Kremlius tęsia karinę agresiją prieš Ukrainą ir bando demonstruoti jėgą. Gegužės 9 d. Maskvoje vyksiančiu kariniu paradu Kremlius bandys pademonstruoti savo įtaką Vidurinės Azijos šalims. Apie tai praneša Amerikos karo studijų institutas (ISW).
Analitikai pažymi, kad, be Armėnijos ir Baltarusijos vadovų, šiandien Rusijos sostinėje vyksiančiose iškilmėse turėtų dalyvauti Kazachstano prezidentas Kasimas-Jomartas Tokajevas, Kirgizijos prezidentas Sadyras Džaparovas, Uzbekistano prezidentas Šavkatas Mirzijojevas ir Tadžikistano prezidentas Emomalis Rahmonas. Turkmėnijos prezidentas Serdaras Berdymuchamedovas taip pat buvo pakviestas, tačiau savo dalyvavimo nepatvirtino.
ISW pažymi, kad Tokajevo, Mirzijojevo ir Rachmono vizitai buvo patvirtinti paskutinę minutę – gegužės 8 d. Ir žinoma, kad Rahmonas iš pradžių net paskelbė ketinąs švęsti gegužės 9 d. savo sostinėje, bet galiausiai atsidūrė Maskvoje.
“Pavėluotas Vidurinės Azijos lyderių paskelbimas apie dalyvavimą tikriausiai rodo jų nenorą parodyti tiesioginę ir viešą paramą karui, nepaisant Kremliaus bandymų parodyti jėgą”, – teigia analitikai.
Pažymėtina, kad 2022 m. gegužės 9 d. Maskvoje nebuvo nė vieno užsienio lyderio.
Gegužės 9-osios paradai Rusijoje – kas žinoma
Balandžio mėnesį ir gegužės pradžioje per Rusiją nusirito tradicinio Gegužės 9-osios karinio parado atšaukimo banga. Paradą buvo priversti atšaukti ne tik su Ukraina besiribojantys regionai, bet ir kai kurie atokesni, pavyzdžiui, Pskovas.
Pačioje Maskvoje buvo nuspręsta neatšaukti parado, nepaisant visų nuogąstavimų, kurie tik dar labiau sustiprėjo po neseniai įvykusios dronų atakos prieš Kremlių. Kartu buvo padaryta nemažai tradicinio šventės scenarijaus pakeitimų, siekiant nuslėpti karo su Ukraina nuostolių mastą.
***
Ivano Boguno vardu pavadintos 1-osios specialiosios paskirties brigados karininkas Tarasas Berezovecas mano, kad dronų ataka prieš Kremlių gali būti Rusijos specialiųjų tarnybų darbas (precedentų esama, prieš Antrąjį Čečėnijos karą Rusijos specialiosios tarnybos, siekdamos sukurti naujos agresijos fazės dingstį galimai pačios sprogdino gyvenamuosius namus Maskvoje, Buinakske ir Volgodonske, mėgino Riazanėje, – red. past.). Tačiau kad ir koks būtų šio “smūgio” organizatorių tikslas, Rusijai jis gali turėti lemtingų pasekmių.
Kalbėdamas 24-ajame televizijos kanalą jis pabrėžė, kad jei iš už atakos prieš Kremlių vis dėlto kyšo Rusijos specialiųjų tarnybų ausys, jos padarė lemtingą klaidą. Galiausiai tai gali labai brangiai kainuoti Rusijai.
“Jei jie tai padarė patys, jie padarė didžiulę klaidą. Įvyko Kremliaus desakralizacijos aktas. Rusams ir Rusijos “mažosioms tautoms”, svajojančioms ištrūkti iš Rusijos jungo, parodė labai pavojingą pavyzdį. Juk dabar niekas ir niekur nėra neliečiamas”, – sakė jis.
***
Gegužės 9 d., antradienio rytą 04.00 val. dėl raketų grėsmės Ukrainoje buvo paskelbtas didelio masto oro pavojus. Tai matyti interneto svetainėje alerts.in.ua pateiktame žemėlapyje.
06:08. Visoje Ukrainoje, išskyrus Luhansko sritį ir Krymą, atšauktas oro pavojaus signalas.
***
Praėjusios nakties Kijevo puolimui Rusijos agresoriai panaudojo apie 15 X-101 tipo raketų. Nė vienai iš jų nepavyko pataikyti į numatytą taikinį, pranešė Kijevo miesto karinė administracija.
Pažymima, kad šios nakties oro ataka prieš Kijevą yra penktoji nuo gegužės pradžios ir pati galingiausia iš visų.
“Dabartinė naktinė ataka buvo įvykdyta naudojant keturis strateginius bombonešius Tu-95MS iš Kaspijos jūros rajono. Primenu, kad praėjusią dieną “rašistai” sąmoningai panaudojo rekordinį skaičių “Šahedų” (dronų, – red. past.), kad kuo labiau identifikuotų ir susilpnintų Kijevo priešlėktuvinę gynybą. Tačiau, kaip ir fronte, agresoriaus planai žlugo”, – sakė Ukrainos valstybinio aviacijos komiteto vadovas Serhijus Popko.
unian.ua, kaunieciams.lt