiu metu sukurs bemaž 5000 darbo vietų. Tai svarbus indėlis regiono kontekste. Taip pat svarbu paminėti, kad net 70% Kauno LEZ investicijų sudaro TUI (tiesioginės užsienio investicijos). Tai lemia ir itin palankų multiplikaficinį efektą 1:7. Todėl teigiamas poveikis juntamas plačiau, neprisirišant prie teritorijos. Be to, didelė dalis įmonių vykdo su MTEPI, išmaniosiomis technologijomis, automatizavimu ir kt. susijusias veiklas. Tai leidžia kurti aukštos pridėtinės vertės darbo vietas.
Ar gali didelis miestas sparčiai vystytis neturėdamas šalia LEZ?
Regiono vystymąsi nulemia tikrai ne vienas faktorius. Socialinė, ekonominė, kultūrinė ir politinė – visos sritys turi savo indėlį regiono raidai. Svarbiausia, Kauno regionas turi puikius gyventojus, kurie iš principo ir sudaro pagrindą sėkmingam vystymuisi. Kauno regione yra susiformavusi stipri akademinė bendruomenė, kurios bendradarbiavimas su verslu sudaro galimybes rengti tikslingas programas, kurių absolventams nusimato puikios profesinės perspektyvos. Regiono administracijos reikšmingai prisideda prie to, kad Kauno regionas būtų patogus gyventi ir patrauklus vykdyti veiklą. Iš savo pusės LEZ – veikia kaip vienas palankios investicinės aplinkos elementų. Savo pasiekimais ir pritrauktais investuotojais Kauno LEZ neabejotinai prisideda prie bendro Kauno regiono paveikslo.
Kokią naudą gauna įmonės įsikūrusios būtent LEZ?
Siekdami pritraukti investuotojus į Kauno LEZ galime pasiūlyti kelis pagrindinius pranašumus: patogią geografinę lokaciją, mokestines lengvatas, sklypus su parengta infrastrukūra ir spartų įsikūrimo greitį. Visi šie faktoriai sudaro bendrą paketą, kuris lemia įmonių pasirinkimą investuoti Kauno LEZ. Be to, kaip valdymo bendrovė kasdien veikiame ne tik tam, kad pritrauktume investuotojus, bet ir siekiame kurti LEZ bendruomenę. Tai apima įvairias veiklas, nuo teritorijos priežiūros ir inžinerinių projektų iki kultūrinių renginių. Iš principo, įmonės įsikuriančios Kauno LEZ gauna ne tik galimybę vystyti verslą žemės sklype, bet ir prisijungia prie sėkmingos verslo bendruomenės.
Ar Kauno LEZ kuo nors skiriasi nuo LEZ kituose miestuose?
Visus Lietuvos LEZ reglamentuoja LEZ pagrindų įstatymas, todėl teisiniai pagrindai iš esmės tokie patys. Kas lemia išskirtinumą yra keli faktoriai: žmonės, infrastruktūra ir tradicijos. Regione yra stipri akademinė bendruomenė, kurios reikšminga dalis studentų mokosi techninius inžinerinius mokslus. Tai yra svarbus faktorius siekiant pritraukti investuotojus. Iš infrastruktūrinės pusės – Kaunas įsikūręs greta visų pagrindinių kelių sankirtos, tarptautinis Kauno oro uostas yra tiesioginis Kauno LEZ kaimynas, Palemono intermodalinis terminalas, Klaipėdos uostas viso labo už 230 km – visa tai iš esmės leidžia naudotis visomis transporto rūšimis įmonėms transportuojant savo gaminius. Be abejo, infrastruktūra be žmonių yra vienoda visur, todėl svarbiausias išskirtinumo faktorius yra čia gyvenantys ir dirbantys žmonės.
Kokie yra numatyti artimiausi ateities planai? Ar Kauno LEZ ketina dar labiau plėstis?
Kauno LEZ vystosi palaipsniui. Iš daugiau nei 500 hektarų ploto šiuo metu yra subnuomota apie 20%, dar dalį teritorijos užima vidinė infrastruktūra (keliai, inžinerinės sistemos, ir pan.). Valdymo bendrovės tikslas – visą Kauno LEZ plotą subnuomoti investuotojams.
Aplinkinių gyvenviečių, pavyzdžiui, Ramučių, gyventojai nėra labai patenkinti LEZ plėtra – jie skundžiasi, kad LEZ plėtra iš jų atima priemiesčio ramybę. Ar tokie skundai yra pagrįsti?
Su Ramučių ir aplinkinėmis gyvenvietėmis turime kontaktą tiek per bendruomenes, kultūrinius renginius, tiek per infrastruktūrinius projektus. Kauno LEZ steigimas buvo numatytas Vyriausybės dar 1996 metais, todėl aplinkinės bendruomenės apie industrinės zonos kaimynystę tikrai žino jau ne vienas dešimtmetis, todėl kažkokio siurprizo besikuriančios įmonės sukelti neturėtų. Be to, investuotojai su savimi atneša ir papildomas darbo vietas, ir infrastruktūros plėtrą, įskaitant viešąjį transportą. Taip pat renginius ir akcijas. Artėjantis faktas yra tai, kad Kauno LEZ dirbančių asmenų skaičius viršys Ramučių bendruomenės gyventojus. Visgi Ramučiuose gyvena iniciatyvūs, kūrybingi ir pilietiškai aktyvūs gyventojai, formuojantys vieningą bendruomenę, todėl kaip Kauno LEZ valdymo bendrovė, mes tikime, kad turime puikius kaimynus, su kuriais galime bendradarbiauti ir įgyvendinti socialinius, kultūrinius ar kitus projektus.