Kauno technologijos universiteto Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakultetas (KTU SHMMF) bei Užsienio kalbų centras (UKC), bendradarbiaudamas su Europos Komisija, kaip ir kasmet kviečia Kauno gimnazistus ir studentus paminėti Europos kalbų dieną. Šiais metais laukia turiningas renginys: tradicija tapusi kalboms skirta konferencija bei kalbų protmūšis.
Rugsėjo 26-oji – Europos kalbų diena skirta paskatinti daugiakalbystę bei išlaikyti ir puoselėti kalbinę įvairovę. Šiemet prie šiai dienai skirtų renginių organizavimo KTU prisidedanti UKC vadovė Saulė Petronienė pažymi, kad ypatingai dienai paminėti KTU SHMMF ir UKC bendradarbiauja su Europos Komisija, ambasadomis, kalbų žinovais ir ekspertais. „Viena iš UKC misijų – skatinti daugiakalbystę, akcentuoti tarpkultūrinės komunikacijos svarbą, kalbinį ir kultūrinį išprusimą“, – bendradarbiavimo svarbumą pabrėžia S. Petronienė.
UKC vadovės S. Petronienės įsitikinusi, kalba – vienas iš galingiausių įrankių, kuris, deja, dažnai lieka neįvertas: „Suvokus kalbos galią ir įvaldžius subtilybes, atsiveria daug platesnės ir didesnės galimybės tiek darbe, tiek socialinėje aplinkoje ir, žinoma, asmeninėse veiklose. Kultūrinis pažinimas žmogų ne tik lavina, bet ir daro jį atviresnį, tolerantiškesnį, supratingesnį, kas šiuolaikiniame pasaulyje be galo svarbu“.
Patirtimi ir įžvalgomis dalinsis charizmatiški pranešėjai
Kiekvienais metais vykstančiame KTU Europos kalbų dienos minėjime įdomių diskusijų ir pranešimų netrūksta: „Labai tikimės, kaip ir kasmet, didelio moksleivių susidomėjimo renginiu, esame pakvietę įdomių pašnekovių, kurie kalba ne viena kalba, atstovauja ne vienai kultūrai, yra įdomūs savo patirtimis“, – keletą renginio detalių atskleidžia ir įsitraukti moksleivius bei studentus skatina UKC vadovė.
Vienas iš pranešėjų – Anžė universiteto (Prancūzija) dėstytojas Michaelas O`Conoras konferencijoje pristatys savo istoriją apie kalbų mokymąsi. Dabar M. O`Conoras geba susikalbėti net keturiomis kalbomis – laisvai kalba prancūziškai ir angliškai bei yra pramokęs lietuvių ir vokiečių kalbų.
Pasakodamas apie lietuvių kalbą, dėstytojas teigia, kad jautė pareigą ją išmokti: „Atvykęs į Lietuvą nemokėdamas kalbos jaučiausi tarsi anglų kalbos imperialistas. Nė nenutuokiau, kaip bus sunku, bet buvo verta“.
Apie iššūkius ir klišes besimokant kalbų pranešimą skaitysiantis M. O`Conoras atskleidžia vieną vyraujantį požiūrį apie prancūzakalbius: „Netiesa, kad prancūzai jus atstums arba iš jūsų juoksis, jei prancūziškai kalbėsite netobulai. Prancūzai žino, kad jų kalbą išmokti sunku, ir paprastai žavisi užsieniečiais, besistengiančiais ja kalbėti“.
Vis dėlto, M. O`Conoras pabrėžia, kad padarius rimtą klaidą, pavyzdžiui, pavartojus ne tą veiksmažodžio laiką ar klaidingą artikelį, prancūzai gali sukritikuoti.
„Nors kritika gali būti nemaloni, klaidos mokantis užsienio kalbas – natūralios. Prancūzai jus taiso todėl, kad jiems patinkate ir nori, kad jums pasisektų“, – drąsiai ir su pasitikėjimu mokytis kalbų skatina kviestinis lektorius M. O`Conoras.
Europos kalbų įvairovė
Apskaičiuota, kad šiuo metu Europoje vartojama maždaug 400 kalbų, įskaitant regionines kalbų atmainas, imigrantų bendruomenių ir gestų kalbas.
Daugiakalbystė ir jos puoselėjimas yra vienas iš pagrindinių Europos Sąjungos (ES) principų, todėl šiai temai Europos kalbų dieną skiriamas ypatingas dėmesys. Tokia politika siekiama užtikrinti bendravimą su ES piliečiais jų gimtosiomis kalbomis ir apsaugoti kalbų įvairovę.
„Daugiakalbystės principas įtvirtintas ES pagrindinių teisių chartijoje: ES piliečiai turi teisę į ES institucijas kreiptis bet kuria iš 24 oficialiųjų kalbų ir jos jums turi atsakyti ta pačia kalba“, – teigiama oficialioje ES interneto svetainėje. Lietuvių kalba nuo 2004 m. taip pat pripažinta viena iš 24 oficialiųjų ES kalbų. Tai svarbi teisė, užtikrinanti įvairaus pobūdžio komunikaciją ES institucijose lietuvių kalba.
Europos kalbų dienos renginiai vyks rugsėjo 27 d. 11.00 val. KTU studentų miestelio bibliotekoje (Studentų g. 48). Daugiau informacijos: https://shmmf.ktu.edu/events/europos-kalbu-dienos-renginiai-ktu/.