Jei Rusijai bus leista laimėti, Trumpas atrodys silpnas ir susidurs su kaltinimais, kad padarė per mažai, idant sustabdytų Putiną. Taip dabar sakoma, baksnojant į praėjusios administracijos gėdingą bėgimą iš Afganistano.
Tomas Čyvas
Prezidentui Donaldui Trumpui JAV dalyvavimas kare Ukrainoje gali neva tapti tuo pačiu, kuo karas Afganistane buvo jo pirmtakui Joe Bidenui. Taip rašo net „Bloomberg“.
Toks palyginimas gali atrodyti ir logiškas, ir dirbtinis, nes JAV nesiuntė kariuomenės į Ukrainą – tik teikia pagalbą. Be to, kitados JAV sugebėjo priversti Sovietus pasitraukti iš to paties Afganistano be tiesioginės karinės intervencijos.
„Tačiau prezidentui Donaldui Trumpui yra panašumų: konflikto sprendimas nėra lengva užduotis, ir kuo ilgiau jis užsitęsia, tuo didesnė rizika, kad jis atsidurs atsakomybės, o galbūt ir kaltės spąstuose“, – teigiama „Bloomberg“ straipsnyje.
Gilesnis įsitraukimas į konfliktą gali sukelti „Padarykime Ameriką pirmiausia“ judėjimo šalininkų pyktį, rašo portalas „Bloomberg“.
„Tačiau jei leisime Rusijai stabiliai stiprėti, neteikdami papildomos pagalbos, Trumpas gali atrodyti silpnas ir susidurti su kaltinimais, kad padarė per mažai, kad sustabdytų Putiną“, – rašoma straipsnyje.
Vis dėlto D. Trumpas atkakliai siekia atsiriboti nuo šio konflikto. Dabartinis JAV vadovas ne kartą pabrėžė, kad jo valdymo metu karas niekada nebūtų prasidėjęs, todėl, esą, jis nėra atsakingas už jo baigtį.
Dviejų karų – Afganistano ir Ukrainos – palyginimas jau ne kartą buvo minėtas ekspertų ir analitikų komentaruose.
Šių metų vasarį Tarptautinių santykių tarybos pirmininkas Maiklas Froumanas taip pat pasisakė griežtai, pareikšdamas, kad skubotas sandoris taps „rimta klaida“, pakenksiančia Trumpo siekiui atrodyti taikos kūrėju.
„Jei manėte, kad talibai, važiuojantys amerikietiškais „Hummer“ po Kabulą, atrodo ne itin gerai, įsivaizduokite rusus, važiuojančius „Abrams“ tankų kolona po Charkivą“, – rašė M. Froumanas.
D. Trumpo problema, anot apžvalgininko, yra ta, kad kai kurie jo karščiausi rėmėjai teigia visiškai priešingai – gilesnis JAV įsikišimas baigsis Trumpui katastrofa.
„Jei prezidentas Trumpas parduos jiems puolamąją ginkluotę, galinčią smogti giliai į Rusijos teritoriją, nematau, kaip išvengti, kad tai nevirstų Trumpo karu“, – pareiškė Trumpo bendražygis Steve‘as Bannonas.
Tuo tarpu buvęs D. Trumpo patarėjas Džonas Boltonas pabrėžė, kad JAV prezidentas, atrodo, labiau suinteresuotas ne parama Ukrainai kovoje su Rusijos agresija, o atsiribojimu nuo Ukrainos – tiek diplomatiniu, tiek kariniu požiūriu.
Jis taip pat pažymėjo, kad Trumpo „ultimatumas“ Maskvai – liautis bombardavus per 50 dienų – „suprantamas kaip leidimas tęsti nepertraukiamus išpuolius prieš Ukrainą bent jau iki 49-osios dienos“.
Sunku su tuo ginčytis, nes ši sąlyga išties labiau panaši į leidimą 50 dienų negailestingai žudyti ir užgrobti kiek pavyks. Tai primena Michailo Gorbačiovo – paskutinio Sovietų Sąjungos vadovo – signalą savo generolams 1985-aisiais. O jis buvo paprastas: „Žiauriai žudom – arba laimime, arba išeiname.“
Tad palyginimas su Afganistano karu yra lyg ir vietoje, bet galima matyti ir alternatyvių analogijų.
Dabar Ukrainos laukia 50 lemtingų dienų. Belieka tikėtis, kad Europa, kaip leidžia tikėtis 18-asis sankcijų Rusijai paketas, pagaliau susiims.