Rugsėjo 19 d. VDU mokslo ir studijų centre, Leonido Donskio bibliotekoje (V. Putvinskio g. 23) atidarytas Leonido Donskio kabinetas, kuriame pristatoma unikali jo asmeninių knygų kolekcija ir autoriaus kūrybinis palikimas. Ši mažoji akademinė studija, kuri įsikūrė profesoriaus vardo bibliotekoje, yra atvira švietimo bendruomenei, miestui ir jo svečiams. Profesorius tikėjo, kad būtina sugrąžinti lėtą geros literatūros skaitymą nuolat sugrįžtant prie didžiųjų tekstų; spektaklių ir filmų pakartotinį žiūrėjimą; muziejų lankymą ir lėtą bendravimą su draugais ir šeima. Kabineto idėja tęsia ir įprasmina šias jo mintis.
Kabineto atidarymui buvo ruoštasi beveik dvejus metus – net 90 dėžių knygų čia atkeliavo iš Leonido ir Jolantos Donskių namų. „Tiems, kurie vertina knygą, ši erdvė yra tarsi užburtas pasaulis: keliaujant per lentynas čia gali rasti ne tik įvairių „Don Kichoto“, „Guliverio kelionių“ ar V. Šekspyro kūrinių leidimų, bet ir persų poezijos, žydiškojo humoro, Stendalio darbų ar Italijos meistrų freskų, kuriomis Leonidas paskutiniu metu ypač domėjosi, albumų“, – pasakoja Jolanta Donskienė.
L. Donskis dažnai dovanojo knygas bibliotekoms, dalindavosi jomis su studentais, iš kurių ne vienam jis savo autoritetu formavo literatūrinį skonį, vedė prie gilesnio humanizmo, vaizduotės, idėjų istorijos ir moralės klausimų apmąstymo tam, kad į dabartį jie galėtų pažvelgti iš laiko perspektyvos. Todėl J. Donskienė įsitikinusi, jog ši kolekcija turi būti prieinama kuo platesniam ratui žmonių, ypač studentams. „Nenutrūkstamai dalijamės Leonido tekstais, neprarandančiais aktualumo, tampančiais gal net dar svarbesniais, išryškinančiais šiandienos politinių ir kultūrinių realijų grimasas. Bet norisi skaityti ir tuos tekstus, kurie Jį augino ir vedė, kad patys taptume brandesni, gilesni ir pasirengę įvairioms diskusijoms „Be pykčio“, – apie šios erdvės poreikį kalba VDU tarptautinių ryšių prorektorė prof. Ineta Dabašinskienė.
Leonido Donskio kabinetas nėra mums įprasta bibliotekos teritorija – joje lankytojai neras pagal bibliografinę rodyklę išdėstytų knygų. Čia asmeninės kolekcijos leidiniai išsirikiuoja pagal tematikas: „Grožinė literatūra“, „Politinė teorija“, „Meilė ir draugystė. Blogio problematika“, „Intelektualų vaidmuo visuomenėje“, „Miestas. Vietos kultūra“, „Kultūrinė eseistika, laiškai ir pokalbiai“, „Renesansas: kūriniai ir studijos“, „Žydiškoji kultūra ir žydų istorija“, „Antika“, „XX a. šiuolaikinė filosofija“, „Kultūros teorija ir idėjų istorija“, „Sociologijos klasika ir antropologija“, „Nacionalizmas. Fašizmas“, „Rusijos ir posovietinės erdvės studijos“, „Karas ir neapykantos studijos“ bei žinoma, „Šekspyras ir šekspyrologija“, meno albumai ir daugelis kitų.
Atskirai išskirtos ir Leonido Donskio mylimos knygos. Literatūros ir kokybiškos literatūrinės žiniasklaidos gerbėjai kabinete ras didelę „The New York Review of Books“ laikraščių, kuriuos L. Donskis ypač vertino, kolekciją. Nemaža dalis čia esančių leidinių yra sukaupti per paskutiniuosius šešerius gyvenimo metus, kuomet filosofas rinko medžiagą bei rengėsi naujų knygų rašymui. Tai unikali galimybė vienoje vietoje rasti ir visas prof. L. Donskio parašytas knygas lietuvių ir anglų kalbomis bei jų vertimus į beveik 20 pasaulio kalbų: nuo korėjiečių iki olandų. Šalia knygų, meno albumų, svarbiausių šalies bei tarptautinių apdovanojimų lankytojai galės susipažinti ir su Leonido Donskio Vilniaus universitete (1990 m.) ir Helsinkio universitete (1999 m.) apgintų disertacijų originalais.
Norėtųsi, kad šis kabinetas taptų lėto buvimo erdve ieškantiems ir siekiantiems gilesnio žinojimo, pažinties su didžiaisiais tekstais, kai prarandama laiko nuovoka – tarsi priekaištas visuotinės infliacijos ir skubėjimo epochai.
Vytauto Didžiojo universiteto informacija.