Prieš dvejus metus sėkmingai kelionę po Lietuvos muzikos festivalius startavusi iniciatyva „Be Safe Lab“ („Saugi erdvė“) šiemet tęsia sveikatos patikras ir edukacijas. „Be Safe Lab“ palapinės šią vasarą jau spėjo aplankyti šokių muzikos festivalį „Betsafe Radistai Village 2018“ ir šį savaitgalį įvykusį elektroninės muzikos gerbėjų pamėgtą festivalį „Sūpynės“.
Kaip ir pernai, „Be Safe Lab“ psichologų, toksikologų ir socialinių darbuotojų komanda konsultuoja visus norinčius festivalių lankytojus bei teikia informaciją apie su psichoaktyviųjų medžiagų vartojimu susijusias rizikas, sudaro sąlygas saugioje aplinkoje visą parą gauti psichologinę ir socialinę pagalbą, šviečia apie lytiniu būdu plintančias ligas, suteikia galimybę gauti prezervatyvų https://prezervatyvai.net/ ir pasitikrinti blaivumą.
Panašios iniciatyvos užsienio valstybių muzikos festivaliuose yra įgyvendinamos jau ne vieną dešimtmetį, o daugelis ekspertų šiandien sutinka, kad mažinti narkotinių medžiagų vartojimo žalą supažindinant renginių lankytojus su galimomis rizikomis ir prireikus suteikiant jiems pagalbą yra gerokai efektyviau nei gąsdinant, moralizuojant ir baudžiant ar tiesiog ignoruojant problemas.
Vienas iš festivalio „Betsafe Radistai Village 2018“ organizatorių, Radistas Rolandas Mackevičius sako, kad tokių erdvių, kuriose jaunimas nebijotų atvirai kalbėtis su specialistais rūpimais klausimais, galėtų gauti nešališkos informacijos be pamokslavimų, šalies muzikos festivaliuose iki šiol labai trūko.
„Iniciatyva yra žiauriai gera ir tikrai pasiteisinusi. Lankytojams tai yra tarsi dvigubas laimėjimas – atvyksti į festivalį, puikiai praleidi laiką ir dar išvažiuoji sužinojęs daugiau apie savo sveikatą, gavęs atsakymus į rūpimus klausimus ir įsisąmoninęs galimas savo sprendimų pasekmes. Svarbiausia, kad festivalių lankytojai patys noriai užsuka į „Be Safe Lab“ palapinę, domisi, nes mato, kad su jais bendraujama be išankstinių nuostatų ar pasmerkimo. Tai tikrai veikia“, – sako R. Mackevičius.
„Betsafe Radistai Village 2018“ festivalio metu „Be Safe Lab“ informacinę palapinę aplankė per pusė tūkstančio atvykusiųjų pasilinksminti. Daugiau nei 800 festivalio lankytojų pasitikrino blaivumą alkotesteriais, o 26 jaunuoliams pagalbą suteikė „Be Safe Lab“ socialiniai darbuotojai ir psichologai. Vieną iš festivalio dienų lankytojai taip pat galėjo nemokamai atlikti ŽIV testą. Tokia galimybe pasinaudojo 112 asmenų – tarp jų ir patys Radistai.
Antrąjį kartą „Sūpynės“ festivalyje pristatyta sveikatos iniciatyva „Be Safe Lab“ pritraukė apie 750 festivalio lankytojų. Ypač paskutiniąją festivalio dieną eilės driekėsi norinčiųjų pasitikrinti blaivumą alkotesteriais.
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktorė Inga Juozapavičienė sako, kad panašių iniciatyvų reikalingumą Lietuvoje rodo ir pačių renginių organizatorių noras tokią erdvę turėti savo festivaliuose. Šiemet „Be Safe Lab“ įsikurti pas save kvietė daugiau festivalių nei dėl pajėgumų trūkumo iniciatyva galėjo aplankyti.
„Po vienu stogu sukviesti patyrusius toksikologus, socialinius darbuotojus, psichologus, jaunimo darbuotojus ir teikti betarpišką informaciją festivalių lankytojams yra nedidelis, tačiau itin pasisekęs žingsnis siekiant šiuolaikiškesnės ir efektyvesnės narkotinių medžiagų vartojimo prevencijos ir galimos žalos mažinimo. Norėtume, kad mūsų paslaugų spektras dar labiau plėstųsi ir atitiktų Olandijoje, Portugalijoje, Anglijos festivaliuose taikomas praktikas. Tai leistų pasiekti dar daugiau ugdant sąmoningą visuomenę ir užkertant kelią skaudžioms nelaimėms dėl apsinuodijimų, nesaugaus sekso ar vairavimo apsvaigus“, – sako I. Juozapavičienė.
„Be Safe Lab“ be „Betsafe Radistai Village 2018“ ir „Sūpynės“ šiemet jau ne pirmą kartą taip pat lankysis festivaliuose „Yaga Gathering“ ir „Loftas Fest“.
Edukacinę iniciatyvą „Be Safe Lab“ įgyvendina Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas, koalicija „Galiu gyventi“, Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Ūminių apsinuodijimų skyrius, asociacija „Demetra“, bendrovė „Alkotesteris“, Sveikatos apsaugos ministerijos Ekstremalių sveikatai situacijų centro Apsinuodijimų informacijos biuras ir „Krizių įveikimo centras“.