Skip to content
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Menu
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Redakcija
  • Kaunas, Kauno rajonas
  • Lietuva
  • Pasaulis
  • Politika
  • Finansai
  • Kriminalai
  • Gyvenimas
  • Sportas
  • Video
  • Apklausos
Menu Close
  • Naujienos 
    • Redakcija
    • Kaunas, Kauno rajonas
    • Lietuva
    • Pasaulis
    • Politika
    • Finansai
    • Kriminalai
    • Gyvenimas
    • Sportas
    • Video
    • Apklausos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Search for:

Prisijungti

Priminti slaptažodį

Neturite paskyros? Užsiregistruoti

Recover Password

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Registruotis

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Japonija patyliukais vis svarbesnė

  • 2023-05-03
  • kaunieciams.lt
  • Pasaulis, Politika

Kai svarstomi išoriniai veiksmai Vidurinėje Azijoje, Japonija dažnai tarp jų nėra minima – nepaisant to, kad ji turi išskirtinį pranašumą atveriantį kelią sėkmei tose srityse, kuriose Tokijas jį naudoja savaip. Lietuvoje šie reikalai mažai aptariami, tad pateikiame Eurasia Daily Monitor analitiko straipsnį, kuris aktualus šiandienos geopolitikai, ypač karo Ukrainoje kontekste. Čia ji nepelnytai pamiršta.

Japonija yra Azijos šalis, todėl gali prisistatyti kaip viena iš regiono žaidėjų. Kartu ji yra ekonomiškai sėkminga ir įkūnija vakarietiškas kapitalistines ir demokratines vertybes. Todėl Japonija dažnai gali šias vertybes propaguoti veiksmingiau nei Vakarų šalys (europiečiai ar amerikiečiai)

Būtent todėl, kad daugelis Vidurinės Azijos gyventojų Japoniją laiko sava, o ne svetima šalimi (išimčių iš bendro Japonijos vaidmens Vidurinėje Azijoje ignoravimo žr. visų pirma Timur Dadabaev, Japan in Central Asia (London, 2016). EDM, 2021 m. rugsėjo 14 d.; ir CyberLeninka, 2022).

Be to, kadangi Japonija [didindama įtaką] daugiausia dėmesio skyrė mažesniems „minkštosios galios” projektams, o ne dideliems geopolitiniams žingsniams, jai apskritai pavyko išvengti konfliktų su dviem didžiausiais regiono veikėjais – Kinija ir Rusijos Federacija.

Japonija netgi bendradarbiavo su abiem šiomis galybėmis, ir daugelis – pačiame regione – tai vertina palankiai. Kartu ji siekė savo pačios tikslų ir padėjo Vidurinės Azijos šalims pereiti prie demokratiškesnių politinių susitarimų (CyberLeninka, 2018; Academia, 2016).

Japonija galėjo tai daryti ne tik dėl to, kad prisistato kaip Azijos galybė, bet ir todėl, kad yra trečia pagal dydį pasaulio ekonomika. Šis veiksnys leidžia jai skirti pinigų projektams, kuriuos ji nusprendžia remti.

Tokijas taip pat sėkmingai veikė, nes buvo konceptualiai lankstus tiek, o daugelis iki galo jo galimybių neįvertino. Pavyzdžiui, Japonija, o ne Kinija, pirmoji pavartojo terminą „naujasis šilko kelias” kalbėdama apie Rytų ir Vakarų bendradarbiavimą su Centrinės Azijos šalimis (Silk Road Studies, 2008 m. gruodžio mėn.).

Japonija buvo pradininkė žiūrėdama į regioną kaip į visumą ir surengė daugiau susitikimų „penki plius vienas” nei beveik bet kuri kita valstybė, užuot sutelkusi dėmesį į vieną ar kitą šalį irkėlusi įtampą regione, kaip tai darė kai kurios kitos išorės galios (ResearchGate, 2013 m. sausio mėn.; SageJournals, 2022 m. rugpjūčio 29 d.).

