Rekordinis aukso brangimas perkopė 2 870 USD už unciją, kurį skatino centrinių bankų pirkimai, susirūpinimas dėl infliacijos ir deglobalizacijos baimė. D. Trumpo administracijos įvesti prekybos tarifai dar labiau didina saugaus turto paklausą.
Nesiliaujantis aukso brangimas pribloškė rinkas, sumušė kainų rekordus ir nuo metų pradžios pakilo beveik 10 % – tokio augimo tempo per tą patį laikotarpį nebuvo nuo 1980 m., todėl investuotojai kelia klausimą, ar šis spurtas žymi naujos aukso eros pradžią.
Centriniams bankams spartinant pirkimus, o geopolitinei įtampai skatinant saugaus turto paklausą, daugelis svarsto, ar tai nėra naujos aukso eros pradžia.
Trečiadienį ryte prekybos Europoje metu auksas pakilo virš 2 870 USD (2 780 EUR) už unciją, tęsdamas įspūdingą spurtą, nes didėjant ekonominiam neapibrėžtumui investuotojai, ypač centriniai bankai, plūdo į auksą. Nors auksui paprastai naudą teikia silpnesnis JAV doleris, mažėjantis iždo pajamingumas arba lūkesčiai dėl Federalinio rezervo palūkanų normų mažinimo, šį kartą ralį, atrodo, paskatino gilesnės struktūrinės jėgos.
Bendrovės „Crescat Capital“ makrostrategas Otavio Kosta (Otavio Costa) teigė, kad „pasaulis realiuoju laiku patiria istorijos pamoką apie aukso reikšmę“. Pasak O. Kosto, auksą į viršų stumia kelios makroekonominės jėgos, pabrėžiančios veiksnių, primenančių praeities ekonomikos krizes, derinį.
Vyriausybių skolos lygis pasiekė istorines aukštumas, primenančias XX a. ketvirtojo dešimtmečio skolos problemą, o infliacinis spaudimas didėja taip, kad primena XX a. septintojo dešimtmečio iššūkius. Tuo tarpu itin didelis turto vertinimas akcijų rinkose primena XX a. ketvirtojo ir dešimtojo dešimtmečių finansinius perteklius. Didėjant JAV fiskaliniam deficitui, o G7 šalių ekonomikoms pradėjus gamybos atgaivinimo ir deglobalizacijos laikotarpį, auksas vis dažniau laikomas apsidraudimo nuo finansinio nestabilumo priemone.
Pagrindinis veiksnys, lemiantis aukso kainų augimo tendenciją, yra beprecedentis centrinių bankų pirkimo tempas. Vien 2024 m. centriniai bankai trečius metus iš eilės įsigijo daugiau kaip 1 000 tonų aukso, o ketvirtąjį ketvirtį pirkimas smarkiai paspartėjo ir pasiekė 333 tonas, teigiama naujausioje Pasaulio aukso tarybos ataskaitoje.
„Per pastaruosius 10 metų pasaulinės aukso atsargos padvigubėjo, ir tikėtina, kad ši tendencija išliks, atsižvelgiant į susirūpinimą dėl JAV fiskalinio tvarumo ir geopolitikos“, – sakė ‚Topdown Charts‘ tyrimų vadovas Callumas Thomas.