Šiaurės šalių literatūros savaitė – jau trečią dešimtmetį vykdomas kultūros projektas, kurio tikslas yra puoselėti garsinio skaitymo ir šiaurietišką pasakojimo tradiciją, propaguoti Šiaurės šalių literatūrą ir prisidėti prie skaitymo skatinimo.
Šiemet Kauno rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje tradiciškai įvyko dveji skaitymai: suaugusiesiems „Sutemų valanda“ ir vaikams „Auštant“. Jaukioje bibliotekos Parodų salėje susirinkę suaugusieji klausėsi Garliavos kultūros centro mėgėjų teatro „Be pavadinimo“ viešnių skaitomų Šiaurės šalių rašytojų kūrinių ištraukų, vaišinosi arbata, skanėstais; dalijosi gera nuotaika bei literatūriniais įkvėpimais.
Bibliotekos vaikų centre Adomo Mitkaus pagrindinės mokyklos pirmokai (mokytoja I. Špokevičienė) vaidmenimis skaitė Astridos Lindgren kūrinį „Mažylis ir Karlsonas, kuris gyvena ant stogo“. Atspėję, koks personažas aprašomas, jie turėjo nupiešti veikėją. Išsiskyrėme supratę, kad Karlsonas kiek panašus į Kalėdų Senelį – gyvena Šiaurėje, myli vaikus ir taip pat paslaptingai įsibrauna į namus.
Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos padaliniai Šiaurės šalių savaitei skirtus skaitymus susiejo su labai įvairiapusėmis kūrybinėmis edukacijomis, teksto suvokimo užduotimis, literatūros istorijos viktorinomis bei sensorinėmis patirtimis. Kadangi šiemet savaitės tema – Kalėdos Šiaurėje, kalėdinį motyvą plėtojo dauguma filialų kūrybinių dirbtuvių. Piliuonos, Batniavos ir kitose bibliotekose Šiaurės šalių literatūros skaitymus vaikams papildė kalėdinių žaisliukų bei dekoro dirbtuvėlės. Kitur vaikai piešdami improvizavo Šiaurės šalių literatūros temomis arba kūrė konkrečius Šiaurės šalių literatūros pasauliui priklausančius personažus. Karmėlavos bibliotekoje edukacijos dalyviai gamino išdaigų žmogeliukus, kuriuos, padaręs blogą darbą, mėgo drožinėti Astridos Lindgren herojus Emilis („Emilis iš Lionebergos“).
Kiti bibliotekos filialai rinkosi ne kūrybinę, o edukacinę skaitymo skatinimo metodiką, pavyzdžiui, Ringaudų bibliotekininkės parengė vaikams vaizdo siužetą apie Astrigos Lindgren gyvenimą ir kūrybą, pabrėžė įdomiausius faktus, papasakojo apie kūrybines aplinkybes, kaip gimė vienas ar kitas rašytojos kūrinys. „Kai šitaip suasmenini santykį su rašytoju, vaikai ima visai kitu žvilgsniu žvelgti į literatūrą, „užsikabina“, nes rašytojas pasirodo artimas, jo išgyvenimai – pažįstami, literatūros kūriniai – lengviau suprantami“, – pasakojo Ringaudų bibliotekininkė Vilija.
Taip pat Kauno rajono bibliotekininkės parengė literatūrinių viktorinų moksleiviams „Kahoot“ platformoje Šiaurės šalių literatūros tema. Dalis bibliotekos padalinių vedė ne vieną Šiaurės šalių literatūros skaitymo seansą, o visą jų ciklą – 3 ar 4. Visos išvardytos veiklos, be abejo, yra orientuotos į bene svarbiausią bibliotekos tikslą – skaitymo skatinimą. Kūrybinės, edukacinės, sensorinės metodikos vilioja moksleivius į užburiantį literatūros pasaulį.
Itin didelis į Šiaurės šalių literatūros savaitės veiklas įtrauktų Kauno rajono gyventojų (daugiausia moksleivių, bet ne tik jų!) skaičius rodo, jog skaitymo reikšmė nemenksta ir skaitanti visuomenė išlieka stipri bei žingeidi. Tuo labai džiaugiamės.
Jeigu nespėjote praeitą savaitę sudalyvauti Šiaurės šalių literatūros savaitės veiklose bibliotekoje, primename, jog bibliotekos interneto svetainėje skelbiame bibliotekininkės Virginijos Tamašauskienės parengtą virtualią rekomenduojamų Šiaurės šalių rašytojų knygų parodą „Bibliotekininkas rekomenduoja Šiaurės šalių autorių knygas“: https://www.krsvbiblioteka.lt/virtualios-parodos/siaures-saliu-literaturos-savaite/
Kviečiame pasinaudoti šiomis rekomendacijomis, nes be galo saviti ir įdomūs Šiaurės šalių rašytojų kūriniai laukia Jūsų Kauno rajono bibliotekose. O nuotraukų galerijoje – gražiausios Šiaurės literatūros šventės akimirkos Kauno rajone.
KRSVB informacija