2022 01 27

Sausio 26 dieną Ženevoje Lietuvos Respublikos delegacija, vadovaujama teisingumo viceministrės Jurgos Greičienės, Jungtinių Tautų Žmogaus teisių tarybos vykdomos visuotinės periodinės peržiūros metu pristatė trečiąją žmogaus teisių padėties Lietuvoje ataskaitą ir šalies pažangą. Tautinių mažumų departamentas prie LRV taip pat teikė informaciją ataskaitai bei yra atstovaujamas delegacijoje vyr. specialistės Eglės Kiuraitės.
Tarptautinė bendruomenė supažindinta su Lietuvos pasiektu progresu tautinių mažumų, vaiko teisių apsaugos, neįgaliųjų integracijos, psichikos sveikatos stiprinimo, kovos su smurtu artimoje aplinkoje ir smurtu prieš moteris, prekybos žmonėmis srityse. Taip pat pristatyti iššūkiai, kuriuos Lietuva patiria dėl autoritarinio Baltarusijos režimo organizuojamos hibridinės atakos, pasitelkiant neteisėtus migrantus.
Interaktyvaus dialogo metu teigiamai įvertintas pastarųjų dienų naujausias šalies pasiekimas – įstatymu įtvirtinta galimybė tautinių mažumų atstovams vardus ir pavardes rašyti originaliomis lotyniškomis raidėmis.
Lietuvos delegaciją sudaro Teisingumo, Užsienio reikalų, Socialinės apsaugos ir darbo, Sveikatos apsaugos, Švietimo, mokslo ir sporto, Vidaus reikalų ministerijų, Tautinių mažumų departamento ir Policijos departamento, bei Lietuvos Respublikos nuolatinės atstovybės prie Jungtinių Tautų biuro ir kitų tarptautinių organizacijų Ženevoje atstovai.
Visuotinė periodinė peržiūra yra žmogaus teisių mechanizmas, veikiantis nuo 2008 metų. Jis laikomas viena sėkmingiausių Jungtinių Tautų Žmogaus teisių tarybos veiklos formų, užtikrinančių vienodą visų valstybių vertinimą. Jo metu siekiama įvertinti bendrą žmogaus teisių padėtį kiekvienoje Jungtinių Tautų valstybėje narėje, pateikiant rekomendacijas dėl žmogaus teisių užtikrinimo ir keliant klausimus apie besitęsiančius žmogaus teisių pažeidimus.
Šalių visuotinė periodinė peržiūra atliekama kas penkerius metus ir ji taikoma visoms be išimties Jungtinių Tautų narėms. Žmogaus teisių padėtis Lietuvoje Jungtinių Tautų visuotinės periodinės peržiūros sesijoje iki šiol buvo svarstyta du kartus – 2011 m. spalio mėnesį ir 2016 m. lapkričio mėnesį.
Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos informacija ir nuotraukos