Japonija parengė programas, kurios padeda žmonėms vietoje ir tenkindamos jų neatidėliotinus humanitarinius bei ekonominius poreikius, ir kasmet pritraukia daugiau kaip 100 Vidurinės Azijos gyventojų studijuoti Japonijoje, kad regiono gyventojai galėtų susipažinti su japoniškais vakarietiškų humanitarinės pagalbos ir vystymosi idėjų variantais (Vestnik MGIMO-Universiteta, 2020; CyberLeninka, 2022).

Rusijos Tolimųjų Rytų federalinio universiteto Vladivostoke tarptautinių santykių specialistė Marina Dmitrijeva naujame svarbiame straipsnyje išsamiai nagrinėja Japonijos poziciją Centrinės Azijos atžvilgiu (CyberLeninka, 2022).

Ji teigia, kad „Tokijo veiklai regione būdingos ne tiek drąsios iniciatyvos, kiek palaipsniui plėtojami praktiniai projektai, daugiausia orientuoti į ekonominius klausimus”, ir priduria, kad „Japonija Vidurio Azijos šalims save pristato kaip alternatyvą Kinijai ir Rusijai”. Tokijo švelniosios galios politika siekiama neatidėliotinai padėti plėtojant mokyklas ir transporto infrastruktūrą, kartu propaguojant „liberalias vertybes” ir pripažįstant „ypatingą Japonijos ir regiono šalių bendros azijietiškos tapatybės svarbą”.

Pasak Dmitrijevos, kai XX a. 9-ajame dešimtmetyje Japonija pradėjo plėtoti santykius su Vidurinės Azijos šalimis, Tokijas pirmiausia siekė „skleisti regione liberalizmo, demokratijos ir žmogaus teisių idėjas”.

Tai vis dar yra vienas iš pagrindinių Japonijos tarptautinio bendradarbiavimo agentūros (JICA), kuri prižiūri visas Japonijos pastangas šioje srityje, tikslų.

Tiesa, po to, kai Tokijui nepavyko pasiekti proveržio šiose žmogaus teisių srityse, kaip jis tikėjosi, rusų mokslininkė mano, kad „Tokijas ėmė blaiviau vertinti savo galimybes, nutarė akcentuoti ekonominį ir humanitarinį bendradarbiavimą”. Dėl šio pokyčio Tokijo veiksmai Vidurinėje Azijoje tapo mažiau problemiški ne tik Vidurinės Azijos režimams, bet ir Maskvai bei Pekinui. Iš tiesų, kai kurie [veikėjai] Maskvoje dabar linkę kalbėti apie numanomą Rusijos ir Japonijos „partnerystę” regione (Rusijos taryba, 2017 m. birželio 20 d.).

Tarp svarbiausių projektų, kuriuos Japonija įgyvendino per pastaruosius kelerius metus, paminėtini šie: trijų vietinių oro uostų Uzbekistane ir centrinių oro uostų Kirgizijoje bei Kazachstane modernizavimas, vietinių ir regioninių geležinkelio linijų tiesimas, įskaitant Turkmėnistaną – šalį, kuri dar visai neseniai buvo atsargiai nusiteikusi leisti bet kokiems pašaliniams asmenims dalyvauti vystymo procese. Čia turėtinas omenyje Japonijos konstitucijoje įtvirtintas neutralumas.

Tuo pat metu Tokijas, nors ir nesusireikšmindamas, sulaukė daugiau dėmesio, visame regione, propagavo tiek tradicinę japonų kultūrą, tiek modernesnes jos forma. Tai paskatino daug Vidurinės Azijos gyventojų mokytis japonų kalbos, o kai kuriuos iš jų – apsilankyti Japonijoje – būnant  turistais ar mokslininkais. Bent jau šios tradicijos perduoda visai kitokią žinią nei tos, kurias skleidžia Kinija ir Rusija.

