„Lietuva yra labiau susijusio, ginčijamo, besikeičiančio, sudėtingo, kompleksinio pasaulio dalis. Todėl turime mąstyti globaliai, o veikti lokaliai“, – susitikime su Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų nariais sausio 20 d. kalbėjo ES ambasadorius Rusijos Federacijoje Vygaudas Ušackas. Tą pačią dieną vyko JAV prezidento Donaldo Trumpo inauguracija, tad daug dėmesio diskusijoje buvo skirta su tuo susijusiems galimiems geopolitiniams pokyčiams.
„Oksfordo žodynas 2016-ųjų metų žodžiu išrinko „post-truth“ („pusiau tiesa“). Efektyviai, glaustai perduodamas emocinę savo įkrovą ar emocinį įsitikinimą D. Trumpas nusveria faktais pagrįstą tiesą. Klausimas, kaip ta „pusiau tiesa“ transformuosis į realią politiką, į sprendimus, kurių pats vienas jis negali priimti net būdamas JAV prezidentu. Bus keletas filtrų – tai jo paties savikontrolė, Kongresas, jo artimiausi patarėjai, kabineto kariai, reitingų įtaka. Manau, bus įdomu stebėti, kaip D. Trumpas transformuosis iš šoumeno Trumpo į galingiausios pasaulio valstybės vadovą Trumpą“, – sakė V.Ušackas.
Lietuva, pasak V. Ušacko, dabar turi koncentruotis ne tik į ryšių su Kongresu, kuriame išlieka Lietuvos draugų, palaikymą ir kontaktų su D. Trumpo administracijos pareigūnais mezgimą:
„Norėdami, kad Amerika būtų aktyvi ir realiai užtikrintų mūsų saugumą, mes turime investuoti į biudžetą ir tesėti pažadą, kurį mes prisiėmėme prieš 12 metų stodami į NATO. Dėl to D. Trumpas teisingai kritikuoja europiečius“.
Paklaustas, kaip rinkimų rezultatus vertina Rusija, ES ambasadorius Rusijoje teigė, kad D. Trumpas Rusijoje pristatomas kaip žmogus, su kuriuo galima susitarti. Ambasadorius svarstė, kad Rusija greičiausiai sieks, kad Vakarai nesikištų į Rusijos vidaus politiką. Antras dalykas, pasak V. Ušacko, kurio nori rusai, – kad būtų patylomis pripažinta, jog Rusija turi savo nacionalinius interesus, įtakos zoną; trečia, reikia objektyviai pripažinti, kad Rusija yra rimtas, galingas veiksnys ir karinė bei politinė jėga Sirijoje kovojant su „Islamo valstybe“.
Kalbėdamas apie Lietuvos problemas, ambasadorius kaip vieną iš didžiausių grėsmių įvardijo ekonominę, politinę ir socialinę atskirtį, pabrėžė būtinybę glaudžiau bendradarbiauti su vietos lenkais ir Lenkija, palaikyti tvirtus saitus su išvykusiais lietuviais. „Susivieniję galime kurti pergalingą Lietuvą ir valstybės ateitį ant tvirtų vertybinių pamatų ir vadovaudamiesi Lietuvos nacionaliniais interesais“, – pabrėžė V. Ušackas.