Kaunui 2022 metais tapsiant Europos kultūros sostine, vis daugiau dėmesio skiriama bendruomenėms. Žmonės skatinami leistis į aktyvią ir iniciatyvią veiklą, taip pat yra nemažai bendruomenes siejančių ir jas buriančių programų.
„Radijas TAU“ studijoje vedėjo Luko Alsio kalbintos merginos – „Fluxus labas!“ koordinatorė Stefanija bei bendruomenių programos „Visi kaip vienas“ kuratorė Greta – pasakojo, jog Kaune yra daug bendruomenių, norinčių veikti, tačiau dažnai joms trūksta padrąsinimo.
Žmonės neretai bijo jungtis į grupes
Šių laikų visuomenėje tvyro stereotipai, jog žmonės vis dažniau renkasi individualų gyvenimą ir atsiriboja nuo juos supančių kaimynų. Tiesa, žmonės vis tik yra skatinami bendrauti ir kurti gražius projektus kartu. Vienas iš paskatinimo būdų – programa „Visi kaip vienas“.
„Programa yra orientuota į Kauno miesto ir rajono įvairias bendruomenes: tiek vietos, tiek interesų. Pagrindinis tikslas – puoselėti bendruomeniškumą per kultūrą. Siekiama burti ir aktyvinti vietos bendruomenes, skatinti, ieškoti vietos identiteto.“ – pasakoja programos kuratorė Greta.
Tiesa, žmonės ne visada yra drąsūs jungtis į grupes ir pradėti leisti laiką drauge. Neretai jie turi įvairiausių skirtingų priežasčių, kodėl nenori to daryti. Kaip teigia programos „Visi kaip vienas“ kuratorė, „tokiu atveju būtina atrasti būdą, kaip atrakinti širdis į bendruomeniškumą“.
Kiekvienas žmogus gali būti kūrėjas
Visgi pastebima, kad žmonės tampa atviresni, linkę į bendravimą. „Šiemet pastebėjome, kad nebūtina, jog kažkas organizuotų renginį, žmonės patys pradeda tai daryti. – sako „Fluxus labas!“ koordinatorė Stefanija. – Pavyzdžiui, Vilijampolėje atsidarė keramikos studija, kurią subūrė pati bendruomenė, nes norėjo būti matoma, atvira, daryti ir kurti kartu.“
Vis dar nemažai žmonių yra paskendę savo rutinoje ir nė nenutuokia, kad už jos ribų gali atsiverti spalvingas, kūrybos kupinas gyvenimas. „Vis dėlto kiekvienas mes esame kūrėjas. Galbūt ne kiekvienas piešiame, muzikuojame, bet kūrybos formų yra daug ir įvairių, tokių, apie kurias nė nesusimąstome. Santykių kūrimas su žmogumi yra didžiausia kūryba, kokią gali kiekvienas žmogus sukurti.“ – teigia koordinatorė.
Taip pat, prie bendruomenių projektų kūrimo gali prisidėti visi gyventojai. „Kiekvienas žmogus, kuris nori nuveikti kažką bendruomeniško, gali teikti savo idėją. Visos idėjos bus paskelbtos www.visikaipvienas.eu puslapyje, už kurias Kauno miesto ir rajonai gyventojai galės balsuoti ir nuspręsti, kuri idėja yra įdomiausia ir verčiausia būti įgyvendinta.“ – priduria programos „Visi kaip vienas“ kuratorė Greta.
Bendruomenių menininkai – Lietuvai naujas reiškinys
Meninės sielos žmonės neretai yra įvardijami kaip itin sunkiai sukalbami, tačiau Stefanija teigia, jog menininkų yra visokių: „Yra visokių kūrybininkų. Kai kuriems reikia plačiau papasakoti apie programas, pateikti konkrečių pavyzdžių ir tada žmonės priima idėją.“
Europoje bendruomenėse veikiantys menininkai yra gana dažnas reiškinys. Nors Lietuvoje tai dar tik įsibėgėja, merginos tikisi, jog ateityje matyti bendruomenių menininkus bus labai įprasta: „Į Lietuvą tai taip pat po truputį ateina. Tokių projektų ir iniciatyvų metu mes užkursime šį judėjimą ir bendruomenių menininkai po 2022 metų bus labai įprastas reiškinys ne tik Kaune, bet ir visoje Lietuvoje.“