Šiandien minima Europos sveikos mitybos diena, todėl šia proga išsklaidysime keturis dažnai pasitaikančius mitus apie sveiką mitybą. Mokslininkų tyrimais paremti atsakymai padės nuspręsti, ką sveiko ir skanaus pasirinkti savaitgalio pietums ar vakarienei.
Norint apsisaugoti nuo osteoporozės būtina gauti daug kalcio. Mitas!
Vyrauja nuomonė, kad kalcis yra pagrindinis osteoporozės priešas, todėl dažnai, ypač moterims, rekomenduojama jo pakankamai gauti su maistu arba vartoti maisto papildus. Tačiau kolkas kalcio vaidmuo kaulų stiprumui nėra įrodytas. Amerikiečiai statistiškai yra daugiausiai kalcio suvartojanti tauta, tačiau ten sergančiųjų osteoporoze procentinis skaičius yra vienas didžiausių.
Kitas tyrimas atliktas su vaikais parodė, kad kalcio papildų vartojimas jauname amžiuje beveik neturėjo efekto vaikų kaulų tankiui.
Riebalų vartojimas sukelia nutukimą ir blogina kraujagyslių būklę. Mitas!
Riebalai yra pats kaloringiausias mitybos makroelementas. Todėl dažnai galime išvysti rekomendacijas, skatinančias sumažinti vartojamų riebalų kiekį, taip siekiant išsaugoti sveikatą. Tačiau, kai kurie daug riebalų turintys produktai gali būti labai naudingi. Jie didina sotumo jausmą ir taip natūraliai mažina suvalgomo maisto kiekį. Taip pat yra mokslinių tyrimų, įrodančių, kad dietos, kuriose nėra drastiškai apribojamas riebalų kiekis, padeda numesti daugiau svorio.
Būtina pažymėti, kad sotieji riebalai turi būti keičiami nesočiaisiais, nes pastarieji neturi neigiamos įtakos kraujagyslėms. Pasak mokslininkų, ypatingai pavojingi yra perdirbti produktai. Jie turi didelius sočiųjų riebalų kiekius, kurie ženkliai padidina tikimybę susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis.
Skaidulinės medžiagos yra naudingos organizmui. Mitas!
Skaidulos yra nevirškinama maisto dalis, tačiau labai reikalingos sveikai organizmo būklei palaikyti. Sveikatos priežiūros specialistai rekomenduoja per parą moterims suvartoti 25 gramus, o vyrams – 38 gramus skaidulinių medžiagų.
Skaidulos yra neatskiriama daugelio produktų dalis (vaisių, daržovių, riešutų, sėklų). Jos padeda sumažinti tikimybę susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, diabetu, vidurių užkietėjimu, žarnyno ir krūtų vėžiu. Tačiau skaidulos maiste gali būti ne tik natūralios kilmės. Pasitaiko ir maisto produktų, kurie yra praturtinti funkcinėmis skaidulinėmis medžiagomis. Pavyzdžiui, polidekstroze, inulinu, modifikuotu krakmolu, chitozanu, nevirškinamais dekstrinais. Šios medžiagos išskirtos iš gamtinės žaliavos ir nuo jos izoliuotos arba net dirbtinai susintetintos laboratorijose. Šiuo metu tyrimų, įrodančių, kad dirbtinės skaidulos turi teigiamą poveikį, nėra. Žinoma atvejų, kai jos apsunkina maistinių medžiagų įsisavinimą ir sutrikdo žarnyno veiklą.
“Sutaupius” 3500 kcal numetamas vienas kilogramas svorio. Mitas!
Pacientai dažnai klausia dietologų, kiek kalorijų jie turi “sutaupyti”, kad numestų kilogramą svorio. Tačiau žmogaus kūnas nepaklūsta matematikos formulėms, nes pradėjus mesti svorį iš karto įsijungia kompensaciniai mechanizmai, kurie užtikrina, kad sumažėjus maisto kiekiui organizmas išgyventų badmetį. Realūs lieknėjančių žmonių stebėjimai parodė, kad dažniausiai svorio kritimas yra net 5 kartus lėtesnis, negu būtų paskaičiavus “sutaupytas” kalorijas. Tačiau yra ir gerų žinių – įrodyta, kad kasdien sumažinus suvartojamų kalorijų kiekį 100 kcal, per metus galima be jokių papildomų pastangų atsikratyti maždaug 5 kilogramų.
Sveikatai palankūs mitybos patarimai
Interneto platybėse egzistuoja šimtai įvairiausi dietų – ketoninė, viduržiemio jūros, paleolitinė, žemo glikeminio indekso ir panašiai, tačiau dietos daugeliu atveju veda į svorio priaugį. Kurį laiką save ribojęs žmogus po dietos linkęs atsigriebti, o organizme susiaktyvinę kompensaciniai mechanizmai intensyviai kaupia suvartojamas kalorijas. Tad geriausia dieta – jokios dietos.
Kuo daugiau perdirbto maisto pakeisite natūraliais produktais, tuo geriau. Kaskart rinkitės tokius produktus, kurie būtų kuo artimesni savo natūraliam būviui. Dešreles keiskite natūraliais kepsniais, virtų ar marinuotų daržovių mišraines šviežiomis salotomis, traškučius derėtų keisti į riešutus ar sėklas. Taip pat naudinga kuo daugiau gaminti namie. Ypač jei patiekalą darote ne iš pusgaminių, o iš natūralių produktų.
Gaji ir nuomonė, kad sveikas maistas yra brangesnis negu apdoroti produktai. Specialistai rekomenduoja atkreipti dėmesį ir į kainas – jei gaminio kilogramo kaina yra mažesnė negu žaliavos kilogramo kaina, susimąstykite, kokiais būdais ar priedais gautas toks efektas. Tokių produktų vartoti nereikėtų. Jie pabrėžia, kad neapdoroti produktai daugeliu atveju yra pigesni, nes jiems nereikalingas papildomas darbas, laikas, sąnaudos, todėl ir sveikesnis pasirinkimas nėra brangesnis.