Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) antradienį pareiškė, kad „epideminiai“ antsvorio ir nutukimo rodikliai yra susiję su daugiau kaip 1,2 mln. kasmet Europoje fiksuojamų mirčių, ir paragino skubiai peržiūrėti politiką, kad ši pavojinga tendencija pasikeistų.
Per penkis pastaruosius dešimtmečius nutukimo rodikliai regione išaugo 138 proc. ir yra susiję su daugeliu vėžinių ir širdies bei kraujagyslių ligų, nurodė PSO naujoje ataskaitoje.
Pasak PSO, Europoje yra nutukę beveik ketvirtadalis suaugusiųjų – daugiau nei bet kuriame kitame regione, išskyrus Amerikos regioną.
„Antsvorio ir nutukimo rodikliai visame regione pasiekė epidemijos mastą ir vis dar didėja“, – pažymėjo PSO Europos regiono biuras.
„Per didelis kūno masės indeksas yra pagrindinis neužkrečiamųjų ligų, įskaitant vėžį ir širdies bei kraujagyslių ligas, rizikos veiksnys“, – pranešime cituojamas PSO Europos regiono direktorius Hansas Kluge (Hansas Kliūgė).
Pasak PSO, nutukimas sukelia mažiausiai 13 skirtingų vėžio rūšių ir, tikėtina, lemia mažiausiai 200 tūkst. naujų vėžio atvejų per metus.
„Ateinančiais metais šis skaičius toliau augs“, – rašoma ataskaitoje.
Apskaičiuota, kad dėl per didelio svorio ir nutukimo kasmet miršta per 1,2 mln. žmonių, o tai sudaro daugiau kaip 13 proc. visų mirčių regione, priduriama ataskaitoje.
Pandeminiai kilogramai
Naujausi prieinami išsamūs 2016 metų duomenys rodo, kad Europoje 59 proc. suaugusiųjų ir beveik kas trečias vaikas – 29 proc. berniukų ir 27 proc. mergaičių – turi antsvorio.
Ataskaitos autoriai taip pat pabrėžė, kad nutukimo priežastys „yra gerokai sudėtingesnės nei vien nesveikos mitybos ir fizinio neaktyvumo derinys“.
1975 metais antsvorio turėjo 40 proc. Europos suaugusiųjų.
Nuo to laiko nutukusių suaugusiųjų dalis išaugo 138 procentais, o 2006–2016 metais – 21 procentu.
Prie gyventojų juosmens apimties augimo prisidėjo ir COVID-19 pandemija, ypač dėl jos įvesti karantinai, skatinę „nesveiką mitybą ar sėslų gyvenimo būdą“, teigiama ataskaitoje.
Ji atskleidė ir daugiau su antsvoriu susijusių veiksnių, keliančių pavojų sveikatai.
„Nutukę žmonės dažniau patyrė sunkių COVID-19 ligos pasekmių, taip pat dažniau patekdavo į intensyviosios terapijos skyrių ar mirdavo“, – sakė H. Kluge.
Ataskaitos autoriai taip pat pabrėžė, kad nutukimo priežastys „yra gerokai sudėtingesnės nei vien nesveikos mitybos ir fizinio neaktyvumo derinys“.
Aplinkos veiksniai, būdingi „šiuolaikinėms labai skaitmenizuotoms Europos visuomenėms, taip pat yra nutukimą skatinantys“ veiksniai, sakoma pranešime. Tarp jų paminėta nesveiko maisto rinkodara ir internetiniai žaidimai, ypač paplitę tarp vaikų.
PSO paragino keisti sveikatos politiką, siekiant užkirsti kelią nutukimui ir skatinti sveiką gyvenimo būdą. Prie sveikos gyvensenos skatinimo galėtų prisidėti saldintų gėrimų apmokestinimas ir sveikų maisto produktų subsidijavimas, tuo pačiu ribojant nesveikų maisto produktų rinkodarą vaikams.
„Tikėtina, kad veiksmingiausias kovojant su nutukimo epidemija yra… politinis įsikišimas“, – teigiama ataskaitoje.
PSO Europos regione yra 53 valstybės, įskaitant keletą centrinės Azijos šalių.
Redaktorė Rūta Androšiūnaitė
BNS, Užsienio naujienų skyrius