2021 12 14
Pasiskiepyti ir nepamiršti reguliarios sveikatos patikros. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos primena, kad tokie paprasti dalykai gali padėti apsisaugoti nuo vienos plačiausiai paplitusių infekcinių ligų pasaulyje – plaučių tuberkuliozės.
Lietuvoje sergamumas tuberkulioze yra vienas didžiausių Europoje, tačiau pandemijos metu šios ligos atvejų registruojama mažiau. Jei kasmet Lietuvoje buvo nustatoma per tūkstantį susirgimų tuberkulioze, pernai užregistruota 511 šios infekcijos atvejų, o šiemet iki gruodžio 1 d. – per 400 atvejų.
Medikai nerimauja, kad statistika neatspindi realios situacijos, nes dėl pandemijos sukeltų suvaržymų gyventojai rečiau lankosi poliklinikose, atidėlioja sveikatos patikrinimus. Todėl iš tiesų sergamumas tuberkulioze gali būti gerokai išaugęs.
„Tuberkuliozė yra gydoma ir išgydoma liga. Ligoniai, besilaikantys gydytojo rekomendacijų, tuberkuliozę įveikia per šešis mėnesius, tad raginame neignoruoti profilaktinių pasitikrinimų – sustabdykime ligos plitimą, išvenkime komplikacijų.
Taip pat privalome keisti požiūrį, jog tai tik socialinių problemų turinčių asmenų liga“, – sako NVSC Vilniaus departamento specialistai.
Kokie simptomai „praneša“ apie ligą?
Jei žmogus jaučia bendrą silpnumą, greičiau pavargsta, skundžiasi sumažėjusiu apetitu ir svorio kritimu, jaučia nuotaikų kaitą. Taip pat – jei jo kūno temperatūra yra padidėjusi, žmogus gausiau prakaituoja, skundžiasi dažnai besikartojančiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis bei plaučių uždegimais.
Kaip tuberkuliozė plinta?
Tai infekcinė liga, pažeidžianti įvairius organus. Tinkamai negydant, gali išsivystyti aktyvi tuberkuliozės forma, kuria susirgus mirtingumas siekia apie 50 proc.
Tuberkuliozės sukėlėjai plinta per orą. Kai sergantis plaučių tuberkulioze žmogus kalba, čiaudi, kosėja, jis išskiria tuberkuliozės mikobakterijas, kurios ore gali išlikti net kelias valandas.
Kam kyla didžiausia rizika susirgti?
Rizikos grupei priskiriami žmonės:
• neskiepyti nuo tuberkuliozės;
• bendraujantys su sergančiais tuberkulioze;
• dažnai sergantys viršutinių kvėpavimo takų ligomis;
• sergantys lėtinėmis ligomis;
• gydomi kortikosteroidais asmenys;
• infekuoti žmogaus imunodeficito virusu arba esant kitoms imunodeficitinėms būklėms;
• vaikai iš socialinės rizikos šeimų;
• gyvenantys sutrikusio vystymosi kūdikių namuose, vaikų globos namuose, internatuose, pensionatuose;
• migrantai.
Kaip išvengti susirgimo tuberkulioze?
Pirmiausia būtina pasiskiepyti. Pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, Lietuvoje nuo tuberkuliozės skiepijami naujagimiai 2-3 dieną po gimimo. Taip pat ne mažiau svarbu profilaktiškai tikrintis sveikatą, atlikti tuberkulino testą – vaikams iki 7-erių metų amžiaus ir rizikos grupėms priklausantiems asmenims.
Be to, itin svarbu laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo higienos, pasirūpinti tinkamu patalpų vėdinimu, jų švara.
Visavertė mityba, grūdinimasis, buvimas gryname ore, darbo ir poilsio režimo užtikrinimas bei teigiama psichologinė aplinka – priemonės, stiprinančios imunitetą ir padedančios apsisaugoti nuo šios ligos.
NVSC informacija