Seimas po pateikimo pritarė Lietuvos Regionų frakcijos įstatymo pataisai dėl II-osios pakopos pensijų fondų – senjorai galėtų atsiimti visas santaupas be jokių apribojimų
Antradienį Seimas po pateikimo pritarė Lietuvos Regionų frakcijos pateiktoms įstatymo pataisoms. Jomis numatoma galimybė pensinio amžiaus sulaukusiems žmonės be jokių apribojimų ir papildomų apmokestinimų atsiimti savo senatvei sukauptas santaupas iš privačių antrosios pakopos pensijų fondų. Dabar įstatymas bus svarstomas komitetuose ir lauks dar vienas balsavimas Seime.
„Galime pasidžiaugti ir pasveikinti Lietuvos žmones, kad Seimas palaikė mūsų pateiktą įstatymo projektą ir po pateikimo jam pritarė. Tai – svarbi pergalė ir didelis žingsnis. Išspręsti II-osios pakopos pensijų fondų problemą ir leisti žmonėms atsiimti santaupas yra vienas svarbiausių pažadų rinkėjams beveik visų partijų Seimo rinkimų programose. Turime aiškų politinį sutarimą ir unikalią situaciją, kai galime nieko nelaukdami rinkiminius pažadus paversti realiais darbais jau dabar“, – po palankaus balsavimo kalbėjo Lietuvos regionų partijos pirmininkas Jonas Pinskus.
Pasak jo, Lietuvos gyventojus, senjorus ir kitas visuomenės grupes atstovaujančios visuomeninės organizacijos, reikalauja, jog pensijų kaupimo fonduose klausimas būtų išspręstas kaupiančiųjų naudai ir, kad tai būtų padaryta nedelsiant.
„Akivaizdu, jog didžiosios dalies visuomenės, politikų ir Prezidento dabartinė sistema netenkina. Pasiūlymus dėl būtinos skubios II-osios pakopos pensijų fondų problemos sprendimo teikė šalies Prezidentas Gitanas Nausėda, Lietuvos regionų partija, kiti opozicijos ir pozicijos politikai. Vyko balsavimai, bet valdančioji dauguma iki šiol visus juos atmesdavo, o štai dabar – artėjant rinkimams pagaliau pavyko sutelkti politinę daugumą reikalingą šiam svarbiam sprendimui Seime priimti“, – džiaugėsi J. Pinskus
Seimo Lietuvos regionų frakcijos narė Laima Vyskupaitytė-Mogenienė atkreipė dėmesį į tai, kad naivu buvo tikėtis, jog visuomet pelno siekiantis privatus verslas ims vykdyti valstybinę misiją ir stengsis pagerinti vyresnio amžiaus žmonių gyvenimą.
„Valstybei būtų buvę daug efektyviau, jeigu II-osios pakopos administravimas būtų patikėtas SODRAI. Tikiu, kad prie šios diskusijos dar grįšime, – akcentavo politikė. – O dabar nutiko taip, kad vyresni, mažiau raštingi žmonės į šią sistemą buvo įtraukti nesuvokdami jos esmės arba net jiems nežinant. Jie buvo kalbinami taip, kad mažai nusimanančiam žmogui atrodė, jog tai yra privaloma. Be to, liejosi pažadai, kaip tai bus pelninga ir kaip didės pensijos. Žmonės susidūrė su situacija, kai bendrovių pelnai smarkiai krito ir jų sukauptos lėšos išeinant į pensiją sumažėjo tūkstančiais.“
Kalbėdama apie lygiateisiškumą, ji priminė, kad pradžioje išeinantiems į pensiją fondai atiduodavo visą sukauptą sumą.
„Apie 2019 m. valdytojai sugalvojo, kad taip yra per daug gerai ir nusprendė, jog atiduos tik 5 tūkst. eurų iš paties žmogaus sukauptų pinigų. Labiausiai nukentėjo tie, kurie sukaupė daugiau nei 5 tūkst., nes dabar jiems neatiduoda net šios sumos. Fondų valdytojai išdalina visą sumą anuitetais ir žmogus gauna prie pensijos kokius 20 eurų, kas net ir skurdžiam žmogui yra niekis, – patikslino Seimo narė. – Dar noriu pabrėžti, kad per šitą kadenciją valdantieji daugybę kartų įžeidė ir skriaudė žmones. Šitas dalykas – vienas tų atvejų. Kai buvo pradėta kalbėti, kad čia pažeidžiamas konstitucinis turto neliečiamumo principas, kad negalima vos ne per jėgą suvaryti žmones į kažkokį fondą ir neleisti jiems disponuoti savo pinigais, pasigirdo balsų, teigiančių, jog reikia už žmogų spręsti, kokia problema – svarbi, kokia – ne. Gėdingiausia, kad buvo ne vienas toks pasisakymas ir parašymas, jog žmonės – kvaili, nežinos kaip tas lėšas panaudoti ir jas tiesiog pravalgys. Tokia nepagarba ir toks žmonių gluminimas, mažų mažiausiai, yra neetiškas Valdžios elgesys.“
Kalbėdama apie artėjančius rinkimus, ji priminė, jog didžioji dalis partijų savo programose žada spręsti II-osios pensijų pakopos problemą.
„Tik šioje kadencijoje mūsų mandatų dar niekas neatšaukė ir mes turime pakankamai laiko šį įstatymą priimti iki jos pabaigos. Matydami antradienį Seime vykusį palankų balsavimą ir daugumos palaikymą mūsų pateiktam įstatymo projektui galime tikėtis, kad Seimo komitetai sprendimo nevilkins ir lemiamas balsavimas įvyks dar iki rinkimų. Juolab kad už skubų problemos sprendimą pasisakė ir Prezidentas G. Nausėda“ , – pabrėžė viena iš pataisų autorių L. Vyskupaitytė – Mogenienė.