2021 11 10
Trečiadienį Vyriausybė pritarė Ekonomikos ir inovacijų ministerijos parengtam planui, pagal kurį rengiamasi pertvarkyti arba centralizuoti valstybės valdomas įmones. Planuojama, kad po pertvarkos iš dabartinių 47 valstybės valdomų įmonių turėtų likti ne daugiau kaip 35. Taip pat keisis daugumos įmonių statusas.
Plane numatyta pertvarkyti valstybės valdomas įmones (VVĮ) į kitos teisinės formos juridinius asmenis – akcines bendroves, uždarąsias akcines bendroves, viešąsias įstaigas ir pan. Taip pat numatoma įvertinti kiekvienos VVĮ nuosavybės tikslingumą ir privatizuoti komercinę veiklą vykdančias bei su privataus kapitalo įmonėmis konkuruojančias valstybės valdomas įmones. Dalis mažesnių įmonių bus jungiamos arba likviduojamos.
„Valstybės įmonių pertvarka yra šios Vyriausybės prioritetinių darbų sąraše. Valstybės įmonės teisinė forma yra nepažangi valdysenos požiūriu, todėl tikimės, kad tokių įmonių pertvarkymas sudarys sąlygas pasiekti geriausių veiklos rezultatų, didins veiklos efektyvumą. Aiški ir skaidri valstybės valdomų įmonių veikla duos ne tik apčiuopiamos grąžos valstybei, bet ir užtikrins kokybiškesnį svarbių socialinių paslaugų teikimą, aukštesnę kuriamų produktų kokybę bei atneš daugiau naudos kiekvienam valstybės piliečiui“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.
Pertvarka palies ir svarbias funkcijas atliekančias įmones: VĮ Registrų centrą, VĮ „Regitra“, VĮ Valstybinių miškų urėdiją, VĮ Lietuvos oro uostus bei kitas. Numatoma, kad, įvykdžius numatytas pertvarkas, iki 2024 m. gruodžio pabaigos liks tik viena VĮ statusą turinti įmonė – Ignalinos atominė elektrinė.
Daugiausia pokyčių numatoma Žemės ūkio ministerijos valdomose įmonėse. Planuojama jungti arba privatizuoti 7 šio sektoriaus įmones. Dar kelių įmonių ateitis paaiškės kitų metų pradžioje.
Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) ekspertų vertinimu, pagal valstybės valdomų įmonių grąžą valstybei Lietuva dar gerokai atsilieka nuo EBPO vidurkio. Šios organizacijos ekspertai pastebi, kad tam tikrais atvejais Lietuvoje valstybės valdomos įmonės konkuruoja su privačiomis bendrovėmis, todėl tokių įmonių veiklos optimizavimas turėtų vykti pirmiausia jas pertvarkant, reorganizuojant, privatizuojant ar likviduojant.
Ministerijos plane siūlomos priemonės yra žingsnis ne vien optimizuojant valstybės valdomų įmonių portfelį, bet judant link tolimesnio jų valdymo centralizavimo keliose ministerijose, mažinant tokių įmonių ir jų valdytojų kiekį.
Šiuo metu Lietuvoje veikia 47 valstybės valdomos įmonės, iš kurių 16 turi valstybės įmonės teisinę formą, o likusios yra uždarosios akcinės bendrovės (UAB) ir akcinės bendrovės (AB). Taip pat veikia 31 dukterinė bendrovė ir 11 paskesnių eilių dukterinių bendrovių.
2021 m. pirmąjį pusmetį šalies VVĮ uždirbo 1,4 mlrd. eurų pajamų – tai 15,1 proc. daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu prieš metus. Bendras VVĮ grynasis pelnas sumažėjo 0,6 proc. arba 0,7 mln. eurų. Neigiamam pelno pokyčiui daugiausia įtakos turėjo energetikos sektoriaus įmonių grynojo pelno susitraukimas 32 procentais. Itin smarkiai nuo COVID-19 pandemijos ir toliau išlieka paveiktas susisiekimo sektorius.