2021 09 28
„Lietuvos ir Japonijos bendradarbiavimas energetikos srityje yra labai svarbus plėtojant atsinaujinančių išteklių infrastruktūrą mūsų šalyje bei stiprinant tarpusavio santykius“, – sakė ministras Dainius Kreivys susitikime su Japonijos verslo delegacija, kuriame buvo aptartos jūrinio vėjo, žaliojo vandenilio temos, taip pat abipusio bendradarbiavimo galimybės.
Aptariant dvišalius santykius energetikos srityje ministras pasidžiaugė, jog 2019 m. pasirašytas bendradarbiavimo memorandumas šiandien jau neša realią praktinę naudą – Japonijos energijos perdavimo kompanija TEPCO parengė galimybių studiją, kurioje pateiktos rekomendacijos Baltijos šalims dėl atsinaujinančių išteklių plėtros. Taip pat įvertino Japonijos kompetencijas plėtojant pažangiausias technologijas ir išreiškė viltį, jog ateityje bus galima vystyti bendrus energetikos projektus.
Susitikime ministras pabrėžė, kad iki 2050 m. Lietuva planuoja išplėsti atsinaujinančių išteklių infrastruktūrą ir 100 % elektros energijos išgauti būtent iš atsinaujinančių išteklių.
Kaip teigė D. Kreivys, tam, kad pasiektų užsibrėžtų tikslų, iki 2030 m. Lietuva planuoja pastatyti du jūrinio vėjo parkus, kurių galia siektų 1400 MW. Bendras Lietuvos jūrinio vėjo potencialas – 3,4 GW, todėl Lietuva ieškos galimybių, kaip kuo labiau plėtoti jūrinio vėjo parkus ir yra pasirengusi šiuo klausimu bendradarbiauti su Japonija.
Kalbėdamas apie žaliąjį vandenilį ministras sakė, kad tai vienas iš esminių veiksnių siekiant plėtoti klimatui neutralų energetikos sektorių. D. Kreivys informavo Japonijos verslo delegaciją, kad Lietuva planuoja investuoti 300 mln. eurų į žaliojo vandenilio vystymą ir yra pasiruošusi perimti gerąsias pasaulio praktikas.
Susitikime su Japonijos verslo delegacija taip pat aptartas suskystintų dujų terminalo klausimas. D. Kreivio teigimu, suskystintų dujų terminalas yra ne tik Lietuvos sėkmės istorija, bet ir energetinės nepriklausomybės simbolis. Ministras pasveikino Klaipėdos naftos ir Japonijos kompanijos Mitsui O.S.K. Lines susitarimą dėl būsimosios galimybių studijos apie suskystintų dujų pakrovimo įrenginių infrastruktūros plėtojimą Klaipėdoje.