Vienas iš rimtų Japonijos pastangų Vidurinėje Azijoje rodiklių yra tai, kad JICA šiuo metu turi atstovybes Kirgizijoje, Tadžikistane ir Uzbekistane bei mažesnį kontaktinį biurą Kazachstane. Šie biurai prižiūri japonų ekspertų atvykimą į šias šalis ir daugiau kaip 100 Vidurinės Azijos gyventojų išsiuntimą į Japoniją. Tadžikistano plėtros agentūra teigia, kad šiuo metu vykdo 32 projektus, kurių bendra vertė 341 mln. dolerių. Kitų keturių regiono šalių skaičiai yra panašūs.

Dmitrijevos teigimu, „šiuo metu Japonijos politika Vidurinėje Azijoje daugiausia remiasi daugybe paramos vystymuisi, kultūrinės diplomatijos ir humanitarinės pagalbos programų”, o visa tai retas kuris ketina remti. Tačiau kiti Rusijos komentatoriai įtariai vertina Japonijos motyvus ir veiksmus , atsižvelgdami į tai, kad ji yra JAV sąjungininkė ir Putino karo Ukrainoje priešininkė („Vestnik MGIMO-Universiteta”, 2020 m.; „Journal RAN”, 2020 m. rugsėjo 18 d.).

Tikėtina, kad kai kurie [veikėjai] Pekine yra ne mažiau įtarūs. Ir tai gali sukelti Tokijo bei šių dviejų galybių konfliktus; tačiau kol kas Japonija tyliai plečia savo įtaką Vidurinėje Azijoje, kas gali turėti ilgalaikių pasekmių, net jei šiuo metu Vakaruose tai iš esmės ignoruojama.

Straipsnio autorius Paul Goble yra Eurasia Daily Monitor portalo analitikas

Užsiprenumeruok naujienas tiesiai į savo el. paštą

Taip nepraleisi svarbiausių naujienų!


Panašūs straipsniai:

IX forto pėdsakas Miuncheno „Bayern“ istorijoje: Oto Alberto Byro šeimos likimas

Vasariška sporto fiesta Birštone: danguje varžysis karšto oro balionų oreiviai, žemėje – galiūnai

Ką daryti, jei stogo santvaros pradėjo girgždėti?

Ar „ChatGPT“ gali padėti SEO optimizacijai?

Sportas ir klimato realybė: kaip aplinkos pokyčiai formuoja naują sportinę kasdienybę

Indijos pilietis Kaune stos prieš teismą dėl galimo kanapių platinimo nepilnametėms

Kauno zoologijos sode nulūžusi šaka nukrito ant ledų pardavėjos

V. Matijošaičio sužalotas pėsčiasis išleistas gydytis, policija pradeda administracinę teiseną

Planas vasarai: gražiausi Europos miesteliai, kurie atrodo lyg iš pasakos

Laikas pasilepinti: vasariški kavos receptai

Kauno meras V. Matijošaitis partrenkė per pėsčiųjų perėją ėjusį vyrą

Po gaisro „Kauno švara“ tęsia veiklą

Kaune sprogo granata: atliekamas ikiteisminis tyrimas

Lietuvos sparčiai auga skaitmeninis verslas: lenkiame ES vidurkį

Liepos 1 d. – ekskursija, ženklinanti Antanui Poškai ir Matui Šalčiui skirtos kelionės pradžią Kaune

Tomas Čyvas

Nusipirkai automobilį? Neskubėk džiaugtis

Kaune iš vyro plėšikas atėmė 30 tūkst. eurų

Švedijos karalienės slaugos konkursą laimėjusi Jurgita: turime keisti požiūrį į pacientą

Kuri sporto šaka gali padėti prailginti gyvenimo trukmę?

Dirbtinis intelektas jau sėdi prie personalo atrankų stalo

„Čekutininkams“ palankios BK pataisos Seime įveikė svarstymo stadiją

Plėšimu ir neatsargiu gyvybės atėmimu kaltinamas I. Molotkovas: labai gailiuosi

Atvira ar įstiklinta? Kaip išsirinkti tinkamiausią verandos tipą savo namams

Vaikas ant keturračio: kaip jį išmokyti važiuoti ir užtikrinti saugumą?

