Seimo Neįgaliųjų teisių komisija gruodžio 19 d. posėdyje svarstė parlamentinės kontrolės klausimą, kaip rengiamasi įgyvendinti 2024 m. rugsėjo 1 d. įsigaliosiantį Švietimo įstatymo pakeitimą dėl įtraukiojo ugdymo.
Posėdyje dalyvavę Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos, Lietuvos savivaldybių asociacijos, Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos atstovai iš esmės konstatavo, kad pasirengimas įtraukiajam ugdymui vyksta pakankamai sklandžiai.
2023 m. pradžioje planuojama įsteigti Lietuvos įtraukties švietime centrą, kurio tikslas – padėti ugdymo įstaigoms įgyvendinti įtraukiojo ugdymo koncepciją. Šis centras veiks kaip ekspertinė organizacija: teiks metodinę pagalbą, konsultuos ir teiks švietimo pagalbą.
Nuo 2023 m. rugsėjo 1 d. planuojama vykdyti įtraukiojo ugdymo bandomąjį projektą, kurio metu numatoma įsteigti apie 100 įtraukiojo ugdymo klasių (grupių). Remiantis šio projekto rezultatais, bus ruošiamasi įtraukiojo ugdymo įgyvendinimui.
Nors pasirengimas įtraukiajam ugdymui vyksta, tačiau dar yra nemažai iššūkių, su kuriais susiduria švietimo bendruomenė. Iki šiol nėra aišku, kaip bus užtikrinamas vaikų, kuriems reikalingos medicininės paslaugos, ugdymas. Pasak Komisijos nario Justo Džiugelio, medicininės paslaugos turi būti užtikrintos mokyklose. Šiuo metu ugdymo įstaigose labai trūksta švietimo pagalbos specialistų (nėra parengtas reikalingas skaičius šių specialistų, neužtenka lėšų jų atlyginimams).
Visuomenė taip pat nėra gerai informuota apie planuojamus pokyčius. Neseniai atliktas visuomenės tyrimas parodė, kad apie 25 proc. respondentų nežino, kas tai yra įtraukusis ugdymas. Dėl šio priežasties nuo 2023 m. pradžios bus pradėtas įtraukiojo ugdymo viešinimas ir visuomenės švietimas, kuriam numatyta skirti apie 1 mln. eurų.
Komisija toliau planuoja vykdyti šio klausimo parlamentinę kontrolę.
lrs.lt informacija