Šiandien Kaune pareigūnai kartu su atstovais iš Švedijos pristatė naują prevencinę priemonę, skirtą užkardyti vagystes iš/nuo automobilio – žymėjimą specialiuoju kodu, automobilio DNA.
Tai, kad ši naujovė nuo šiol bus taikoma ir Kauno apskrityje, anot Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos viršininko Raimondo Baltaduonio ir tos pačios valdybos 3-ojo skyriaus viršininko Aleksej Gubenko, glaudaus bendradarbiavimo, ypač užsimezgusio kartu tiriant įvairius didelės apimties ikiteisminius tyrimus (rasti vogti traktoriai, laivo variklis, automobilių vairai, multimedijos, kiti įvairūs daiktai), rezultatas. R. Baltaduonis pristatė, kad šiuo metu Kauno apskr. VPK atlieka tris ikiteisminius tyrimus dėl Švedijoje vogtų vairų, oro pagalvių ir multimedijos įrenginių. Tarp jų 17 buvo žymėta.
Pasak Švedijos policijos Nacionalinių operacijų departamento atstovo Ville Paloheimo, pernai metais Švedijoje buvo sulaikyti 39 lietuviai, vykdę automobilių ar jų detalių iš/nuo vagystės. „Pastebime problemą ir ėmėme spręsti ją nacionaliniu lygiu. Džiaugiamės, kad galime bendradarbiauti su Lietuvos, Kauno pareigūnais“, – teigė jis.
Švedijos įmonės, gaminančios automobilių žymėjimo priemones „Safesolution SmartDNA“ atstovas Leif Svensson informavo, kad draudimo kompanijos vis labiau ima žymėti automobilius ar jų dalis su „Smart DNR. Tikimasi, kad naujovė netrukus paplis ir visoje Europoje. Nuo 2016 m. šiuo unikaliu būdu žymimi visi „BMW“ markės automobiliai. L. Svensson patikino, kad pradedama žymėti ir senesnius „BMW“, „Mercedes Benz“ ir „VW“ markės automobilius. Pareigūnai iš Švedijos patikino, kad šis DNR naudojamas ne tik kovai su vagystėmis iš/nuo automobilių. Kai kuriose parduotuvėse, ypač juvelyrinėse, įrengiama įranga, kuri šiuo DNR apipurškia besišalinančius vagišius. Gyventojai pradeda žymėti įvairius vertingus, namų apyvokos daiktus. Už 15 eurų kainuojančią paslaugą galima pažymėti net iki 300 daiktų.
Kauno apskr. VPK pareigūnai, gautą įrangą, padėsiančią lengviau atrasti vogtas detales, jau spėjo išbandyti. „Žymėjimas matomas tik naudojant specialią lempą, taip paprastai jo pastebėti neįmanoma. Bandėme ir nuplauti, ir nutrinti, tačiau nesėkmingai. Tad daiktui suteikus DNR, nusiuntus ženklinimo duomenis į laboratoriją, ši identifikuos, kam daiktas priklausė anksčiau“, – pasakoja A. Gubenko.
Šaltinis: kaunas.policija.lt