Seimas linkęs leisti savivaldybėms rinkti rinkliavą už eismo ribojimus

Pareigūnų piketas: policininkai kvietė G. Palucką į ekipažą

A. Kandrotas-Celofanas paleistas į laisvę

Teismas sujungė nuomonės formuotojos S. Lipnės įmonės ir buvusios darbuotojos bylas

A. Klišonis: savivalda gali priimti tikslesnius sprendimus nei desovietizacijos komisija

Liberalai siūlo kandidatus pirmininko rinkimams: daugiausiai palaikymo sulaukia V. Čmilytė-Nielsen

„Western Union“ pastatą sprogdinęs jaunuolis nuteistas už J. Juškaitės ir B. Sabatauskaitės niekinimą

Aukščiausio lygio sportininkus parengusiems treneriams siūloma mokėti rentas

Būti žmogumi ir internete: kaip mokytis skaitmeninio pilietiškumo

Vaikų žaidimų aikštelės: kokie pavojai jose slypi?

Lenkija rengia meno vertybių išvežimo planus, jei Rusija užpultų

Laukia dar vienas protestas: pareigūnai reikalaus didesnių algų

Šauliai su Vokietijos brigados medikais dalyvavo pratybose „Elektrėnų skydas 2025“.

Vis dar nepasimoko: Kauno autoserviso vadovas ir darbuotojas nuteisti dėl atlyginimų išmokėjimo „vokeliuose“

Joninių renginiai Kaune

Skaitmeninio matomumo didinimas: ar verta rinktis marketingo agentūrą?

Prienų rajone nukrito sklandytuvas, du vyrai gydomi ligoninėje

Nuo pirmadienio vairuotojai susidurs su laikinais sunkumais: bus draudžiamas eismas Sargėnų estakada

JAV jungiasi į karą: sudavė triuškinantį smūgį Irano branduolinei infrastruktūrai

Kauno regiono forumas atskleidė ES investicijų galią

Pagaliau susiprotėjo: pasienyje dingus Rusijos piliečiui, sprendžiama, kaip sustiprinti tranzitinių traukinių kontrolę

Policija per Jonines rengs reidus ir tikrins vairuotojų blaivumą

Kaune pradedamos dar vieno tilto statybos: jungtis tarp Senamiesčio ir Vilijampolės pasitarnaus pėstiesiems ir dviratininkams

Dėl kapitalinio remonto laikinai keisis eismas Birželio 23-iosios gatvėje

Kad švenčių neaptemdytų nelaimė: ekspertų įžvalgos apie pavojingus dūmus

„AquaSpot“ vakarėlyje prie Kauno marių – garsenybės, dievinančios vandens bei saulės pramogas

Seimo narys K. Podolskis teigia nežinąs kaip jo kuro čekiai atsirado pas merą P. Isodą

Skrydis aplink Lietuvą: oreiviai kyla į pažintinę aviacijos kelionę

Ypatinga Vytauto Didžiojo karo muziejaus rinkinių vertybė – brg. gen. Kaziui Skučui dovanota dėžutė cigarams

Joninės su LRT: nuo šventinio koncerto Nidoje iki specialios filmų programos

Nepastebimas pavojus iškylos metu: kada padažai ir prieskoniai gali pakenkti sveikatai

Seimas nepritarė Laisvės gynėjų dienos įtraukimui į švenčių sąrašą

Buvusį Seimo narį T. V. Raskevičių „į laužą“ komentaru siuntęs vyras lieka išteisintas

Tomas Čyvas

STT, čekiukai ir niekdara

Vilties šventei artėjant

Pabėgimas į gamtą: ką pasiimti, kad žvejyba taptų malonumu, o ne iššūkiu?

