Skip to content
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Menu
Kauniečiams kasdienės naujienos
  • Redakcija
  • Kaunas, Kauno rajonas
  • Lietuva
  • Pasaulis
  • Politika
  • Kriminalai
  • Sportas
  • Video
  • Renginiai
  • Grupės
  • Apklausos
  • Horoskopai
Menu Close
  • Naujienos 
    • Redakcija
    • Kaunas, Kauno rajonas
    • Lietuva
    • Pasaulis
    • Politika
    • Kriminalai
    • Sportas
    • Video
  • Sportas
  • Horoskopai
  • Renginiai
  • Apklausos
  • Grupės
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Išsikalbėk
Search for:

Prisijungti

Priminti slaptažodį

Neturite paskyros? Užsiregistruoti

Recover Password

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Registruotis

Jau turite paskyrą? Prisijungti

Nauji vaikų maitinimo reikalavimai Kauno rajono ugdymo įstaigų negąsdina

  • 2018-10-09
  • Arturas Slepkovas
  • Kauno rajonas
Dalinkitės

Rugsėjo mėnesį tradiciškai dirbo bendra Kauno valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (KVMVT) bei Kauno rajono savivaldybės administracijos Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus komisija – ji lankė Kauno rajono mokyklų valgyklas, įvertino jų pasirengimą naujiems mokslo metams, padėjo išspręsti likusias problemas, konsultavo, kaip geriau įgyvendinti naujus pokyčius vaikų maitinimo organizavimo srityje.

Sveikatai palankesni patiekalai diegiami laipsniškai

Nuo 2018 m. rugsėjo 1 d. įsigaliojo naujas Vaikų maitinimo organizavimo tvarkos aprašas. Jame numatyta daug esminių pakeitimų ir naujų reikalavimų valgiaraščių ir patiekalų technologinių kortelių sudarymui.

Vaikų maitinimas ugdymo įstaigose šiuo metu kelia ypač didelį visuomenės susidomėjimą – ši tema plačiai komentuojama žiniasklaidoje, socialiniuose tinkluose, tėvų forumuose, šeimose. Tėveliai nerimauja, ar tikrai jų vaikai valgo ugdymo įstaigoje paruoštą maistą, ar negrįžta namo alkani.

Kauno rajono ugdymo įstaigos nepuolė stačia galva keisti visų esamų valgiaraščių neišbandytais naujais patiekalais. Bendradarbiaujant su KVMVT, buvo suderintas pereinamasis laikotarpis. Rugsėjo mėnesį ugdymo įstaigų virtuvėse vyko intensyvus kūrybinis darbas, buvo kuriami ir išbandomi sveikatai palankesnių patiekalų receptai, jie patiekti vaikams ir tėvams vertinti. Ant vaikų stalo atsirado daugiau ankštinių ir šviežių daržovių patiekalų, kiekvieną savaitę patiekiami skirtingi žuvies patiekalai, įtraukta lašiša ar kita žuvis, žymiai sumažėjo keptų ir riebių patiekalų, didžioji dalis patiekalų gaminama sveikatą tausojančiomis technologijomis – verdama vandenyje ar garuose, kepama konvekcinėse krosnyse ar troškinama.

Neatsisakyta ir tradicinių vaikų mėgstamų patiekalų – maltinukų, cepelinų, blynelių, tik jie patiekiami rečiau. Kauno rajono ugdymo įstaigose atidžiai stebima, ką vaikai valgo noriau, kiek nesuvalgyto maisto lieka.

Kauno rajono mokyklos, kuriose yra ikimokyklinio, priešmokyklinio ugdymo grupių ar pradinių klasių, atnaujino ES finansuojamų programų „Pienas vaikams“ ir „Vaisiai mokykloms“ vykdymą – nustatyta tvarka vaikams nemokamai patiekiami vietos ekologiški pieno produktai ir ekologiški arba nacionalinės kokybės lietuviški vaisiai.

Švediškas stalas Kauno rajone pasiteisino – patirtis perduodama kitiems

Praeitais mokslo metais Kauno rajono mokyklose buvo išbandomas naujas mokinių maitinimo organizavimo modelis – švediško stalo principas. Šį projektą inicijavo Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ir Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos. Naują maitinimo modelį įdiegė ir išbandė 6 mokyklos: Karmėlavos Balio Buračo, Raudondvario, Vilkijos gimnazijos, Lapių ir Garliavos A. Mitkaus pagrindinės mokyklos, Ringaudų pradinė mokykla.

Mokiniai turi galimybę patys įsipilti sriubos, vandens ar kito gėrimo, rinktis karštą patiekalą iš kelių pasiūlytų variantų, pasirinkti norimų daržovių ir garnyro. Projektas visiškai pasiteisino, mokyklų bendruomenės per visus mokslo metus stebėjo šiuos projekto privalumus: valgykloje beveik nebelieka maisto atliekų, ugdoma pagarba maistui, vaikai tapo savarankiškesni, jiems patinka patiems pasirinkti, pagerėjo mokinių socialiniai įgūdžiai – valgyti ir bendrauti valgykloje pradėjo gerokai mandagiau.

Pilotinėse Kauno rajono mokyklose lankėsi ir patirties sėmėsi Panevėžio ir Šiaulių rajonų savivaldybių ir mokyklų delegacijos, bandančios naują modelį pritaikyti savo rajono mokyklose. 2018–2019 m. m. planuojamas šio projekto tęstinumas ir plėtra. Dalinę mokinių savitarną nuo rugsėjo 1 d. jau pradėjo taikyti Zapyškio, Ežerėlio pagrindinių mokyklų valgyklos, Noreikiškių lopšelis-darželis ‚Ąžuolėlis“ ir kitos ugdymo įstaigos.

