Šiuo metu Vakarų pasaulio spaudos kolumnistai ir apžvalgininkai aptarinėja JAV užsienio politikos grando ir įtakingos figūros respublikonų pasaulyje Henrio Kisindžerio išsakytą nuomonę, kad Ukraina turi būti pasirengusi taikos derybose paaukoti Rusijai dalį savo teritorijos. Jis įspėjo apie galimą didesnės eskalacijos pavojų, jei per artimiausius 2 mėnesius neprasidės taikos derybos. Pasak Kisindžerio, Putino pažeminimas gali iššaukti dar didesnes problemas.
“Derybos turi prasidėti per artimiausius du mėnesius, kol tai nesukėlė sukrėtimų ir įtampos, kurią bus nelengva įveikti. Idealiu atveju skiriamoji linija turėtų būti grįžimas prie status quo ante”, – sakė Kisindžeris. “Karo tęsimas už šios ribos būtų ne dėl Ukrainos laisvės, o naujas karas prieš pačią Rusiją.”
“Status Ouo” šiame kontekste reikštų grįžimą prie vasario 24 dienos padėties, kai Rusija kontroliavo ir Krymą, ir okupuotas Rytų Ukrainos teritorijas. Žinoma, Ukrainos pusė kategoriškai atsisako tokios idėjos. Tačiau Ukrainos sėkmės kare perspektyvos tiesiogiai priklauso nuo viso pasaulio, o ypač JAV karinės paramos.
Kaip rašė “The Telegraph”, Davoso forumo metu Kisindžeris leido suprasti, kad geopolitiniame kontekste Rusija 400 metų buvo svarbi Europos dalis, lemiamais momentais padėjusi subalansuoti jėgų struktūrą. Jis teigė, kad Vakarai neturėtų rizikuoti stumti Rusijos į glaudesnę sąjungą su Kinija. “Tikiuosi, kad ukrainiečiai savo parodytą didvyriškumą priderins prie išminties”, – sakė jis. Be to dar ir pridūrė, kad Ukrainai derėtų būti neutralia buferine valstybe, o me visiškai integruota Europos dalimi.
Žinoma, tai nėra oficiali JAV vyriausybės pozicija. Toli gražu. Bet JAV diplomatijos viršūnėse 98-ių metų sulaukusiam H. Kisendžeriui vis dar atsiveria visos durys, jo įsiklauso dabartiniai politikai. Tad įdomu, kaip jo samprotavimai gali paveikti JAV respublikonų sparną. Juo labiau, kad globaliosios diplomatijos vertinimuose jau atsiranda skilimų dėl Ukrainos palaikymo formatų bei šios šalies ateities vizijų geopolitikoje. Dar prieš savaitę kauniečiams.lt rašė ir apie itin nuosaikią dalies Europos politikos lyderių poziciją šiuo klausimu. Taigi, valia Ukrainos paramai Vakarų pasaulyje nėra absoliuti. Skiriami milijardai, Žešove vienas po kito leidžiasi lėktuvai su ginkluote, tačiau ukrainiečiai turi suprasti, kad sumušti okupantams jie turi ribotą laiko rezervą, kol politinės palaikymo nuotaikos netaps nuosaikiai prėskos. Vertėtų čia atsižvelgti ir į rinkėjų aspektą – sočiame Vakarų pasaulyje augant infliacijai visuomenės pasipriešinimas karui taipogi gali didėti.