Kauno teismas ėmėsi pacienčių slaptu filmavimu kaltinamo ginekologo V. Abraičio bylos

Etikos sargų prašys išsiaiškinti, kiek BK pataisas inicijavusių Seimo narių gali turėti interesų konfliktą

Kur rasti stilingų rūbų už prieinamą kainą?

Nosies korekcija vasarą: ar tai – geras metas operacijai?

Apie „Žalgirio“ sunkumus kalbėjęs L.Kleiza: Trinchieri rotacijas yra sunku suprasti

Saulė ir sveikata: kaip suderinti malonumą su saugumu

„Teka loftai“ – šiuolaikiška erdvė jūsų gyvenimui ar verslui

VRM ministras: rudenį bus skelbiamas antras etapas priedangoms savivaldybėse finansuoti

Ieškomas iš tranzitinio traukinio pabėgęs Rusijos pilietis

Pradėtas tyrimas dėl chuliganiškai besielgusio vairuotojo

COVID-19 testų byloje liudijęs S. Skvernelis: nesuprantu, ką L. Jaruševičienė veikia teisme

Kaip apsaugoti dvirates transporto priemones nuo ilgapirščių?

Norintiems pradėti verslą? Jums reikia žinoti 3 būtinus žingsnius

Kauno miesto savivaldybė apjungs dalį seniūnijų

Teismas atmetė kalinčio R. Kurlianskio ieškinį STT pareigūnui

Dėl L. Kasčiūno ir G. Liaudansko pasisakymų tyrimas nebus pradėtas

Kauno policijos reidai: 903 greičio viršijimo atvejai ir 7 neblaivūs vairuotojai

Perspėjimas tėvams: vaikų pornografijos ieškantys nusikaltėliai neretai savo aukas randa socialinėse paskyrose

Socialiniuose tinkluose plinta vaizdo klastotės

„Garbė Tėvui ir Sūnui, ir Šventajai Dvasiai” Švč. Trejybės sekmadienis

Birželio 15 d. – Švenčiausioji Trejybė

Kauno viešajame transporte bekontaktis atsiskaitymas jau rugpjūtį

Paauglių tvirkinimu kaltinamas A. Ulvidas: aš vaikų darželyje demonstravausi nuogas

Petras Gražulis: LGBTQ asmenų ne niekinau, tik citavau Šventąjį Raštą

G. Paluckas remia iniciatyvą naikinti desovietizacijos komisiją

Balinis vėžlys

Didelis mažų žingsnių tikslas – baliniai vėžliukai grįžo namo

Sinoptikas: artimiausiomis dienomis Lietuvoje bus vasariški orai, tačiau šiluma neužsilaikys

Knygų apie Lietuvos kriminalinį pasaulį autorius D. Dargis paleistas į laisvę

Vaišvydavos tvenkinyje vyks narų pratybos

KTU doktorantūros vasaros mokykloje – dėmesys šiuolaikinėms kompetencijoms

Pasirašytas verslo bendruomenės įsipareigojimas ateities kartoms

Renginiai, skirti Gedulo ir vilties dienai paminėti

Kauno rajone susidūrus automobiliams, nukentėjo du žmonės

Vilkijoje tyčia padegta vaikų žaidimų aikštelė?

Ekspertai: psichologinis komfortas medicinoje Lietuvoje dažnai nuvertinamas

Robertas Kaunas: L. Kasčiūno raginimai žudyti „nelojalius piliečius“ – šokiruojantys

Tarptautinė žaidimų diena paminėta futbolo aikštelėje

Karas Ukrainoje pareikalavo dar vieno lietuvio gyvybės?

STT nepritaria pataisoms, kurios sušvelnintų sankcijas „čekiukų“ istorijų dalyviams

Kaip kajeno pipirai, imbieras ir česnakai gali tapti natūralia pagalba medžiagų apykaitai?

