Praėjusiais metais startavusi Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (toliau – Kauno apskr. VPK) socialinė-prevencinėakcija „NE(pasi)DUOK“ – nepasiduok iliuzijai ir neduok sukčiams, įgavo pagreitį ir nuo šiandien, balandžio 15 dienos, startuoja jau visoje Kauno apskrityje – Kauno, Kaišiadorių, Kėdainių bei Jonavos rajonuose. Pareigūnai ir toliau kvies gyventojus nepasiduoti sukčių kuriamos iliuzijoms bei būti itin budriais.
Patarimais dalinosi Kauno oro uoste
Balandžio 15 dieną socialinė-prevencinė akcija „Ne(pasi)DUOK“ startavo Kauno oro uoste, kur policijos pareigūnai apie sukčiavimą kalbėjo tiek su išvykstančiais, tiek su sugrįžtančiais mūsų gyventojais.Kauno rajono bendruomenės pareigūnai priminė dažniausiai pasitaikančius sukčiavimo būdus ir kvietė nepasitikėti skambučiais ar žinutėmis, kuriose artimaisiais apsimetantys sukčiai prašo pinigų, tariami bankų darbuotojai ragina pervesti lėšas į kitą sąskaitą ar nepažįstami asmenys prašo prisijungti prie išmaniųjų programėlių.
Anot pareigūnų, pastaraisiais metais sukčių metodai tampa vis sudėtingesni, o jų žinutės – įtikinamesnės. Todėl labai svarbu išlaikyti kritinį mąstymą, neprarasti budrumo ir prieš priimant bet kokį finansinį sprendimą – pasitarti su artimaisiais ar susisiekti su policija.
Policijos pareigūnai pastebi, kad nuo sukčių nukenčia ne tik vyresnio amžiaus žmonės. Pastaruoju metu vis dažniau į pinkles patenka ir jaunesni gyventojai – ypač tie, kurie aktyviai naudojasi internetine bankininkyste ar kitomis skaitmeninėmis paslaugomis. Todėl šiemet akcijos tikslas – pasiekti kuo įvairesnes gyventojų grupes, lankytis viešose erdvėse, įstaigose, bendruomenėse, renginiuose. „Sukčiai nesirenka nei vietos, nei laiko – jie taikosi į žmones, kurie tuo metu yra pažeidžiami, priimantys skubius ir gerai neapgalvotus sprendimus. Todėl mūsų tikslas – kalbėtis, įspėti, šviesti ir priminti: neatiduokite savo pinigų, duomenų ir saugumo sukčiams“, – sako Kauno apskr. VPK bendruomenės pareigūnai.
Statistika Kauno apskrityje gerėja
Jeigu 2024 metais per pirmuosius tris mėnesius Kauno apskrityje buvo užregistruoti 265 sukčiavimo atvejai, tai 2025 metais per tą patį laikotarpį užregistruoti 184 sukčiavimai. Kai iš viso Lietuvoje tuo pačiu laikotarpiu 2024 metais užregistruoti 1214 sukčiavimo atvejų, 2025 metais – 1224.
Anot Kauno apskr. VPK Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos viršininko Aleksej Gubenko, sukčiavimo būdai ir šiais metais išlieka gana panašūs.
Vieni brangiausių sukčiavimo būdų, kai iš gyventojų išviliojamos itin didelės pinigų sumos – telefoninis sukčiavimas, kuomet apsimetama bankų ar kitų tarptautinių kompanijų atstovais, pareigūnais ar net artimaisiais; investicinis sukčiavimas, kuomet žmonės susigundo lengvu ir greitu pelnu, pavyzdžiui, investuojant į kriptovaliutą; romantiniai sukčiavimai, kuomet sukčiai sukuria emocinį ryšį ir taip pergudrauja savo „taikinį“.
Vis tik, masiškiausi sukčiavimo būdai yra melagingos internetinės nuorodos, netikros banko svetainės ar el. parduotuvės bei avansiniai sukčiavimai, kuomet socialiniuose tinkluose įkeltuose skelbimuose siūlomos prekės ar renginių bilietais, dažniausiai pasižymintysnedidelėmis kainomis, tačiau po apmokėjimo, prekės taip ir nepasiekia gavėjo.
Anot A. Gubenko, sulaukus neįprasto skambučio, trumposios žinutės ar elektroninio laiško, patariama neskubėti patikėti skubiais pasiūlymais, o geriau, prieš priimant finansinius sprendimus, pasikonsultuoti su artimaisiais bei pranešti apie sukčiavimo atvejus policijai.
Štai 5 patarimai, kaip išvengti sukčiavimo ir apsisaugoti nuo sukčių:
Nesidalinkite asmenine informacija
Niekada nesidalinkite savo asmens kodu, banko kortelės duomenimis, slaptažodžiais ar kitais jautriais duomenimis telefonu, el. paštu ar socialiniuose tinkluose, nebent esate tikri dėl paslaugos ar organizacijos patikimumo. Oficialios įmonės niekada neprašo tokių duomenų netikėtomis aplinkybėmis.
Patikrinkite įmonių ir žmonių patikimumą
Jei gaunate pasiūlymą ar pranešimą iš nežinomos įmonės ar asmens, visada patikrinkite jų patikimumą. Tai galite padaryti naršydami atsiliepimus internete, peržiūrėdami oficialius kontaktinius duomenis, ar patikrinę per valstybines svetaines. Būkite atsargūs, jei įmonė yra nauja ar informacijos apie ją internete labai mažai.
Naudokite stiprius slaptažodžius ir dviejų faktorių autentifikavimą
Stenkitės naudoti unikalius slaptažodžius kiekvienai paslaugai ir nesinaudokite tais pačiais slaptažodžiais keliose paskyrose. Be to, įgalinkite dviejų faktorių autentifikavimą (2FA) ten, kur įmanoma, kad papildomai apsisaugotumėte nuo neteisėto prisijungimo prie jūsų paskyrų.
Atsargiai elkitės su nuorodomis ir priedais
Būkite atsargūs atidarydami nuorodas ar atsisiųsdami priedus iš el. laiškų ar žinučių, ypač jei jie atsiųsti iš nežinomų šaltinių. Sukčiai gali naudoti apgaulingas nuorodas, kurios atrodo teisėtos, bet nukreipia į kenksmingas svetaines ar programas. Visada tikrinkite nuorodų tikrumą ir naudokite antivirusines programas.
Venkite skubos jausmo
Sukčiai dažnai naudoja skubos jausmą, bandydami priversti jus priimti greitus sprendimus. Jei gaunate skubų prašymą pervesti pinigus, suteikti duomenis ar priimti kitus skubius veiksmus, skirkite laiko pagalvoti. Pasikonsultuokite su šeimos nariais ar draugais ir niekada nesileiskite spaudžiami veikti neapgalvotai.
Kauno apskrities policija ragina gyventojus sekti informaciją apie vykstančius renginius, dalintis prevencine medžiaga su artimaisiais, o pastebėjus įtartiną veiklą ar gavus įtartiną skambutį, nedelsiant kreiptis į policiją bendruoju pagalbos numeriu 112.
Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato informacija