Bėgimas – viena populiariausių sporto šakų visame pasaulyje. Europos Sąjungos šalyse bėgioja netgi 49,9 mln. žmonių, o tai yra 12% visų 15-80 metų gyventojų. Ir nors fizine bėgimo nauda abejojančių praktiškai nėra, nedaugelis žino, kad ši sporto šaka ypatingai gerai veikia žmogaus psichinę būklę. Kaip tvirtinama moksliniuose tyrimuose, bėgimas padeda pagerinti nuotaiką, sumažinti stresą bei strategiškai susidėlioti mintis.
Bėgimas gerina nuotaiką
Be viso to, kad bėgimas mažina patiriamą stresą, ši veikla turi įtakos ir žmogaus mąstymui plačiąja prasme. Bėgimo metu susikoncentruojame į tam tikrą tikslą bei dedame visas pastangas, kad jį pasiektume. Visa tai didina žmogaus pasitikėjimą savimi, stiprina savivertę bei skatina ambicingumą.
Tiesa, mokslininkai išskiria tiek ilgalaikes, tiek trumpalaikes bėgimo naudas. Prie trumpalaikių bėgimo naudų būtų galima paminėti bėgimo metu ir po to patiriamą euforiją, gera nuotaiką, lengvumo jausmą. Pasak mokslininkų, šias emocijas pajaučia didžioji dalis bėgikų, nepriklausomai nuo to, kokiu intensyvumu ir kokius atstumus jie bėga. Manoma, kad tam didelę įtaką turi sporto metu išsiskiriantis endorfino hormonas.
Bėgimo privalumai ilgalaikėje perspektyvoje
Įrodyta, jog bėgimas padeda žmonėms, kuriuos slegia įvairūs nuotaikų svyravimai, nerimo sutrikimai, depresija. Tiesa, norint pasiekti ilgalaikių rezultatų, mokslininkai rekomenduoja bėgioti nuolat, o pirmuosius teigiamus emocinės būklės pokyčius pastebėsite šia veikla užsiimdami ne trumpiau nei 20 savaites.
Be to, bėgimas malšina stresą – tai yra dar vienas šios sporto šakos privalumas. Ir nors bėgiojimas gali pašalinti trumpalaikį stresą, tai turi ir ilgalaikės naudos, pavyzdžiui, fizinis aktyvumas didina žmogaus emocinį atsparumą įvairiausioms problemoms, kurios atsiranda kiekvieno iš mūsų kasdienybėje.
Gerina smegenų veiklą
Bėgiojant žmogus ne tik stiprėja fiziškai bei gerina savo ištvermę, bet ir kartu ugdo savo ryžta įveikti kliūtis, nuovargį, moko susikaupti ir susikoncentruoti į tam tikrą tikslą. Taip pat bėgimas padeda augti kaip žmogui, moko disciplinos ir ryžto – pavyzdžiui, išeiti pabėgioti vėsiu oru, kuomet norisi tiesiog gulėti prie televizoriaus. Tai suteikia jėgų įvairiose kitose gyvenimo srityse.
Tiesa, bėgimas turi įtakos ir teigiamiems pokyčiams smegenyse. Moksliniuose tyrimuose ne kartą įrodyta, kad bėgikų smegenyse yra daugiau ryšių tarp priekinio-parietalinio tinklo ir kitų smegenų sričių, kurios yra susijusios su savikontrole ir atmintimi. Mokslininkai mano, kad atmintis pagerėja dėl padidėjusio fizinio pajėgumo ir kognityvinių funkcijų bėgimo metu.
Padeda kenčiantiems nuo nemigos
Bėgimas taip pat gali pagerinti miego kokybę, o tai turi tiesioginės įtakos psichinei sveikatai. Niekam ne paslaptis, kad miego trūkumas sukelia stresą, nerimą, depresiją. Ir visai nesvarbu, kokiu paros metu yra bėgiojama – ryte, dieną ar vakare, toks fizinis aktyvumas turi teigiamos įtakos kokybiškesniam miegui. Taip pat yra įrodyta, kad reguliariai bėgiojantys žmonės kur kas mažiau pavargsta ir darbo dienos metu atlikdami įvairias užduotis.
Nuo ko pradėti?
Nesvarbu, bėgime esate naujokas, ar grįžtate po ilgos pertraukos, prieš pradedant bėgioti labai svarbu pasitikrinti sveikatą ir pradėti palaipsniui treniruotis. Taip išvengsite traumų tikimybės.
Taigi, nueikite pas savo šeimos gydytoją, pasidarykite kasmetinius tyrimus – taip žinosite savo sveikatos būklę ir tai, kokių atsargumo priemonių reikėtų imtis bėgiojant. Be to, nusprendę bėgioti, nenorėkite iškart įveikti 10 kilometrų: nepamirškite, prieš treniruotę itin svarbus apšilimas, o atstumai turėtų būti didinami labai palaipsniui.
Investuokite į batus bei aprangą
Trečia, investuokite į kokybiškus batus bei aprangą. Netinkami bėgimo bateliai gali būti ne tik kad nepatogūs, bet ir kenkti jūsų sąnariams bei stuburui, todėl rinkitės žinomų prekinių ženklų specialiai bėgimui skirtus gaminius. Puikius bėgimo batelius jau daugelį metų gamina Adidas, Puma, Nike, Reebok ir kt. gamintojai.
Renkantis batus svarbu atkreipti dėmesį, kad jie priglustų prie jūsų kojos, tačiau jos nespaustų. Taip pat būtina atsižvelgti į tai, kur dažniausiai ketinate bėgioti: ant asfalto, miško takeliais, o gal žvyruotais keliais? Nuo to priklausys bėgimo batų tipas.
Norint pradėti bėgioti reikės ir bėgimo aprangos, kurią sudaro šortai, šaltuoju metu prigludusios bėgimo tamprės arba bėgimo kelnės bei viršutinei kūno daliai skirta apranga. Renkantis visa tai svarbiausia, kad drabužių medžiaga būtų lengva, pralaidi ir nesudėtingai prižiūrima. Kadangi rūbai skalbiami po kiekvienos treniruotės, medžiaga turi būti itin patvari ir kokybiška, o modelis skirtas specialiai bėgimui. Bėgimo ekspertai įspėja: niekada bėgimui nesirinkite medvilninių audinių: ši medžiaga tinkamai nereguliuoja kūno temperatūros, be to, sušlapusi sukietėja ir kelia diskomfortą.
Taigi nesvarbu, kiek jums metų, sportavote anksčiau ar ne, pradėti bėgioti – visuomet verta. Taip sustiprėsite fiziškai, būsite sveikesni, atsparesni ligoms ir kartu sumažinsite patiriamą stresą, lavinsite savo ištvermę, ambicingumą ir kitas asmenines savybes, kurios yra reikalingos ir kasdieninėje veikloje. Nieko nelaukite, įsigykite bėgimo batelius, aprangą ir pirmyn!