Kauno viešajame transporte už bilietus bus galima atsiskaityti bekontakte banko kortele

Kaune rasta žemėje užkasta dėžė su galimai haliucinogeniniais grybais, kanapėmis

IX forto pėdsakas Miuncheno „Bayern“ istorijoje: Oto Alberto Byro šeimos likimas

2025-07-01

Vasariška sporto fiesta Birštone: danguje varžysis karšto oro balionų oreiviai, žemėje – galiūnai

2025-07-01

Ką daryti, jei stogo santvaros pradėjo girgždėti?

2025-07-01

Ar „ChatGPT“ gali padėti SEO optimizacijai?

2025-07-01

Sportas ir klimato realybė: kaip aplinkos pokyčiai formuoja naują sportinę kasdienybę

2025-07-01

Indijos pilietis Kaune stos prieš teismą dėl galimo kanapių platinimo nepilnametėms

2025-07-01

Kauno zoologijos sode nulūžusi šaka nukrito ant ledų pardavėjos

2025-07-01

V. Matijošaičio sužalotas pėsčiasis išleistas gydytis, policija pradeda administracinę teiseną

2025-07-01

Planas vasarai: gražiausi Europos miesteliai, kurie atrodo lyg iš pasakos

2025-06-30

Laikas pasilepinti: vasariški kavos receptai

2025-06-30

Kauno meras V. Matijošaitis partrenkė per pėsčiųjų perėją ėjusį vyrą

2025-06-30

Po gaisro „Kauno švara“ tęsia veiklą

2025-06-30

Kaune sprogo granata: atliekamas ikiteisminis tyrimas

2025-06-27

Lietuvos sparčiai auga skaitmeninis verslas: lenkiame ES vidurkį

2025-06-27

Liepos 1 d. – ekskursija, ženklinanti Antanui Poškai ir Matui Šalčiui skirtos kelionės pradžią Kaune

2025-06-27
Tomas Čyvas

Nusipirkai automobilį? Neskubėk džiaugtis

2025-06-27

Kaune iš vyro plėšikas atėmė 30 tūkst. eurų

2025-06-27

Švedijos karalienės slaugos konkursą laimėjusi Jurgita: turime keisti požiūrį į pacientą

2025-06-26

Kuri sporto šaka gali padėti prailginti gyvenimo trukmę?

2025-06-26

Dirbtinis intelektas jau sėdi prie personalo atrankų stalo

2025-06-26

„Čekutininkams“ palankios BK pataisos Seime įveikė svarstymo stadiją

2025-06-26

Plėšimu ir neatsargiu gyvybės atėmimu kaltinamas I. Molotkovas: labai gailiuosi

2025-06-26

Atvira ar įstiklinta? Kaip išsirinkti tinkamiausią verandos tipą savo namams

2025-06-25

Vaikas ant keturračio: kaip jį išmokyti važiuoti ir užtikrinti saugumą?

2025-06-25

Seimas linkęs leisti savivaldybėms rinkti rinkliavą už eismo ribojimus

2025-06-25

Pareigūnų piketas: policininkai kvietė G. Palucką į ekipažą

2025-06-25

A. Kandrotas-Celofanas paleistas į laisvę

2025-06-25

Teismas sujungė nuomonės formuotojos S. Lipnės įmonės ir buvusios darbuotojos bylas

2025-06-24

A. Klišonis: savivalda gali priimti tikslesnius sprendimus nei desovietizacijos komisija

2025-06-24

Liberalai siūlo kandidatus pirmininko rinkimams: daugiausiai palaikymo sulaukia V. Čmilytė-Nielsen

2025-06-24

UAB “Kauniečiams”
Įmonės kodas: 307072731
PVM mokėtojo kodas: LT100017557011
Banko sąskaitos nr.: LT717044090113506715

info@kaunieciams.lt
Privatumo politika

Pranešk naujieną!

Pamatėte ar nugirdote kažką įdomaus ar šokiruojančio?
Pasidalinkite šia žinia su portalo skaitytojais.

Pasidalinti žinia

Copyright © 2025 Kauniečiams kasdienės naujienos