Papuošalai – kiekvienos kultūros dalis. Tai sritis, kurioje reikšmės formavosi tūkstančius metų. Juvelyrikos tradicijos ir mados tendencijos šiuo metu yra persipynusios daugelyje kultūrų. Kas dabar madinga mūsų ir kitose šalyse?
Kinų vestuviniai papuošalai
Papuošalai yra nepaprastai svarbi kinų vestuvių dalis. Kai kurios tradicijos siekia tūkstančius metų, o jų laikomasi iki šių dienų. Pavyzdžiui, nuotakos apranga. Jaunoji būtinai privalo vilkėti raudoną suknelę, o galvą puošti auksiniu papuošalu – abi šios spalvos simbolizuoja sėkmę ir sveikatą. Po vestuvių vyksta arbatos ceremonija, kai svečiai dovanoja nuotakai įvairius auksinius papuošalus. Ji privalo juo iškart užsidėti, kad neužsitrauktų nelaimės.
Labai svarbus kinams yra nefrito akmuo. Jis simbolizuoja moralę, malonę, apsaugą bei šeimos meilę. Papuošalai su nefritu yra perduodami iš kartos į kartą, tad savo vestuvių dieną nuotaka gauna nemažai nefritu inkrustuotų aksesuarų. Kinijoje populiaru vertis ausis, tad moterys dovanų gausiai gauna ir auskarų.
Kinų juvelyrika pasižymi štampavimu, gyvūnų, gėlių bei debesų vaizdavimu ir filigranu – dirbiniais iš metalinių vielelių ar grūdelių. Labai svarbus yra drakono motyvas – jis reiškia jėgą ir sėkmę. Auksinė žuvelė taip pat atneša sėkmę, o feniksas – galimybes bei sėkmingą likimą.
Egzotiška maorių juvelyrika
Maoriai – Naujosios Zelandijos tauta, pasižyminti išskirtiniais juvelyrikos dirbiniais. Kadangi maoriai ilgą laiką buvo atskirti nuo pasaulio, jie atidirbo unikalų meno stilių, kalbą ir mitologiją. Tatuiruotės ilgą laiką buvo skiriamasis ženklas tarp skirtingų regionų, o aksesuarai gaminami iš nefrito arba kaulo. Maorių papuošalai – paprasti, tačiau itin gražių formų. Jų kūryba įkvėpta gamtos ir tautą supančios aplinkos.
Vienas populiariausių maorių dizainų yra koru. Tai – išskleistas paparčio lapas, simbolizuojantis harmoniją, augimą ir naują pradžią. Plačiai paplitęs yra ir hei matau – žuvies kabliukas, reiškiantis klestėjimą, jėgą, ryžtą bei gerą sveikatą ir užtikrinantis saugią kelionę vandeniu. Maoriai nešioja ir manaia atvaizdą. Tai – dvasinis globėjas, vaizduojamas su paukščio galva, žmogaus kūnu ir žuvies uodega. Jis rūpinasi asmens dvasia ir nukreipia ją po mirties. Didelę reikšmę šioje kultūroje turi ir hei tiki pakabukai. Jie vaizduoja mažą žalios spalvos padarą, kuris yra toks svarbus, kad šeimoje būna perduodamas iš kartos į kartą. Tikima, kad šis ornamentas stiprina charakterį ir dovanoja sėkmę.
Maorių juvelyrikoje gausu įvairių susuktų raštų. Tai – žmogaus gyvenimo kelio simbolis. Dvigubi ar trigubi posūkiai vaizduoja dviejų ar daugiau žmonių susijungimą amžinybei, parodo ištikimybę ir draugystę. Įvairių gyvūnų, pavyzdžiui, banginių uodegų ir delfinų, atvaizdai taip pat užtikrina apsaugą.
Papuošalai – svarbi indiškos kultūros dalis
Juvelyrikos Indijoje galima rasti visur, o papuošalai pasižymi įmantrumu ir prabanga. Daugelis amatininkų mėgsta dirbti su auksu ir sidabru bei naudoja brangakmenius. Dabinasi ne tik moterys ir vyrai – yra puošiamos ir šventyklos bei statulos. Papuošalai Indijoje skirstomi į 3 pagrindines kategorijas: vestuvinius, šventyklų ir dvasinius.
Savo vestuvių dieną nuotaka būna išpuošiama tauriaisiais metalais nuo galvos iki kojų. Ji dėvi bent 16 papuošalų skirtingose kūno vietose. Privalomi aksesuarai yra auskarai, vėriniai, kojų bei rankų pirštų žiedai ir bandhi – subtili grandinėlė, puošianti galvą. Svarbu nepamiršti ir apyrankių – jų reikia dėvėti kuo daugiau, bet nelyginį skaičių, kad būtų išvengta nelaimės. Ryškus akcentas yra ir kojos apyrankė, kuri į Vakarų pasaulį atkeliavo būtent iš Indijos. Prieš pat vestuves šeima jaunajai padovanoja dramblio kaulo apyrankę. Visi šie papuošalai žymi nuotakos virtimą moterimi ir jos naują žmonos statusą bei atneša klestėjimą ir apsaugą jaunavedžiams.
