Prasidėjus „Kaunas 2022“ renginių ciklui mieste atsirado daug erdvių, kurios žinią miestiečiams transliuoja meno kalba, kurią kiekvienas interpretuojame savaip. Viena iš tokių vietų – instaliacija „Kosmos Car“.
Pasak jos kūrėjų, ši instaliacija yra savotiškos buities trikdys, kuris veikia trimis dimensijomis: mašinos pastatymo vieta, mašinos stiliumi bei veiksmu vykstančiu viduje. Meno kalba yra laisva ir įvairi. Tačiau vienas garbaus amžiaus kaunietis, su kuriuo mes bendravome po šios instaliacijos pristatymo, užsimena, kad transliuojama žinia gali žeisti tarpukario Kauno simbolio atminimą.
„Aš dažnai praeinu pro Karininkų ramovę. Atsimenu ją dar ankstyvaisiais pokario metais, atsimenu ir savo tėvų pasakojimus apie šią vietą tarpukariu. Kai čia rinkdavosi ryškiausi, tuomet dar jaunos mūsų kariuomenės veidai, kai čia vyko aktyvus visuomeninis gyvenimas. Man tėvas buvo pasakojęs, kaip ant įgulos karininkų ramovės laiptų, bendravo su brigados generolu Antanu Gustaičiu. O po karo, kai okupantai praktiškai išnaikino mūsų karininkus, išžudė juos ar išsiuntė į Sibiro lagerius, čia įsikūrė sovietų karininkai. Tad kai pamačiau prie Ramovės pastatytą rusišką „Moskvičių“ iį pirmųjų pokario metų, man suspaudė širdį. Man tai primena okupacijos epochą, pačią jos pradžią“ – sakė jau devintą dešimtį metų pradedantis kaunietis Gediminas.
Tuo tarpu instaliacijos kūrėjai teigia, kad tai yra lyg skatinimas keliauti laiku – saugiai ir atsargiai. Tai lyg mediatorius tarp realybės ir surealybės, tarp laikinumo ir stabilumo, tarp praeities ir ateities. Kai šią instaliaciją, darydami tiesioginę transliaciją socialiniuose tinkluose, aplankėme mes, pasityčiojimo iš tarpukario Kauno simbolio mes nepastebėjome – tai greičiau meninis paminklas sovietmečio okupacijos pavogtai kartai. Plačiau apie – trumpame vaizdo reportaže. Tačiau meną, juo labiau šiuolaikinį ir provokuojantį, kiekvienas matome savaip. Tad norime sužinoti ir jūsų vertinimą.