Toliau modernizuojamos mokyklų valgyklos

2018–2019 m. m. visose Kauno rajono ugdymo įstaigose šviežias maistas ruošiamas ir patiekiamas vietoje. Termosais karštas maistas pristatomas tik į 3 skyrius (Ramučių, Užliedžių, Pažėrų). Mokyklų, kuriose maisto tvarkymas vykdomas netinkamose patalpose ir būtų reikalingas skubus patalpų remontas, Kauno rajone nėra. Net 12 mokyklų turi ypač modernius maisto tvarkymo skyrius: tai Ringaudų pradinė mokykla, Garliavos A. Mitkaus ir Lapių pagrindinės mokyklos, Neveronių, Babtų, Garliavos Jonučių, Garliavos J. Lukšos, Raudondvario, Domeikavos gimnazijos, Mastaičių skyrius, Kačerginės ir Batniavos daugiafunkciai centrai. Prie šių mokyklų rudenį prisijungė Čekiškės ir Piliuonos gimnazijos bei Eigirgalos lopšelis-darželis. Čia baigiamos atidaryti visiškai naujos valgyklos, modernios virtuvės, sumontuota naujausia technologinė įranga ir baldai.

Informaciją parengė Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Žydra Narbutienė

KRS inf.

Užsiprenumeruok naujienas tiesiai į savo el. paštą

Taip nepraleisi svarbiausių naujienų!


Panašūs straipsniai:

Antradienį Eurolygoje pergales šventė visi trys klubai su lietuviais

2023-03-29

Kauno rajonas ir Pietų Moravija plėtos turizmą

2023-03-28

Prestižiniame turnyre Danijoje – imtynininko Manto Knystauto triumfas!

2023-03-28

Ar galima politikai išnaudoti ligonius?

2023-03-28

R. Kurtinaitį „Wolves“ trenerių štabe keičia K. Kemzūra

2023-03-28

Kertinę savaitę pradedantis K. Maksvytis apie M. Jameso situaciją: „Nepavydžiu jų treneriui“

2023-03-28

E. Zubas: „Kai žaidi už Lietuvą – emocijos yra visai kitokios nei žaidžiant klube“

2023-03-28

Prokurorai V. Matijošaičio šeimos sklypų nelies

2023-03-28

D. Sabonis išsiliejo ant R. Goberto, bet „Kings“ dar nepasiekė išsvajoto rezultato

2023-03-28

NBA rungtynėse Portlande – įspūdinga J. Valančiūno kova

2023-03-28

Bendra Kauno mokslininkų ir verslo inovacija – odontologinė įranga, naikinanti virusus

2023-03-28

E. Jankauskas: „Sunkiais momentais komanda parodė charakterį ir pasiaukojimą“

2023-03-28

Būsimieji Lietuvos futbolininkų Europos čempionato atrankoje varžovai patyrė antrą nesėkmę

2023-03-28
VDU nuotr.

Žygiu iš Šiaulių į Kauną įprasmino prof. Stasio Šalkauskio atminimą

2023-03-27

Lemiamą aštuntfinalio serijos dvikovą laimėję “Atleto” krepšininkai pateko į ketvirtfinalį

2023-03-27

Lietuvos vyrų futbolo rinktinė Atėnuose su graikais sužaidė lygiosiomis

2023-03-27

LKL pirmenybėse – dvi šeimininkų pergalės

2023-03-27

Septyniolikmečių merginų futbolo rinktinė neprilygo bendraamžėms iš Graikijos

2023-03-27

Devyniolikmečių merginų krepšinio rinktinė sužinojo varžoves pasaulio čempionate

2023-03-27

Turi idėją kaip išgelbėti pasaulį? Laikas sužinoti kaip tai padaryti!

2023-03-27

Antrąja TOP SPORT Lietuvos vyrų tinklinio čempionato finalo dalyve tapo Gargždų „Amber-Arlanga“

2023-03-27

Pypliai: belaukiant paukščių pakaunėje (foto)

2023-03-27

„Žalgiris“ kviečia išbandyti jėgas dėjimų konkurse: nugalėtojas gaus „Samsung“ telefoną

2023-03-27

A. Sysas: išvaduoti iš II pensijų pakopos, žmonės galėtų kaupti profesiniuose fonduose

2023-03-27

Lietuvos šešiolikmečiai tapo UEFA Development turnyro nugalėtojais

2023-03-27

Mažajame ir didžiajame Futsal A lygos finaluose – sunkios šeimininkų pergalės

2023-03-27

Plaukų ir galvos odos problemos: kaip jas spręsti?

2023-03-27

KTU alumnas A. Kriščiūnas: tėvai sakė, kad inžinierius gyvenime niekada neprapuls

2023-03-26

E. Jankauskas prieš kontrolinę dvikovą Atėnuose: „Visada žaidžiame dėl pergalės ir kitaip būti negali“

2023-03-26

Penktas kartas nemelavo – „Neptūnas“ pirmą kartą šį sezoną palaužė „CBet“ krepšininkų pasipriešinimą

2023-03-26




Pamatėte ar nugirdote kažką įdomaus ar šokiruojančio?
Pasidalinkite šia žinia su portalo skaitytojais.


Pasidalinti žinia

Rekvizitai

UAB “Informacinis centras”
Įmonės kodas: 305930633
PVM mokėtojo kodas: LT100014557711
Banko sąskaita: LT897044090102522014

info@kaunieciams.lt
Privatumo politika

Copyright © 2023 Kauniečiams kasdienės naujienos