Šventyklų papuošalai iš pradžių buvo skirti dievų stabams padailinti. Jie būdavo puošiami storais karoliais, auskarais, nosies ir pirštų žiedais, kartais net brangakmeniais. Ilgainiui šiuos papuošalus pradėjo naudoti šventyklų šokėjai, tad jie tapo lengvesni ir smulkesni, kad netrukdytų judėti. Galiausiai kai kuriuos šventyklų papuošalus pradėjo dėvėti ir nuotakos savo vestuvių dieną. Jie nešiojami ir per kitas svarbias garbinimo šventes – tikima, kad tai atneša sėkmę.
Dvasiniai papuošalai įvairiuose regionuose labai skiriasi. Konkretūs akmenys, metalai ir dizainas naudojami įvairiems religiniams tikslams. Pavyzdžiui, navratna, kas išvertus iš sanskrito kalbos reiškia „devyni brangakmeniai“, pateisina savo vardą ir garantuoja papuošalo nešiotojo gerovę. Šiame vėrinyje išties yra sutalpinami 9 brangakmeniai: deimantas, rubinas, smaragdas, koralas, perlas, geltonasis safyras, mėlynasis safyras, oranžinis granatas bei katės akis.
Tradicinis airių žiedas
Airių draugystė su papuošalais prasidėjo prieš tūkstančius metų, kai salą dar valdė keltai. Pastarieji buvo ekspertai metalų kalvystės srityje. Grožio samprata airių protėviams buvo tokia svarbi, kad net į kovos lauką einantys kariai užsidėdavo kaklo papuošalą – žiedą, puoštą įmantriais raižiniais. Jis būdavo gaminamas iš aukso, sidabro, bronzos arba geležies – priklausomai nuo pačio kario turtingumo.
Viena airių tradicija yra paplitusi ir šiomis dienomis. Tai – claddagh žiedas. Jį XVIII a. Claddagh kaime sukūrė auksakalys Richard Joyce. Iš pradžių žiedas buvo skiriamasis žvejų simbolis, tačiau greitai išpopuliarėjo tarp įvairių profesijų airių ir paplito po visą šalį. Šio papuošalo dizainas vaizduoja širdį, laikomą delnuose, su karūna ant viršaus. Širdis simbolizuoja meilę, delnai – draugystę, o karūna – ištikimybę. Šis žiedas – būtinas kiekvieno tikro airio aksesuaras. Dabar tai populiari dovana draugams ir mylimiesiems. Tai, kaip žiedas mūvimas, anksčiau taip pat turėjo skirtingas reikšmes. Jei širdelė nukreipta į rankos pusę, vadinasi, kad nešiotojas turi gerbėją, o jei atvirkščiai – žiedo savininkas dar ieško meilės. Jei žiedas mūvimas ant kairės rankos piršto, savininkas arba yra rimtuose santykiuose, arba tokių ieško. Dešinė ranka buvo skirta ne tokiems rimtiems įsipareigojimams ir draugystėms.
Indonezijos meilė sidabrui
Indonezijos amatininkai labiausiai žinomi dėl sidabro. Gili sidabrakalvstės tradicija ir filigraniška technika bei kruopštus detalių granuliavimo metodas užtarnavo indonezijiečiams sidabro ekspertų vardą. Jie meistriškai gamina karolius, vienetines sages ir kitus papuošalų lobius. Tiek Balyje, tiek Javos saloje nesunku pamatyti, kaip plačiai yra paplitęs sidabras šiame regione.
Kas madinga Lietuvoje?
Lietuvoje šiuo metu labai populiaru perlai – visų laikų klasika. Kadangi jie papuošia praktiškai bet kokį įvaizdį, papuošalai su perlais yra itin universalūs. Ypač verta turėti auskarus su perlais. Šis smulkus aksesuaras tiks tiek darbo dienai ofise, tiek ir prabangiai vakarienei restorane. Tokių auskarų galima rasti https://auksosala.lt/lt/auskarai
Mūsų šalyje taip pat visada madingi simbolinę reikšmę turintys papuošalai. Pavyzdžiui, pakabukai su pirmąja vardo raide – savo ar brangiausių žmonių. Paplitę ir kiti simboliai – širdelės, gyvūnų motyvai, žvaigždės ir mėnuliukai. Tokie papuošalai suteikia individualumo, nes kiekvienam turi skirtingą prasmę. Negana to, jų galima rasti tiek paprastesnių, tiek su pusbrangiais ar brangiaisiais akmenimis.
Nepaprasta, kokias skirtingas reikšmes užima papuošalai įvairiose kultūrose. Labai įdomu pamatyti, kokios mados vyrauja kitose šalyse. Iš to galime pasisemti įkvėpimo naujiems vėjams savo kultūroje.